Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dąbrowa Górnicza

Remont zakończony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynną Mszą św. sprawowaną 2 lutego, w uroczystość Objawienia Pańskiego, bp Grzegorz Kaszak zakończył czas prac remontowych w parafii św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Osiem i pół roku zajęło wiernym i ks. proboszczowi Wojciechowi Stachowi uporanie się z generalnym remontem. Ostatnim akcentem było uporządkowanie placu od ul. Górniczej, wzmocnienie murów oporowych, wygospodarowanie sali dla oddziału Caritas i Akcji Katolickiej i wykonanie schodów wiodących do świątyni z odpowiednimi poręczami na środku i wzdłuż murów.

A wszystko zaczęło się od remontu wieży. Była w tak fatalnym stanie, ze względu na wadliwie zamontowane dzwony, że groziła katastrofą budowlaną. Były nawet plany zamknięcia kościoła. Do tego jednak nie doszło, a dziś po zagrożeniu nie ma już śladu. – Gdy odbierałem dekret proboszczowski od bp. Adama Śmigielskiego w 2008 r. miałem powiedziane, że muszę nie tylko prowadzić duszpasterstwo, ale zająć się w pierwszym rzędzie ocaleniem świątyni. I tak też zrobiłem. Udało się uzyskać pozwolenie na zmianę ustawienia dzwonów. Firma Rduch uporała się z problemem w 4 dni poprzez podniesienie mocowania dzwonów i odpowiednie ich ustawienie, by dźwięk prawidłowo rozchodził się z wieży, nie uszkadzając konstrukcji – powiedział ks. Wojciech Stach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po uporaniu się z główną przyczyną pękania wieży przystąpiono do prac remontowych. Zamontowana została nowa więźba dachowa, a szczyt wieży przykryty został blachą ocynkowaną. Trzeba było uzupełnić ubytki – w tym względzie pomógł Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej przekazując ponad 500 m kw. cegły brukowej z 1900 r., ściągniętej z ulic. Cegły zostały wykorzystane do odbudowania wieży. Potem przyszedł czas na piaskowanie kościoła, by zaimpregnować mury i przywrócić pierwotną barwę.

Kolejnym elementem remontu była zmiana wystroju prezbiterium – postarano się o nowe tabernakulum, nowe stacje drogi krzyżowej, żyrandole. Odrestaurowane zostały również siedmiogłosowe organy firmy Schlag und Sone z 1871 r. Prace objęty także plac kościelny od strony ul. Legionów. Teren został odwodniony, wyrównany, bowiem cechuje go 15 m spadu, wyburzono niepotrzebne budynki i położona została kostka brukowa. Przy okazji podniesiony został i odpowiednio wyizolowany dach nad wikariatem i salą parafialną.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aż chce się modlić

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. VI

[ TEMATY ]

remont

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Grzegorz Kaszak z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w remont kaplic

Bp Grzegorz Kaszak z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w remont kaplic

Kaplice Matki Bożej Częstochowskiej i Serca Pana Jezusa w kościele Świętej Trójcy w Będzinie zostały otwarte po gruntownych pracach konserwatorskich.

Pełne nowego blasku kaplice poświęcił bp Grzegorz Kaszak. Uroczystość odbyła się 27 czerwca i zbiegła z udzieleniem sakramentu bierzmowania 21 młodym osobom.
CZYTAJ DALEJ

W Polsce co 3 dni dochodzi do ataku na chrześcijan!

2026-05-11 07:38

[ TEMATY ]

atak

znieważanie

Adobe Stock

Sznur na szyi dzieciątka Jezus w zdemolowanej szopce w Bolesławcu, krew zamordowanego kapłana rozlana na ulicy Siedlec, ołtarz zakrwawiony rękami agresywnego prowokatora w Gliwicach, drzwi plebanii roztrzaskane siekierą w Warszawie, satanistyczne hasła na przydrożnej kapliczce w Wólce Wybranieckiej czy figura Chrystusa z odpiłowanymi rękami w Tychach. A to tylko mały wycinek z raportu Ordo Iuris dla OBWE…

Te wszystkie obrazy łączy jedno – wydarzyły się w Polsce. Media o tym milczą. Ale dewastacje, profanacje i podpalenia, a nawet napaści na wiernych i duchownych wydarzają się w Polsce średnio co 3 dni! To oznacza, że do kolejnego ataku może dojść jutro lub pojutrze!
CZYTAJ DALEJ

Współtwórca marki kosmetycznej, doradca gwiazd Hollywood... przyjmie święcenia kapłańskie

2026-05-11 14:13

[ TEMATY ]

świadectwo

święcenia kapłańskie

Roman Catholic Diocese of Fresno

Scott Borba

Scott Borba

Współtwórca marki kosmetycznej Beauty, doradca w sprawach urody gwiazd Hollywood sprzedał swą fortunę i pięć lat temu wstąpił do seminarium duchownego. W sobotę 23 maja 53-letni Scott-Vincent Borba przyjmie święcenia kapłańskie w diecezji Fresno w Kalifornii.

Pracował dla największych firm kosmetycznych: Neutrogena, Joico, Murad i Hard Candy. W 2004 roku współzałożył własną, która dziś osiąga roczne zyski oscylujące wokół miliarda dolarów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję