Reklama

Niedziela Wrocławska

Reportaże z Kresów nagrodzone

Patrycja Jenczmionka-Błędowska, dziennikarka Radia Rodzina, za cykl reportaży z Kresów pt. „Matka Boska z Lewacz” otrzymała III nagrodę w kategorii słuchowisk i cykli audycji na XXXI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów

Niedziela wrocławska 44/2016, str. 5

[ TEMATY ]

festiwal

nagroda

Tomasz Lewandowski

Patrycja Jenczmionka- Błędowska

Patrycja Jenczmionka- Błędowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gala wręczenia odbywała się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Galerii Porczyńskich w Warszawie. To kolejne wyróżnienie młodej dziennikarki – w ubiegłym roku na tym samym festiwalu zdobyła drugie miejsce w kategorii „Programy radiowe”. W uzasadnieniu tegorocznego werdyktu komisja napisała: „Wzruszające opowieści o tragedii ludzi na Wołyniu i ich zawierzeniu Matce Bożej w dramatycznych momentach życia”.

Skąd zainteresowanie dziennikarki Kresami? – Współpracuję z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej i dzięki nim znajduję wiele ciekawych tematów. Mieszkamy na Dolnym Śląsku, część z nas ma korzenie kresowe, dla wielu te tematy są wciąż żywe i ważne – mówi w wywiadzie dla „Niedzieli” Patrycja Jenczmionka-Błędowska. Reportaż „Matka Boska z Lewacz” opowiada o zapomnianych obrazach przywiezionych z Kresów po II wojnie światowej. – Ikony Matki Bożej zabierane przez wysiedleńców z terenów Drugiej Rzeczpospolitej uległy w dużej części zapomnieniu – mówi dziennikarka. – Mamy znane obrazy, jak Matka Boska Ostrobramska, ale jest mnóstwo ikon, za które ludzie oddawali życie, które ratowali zamiast swojego dobytku, a dziś pozostają zakurzone i nieznane w nawach pobocznych czy na strychach kościołów. Tak było z obrazem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej z Lewacz. Dziś obraz jest już odnowiony, wyeksponowany w kościele, a wierni wciąż się przy nim modlą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi z reportaży „Tam kiedyś była Polska” porusza temat rzezi na Wołyniu. – To bardzo ważne, żeby o tym mówić, żeby nazwać tę zbrodnię tym, czym była – ludobójstwem – tłumaczy dziennikarka. – Udało mi się porozmawiać z osobą, która przeżyła rzeź wołyńską. Było to dla mnie wstrząsające przeżycie. Pamiętam, że główna bohaterka reportażu kilka razy zadawała pytanie: „dlaczego nam to robiliście?”. Znamy kontekst historyczny, ale wciąż nie możemy zrozumieć, jak człowiek może zrobić coś tak strasznego drugiemu człowiekowi.

Patrycja podkreśla, że dziennikarstwo jest dla niej pasją: – To podróż człowieka z drugim człowiekiem, połączona z wsłuchiwaniem się w niego. Dzięki reportażom mogę słuchaczom postawić ważne pytania, tak by sami zaczęli szukać odpowiedzi.

2016-10-27 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki przyznał nagrody za zasługi dla kultury chrześcijańskiej

[ TEMATY ]

nagroda

Artur Stelmasiak

Poeta „codziennej ludzkiej solidarności”, Roman Bąk, i inżynier Kazimierz Ratajczak, budowniczy kościołów, otrzymali od abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, tegoroczne Nagrody za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej. Uroczystość odbyła się 29 czerwca w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

Laudację twórczości Romana Bąka wygłosiła prof. Bożena Chrząstowska, która określiła eseistę poetą codziennej ludzkiej solidarności, zwyczajnie wiernym dobrym sprawom.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Józef od Krzyża - „brat stu łat”

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Jan Józef od Krzyża

Św. Jan Józef od Krzyża

Bardzo dużo pościł, nie pił wina, spał tylko 3 godziny na dobę, pod habitem nosił ostrą włosiennicę, a jego habit był znoszony do tego stopnia, że zaczęto go nazywać „bratem stu łat”. Taki był Carlo Gaetano Calosirto (1654 – 1734), lepiej znany jako św. Jan Józef od Krzyża – to jego zakonne imię.

Zanim został zakonnikiem, świat stał przed nim otworem. Jako bogaty syn szlachcica mógł wieść wygodne życie, przebierać w najurodziwszych dziewczętach, mimo to wybrał życie w ascezie. Już jako 15-latek wstąpił do franciszkanów bosych o najsurowszej regule, przyjętej od św. Piotra z Alkantary. W klasztornych murach nie szukał zaszczytów, chciał pozostać prostym bratem, ale posłuszny poleceniom przełożonych, w 1677 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zakonni zwierzchnicy dostrzegli jego pobożność, gotowość do poświęceń i roztropność, dlatego zlecili mu zakładanie nowych klasztorów, co z powodzeniem czynił.
CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają przed oszustwem wykorzystującym ich wizerunek w sprzedaży rzekomych leków

2026-03-06 15:11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

apel

Paulini

oszustwo

Karol Porwich/Niedziela

Paulini z Jasnej Góry ostrzegają przed oszustwem wykorzystującym ludzkie zaufanie w sprzedaży rzekomego leku na cukrzycę, na reumatyzm, prostatę i hemoroidy. Zakonnicy stanowczo oświadczają, że zarówno jasnogórski klasztor, jak i żaden z paulinów, nigdy nie był i nie jest zaangażowany w produkcję i dystrybucję jakichkolwiek leków. W ich reklamach bezprawnie wykorzystano wizerunki zakonników z Jasnej Góry.

Naciągacze działający w intrenecie, ale też jak się okazuje, dzwoniący do potencjalnych ofiar z ofertą „leku”, próbując uwiarygodnić i zdobyć zaufanie swoich klientów, wykorzystali autorytet zakonników z Jasnej Góry. Przekonują m.in. że recepturę opracował jeden z ojców paulinów, a rzekomy „cudowny środek” leczy w krótkim czasie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję