Reklama

Niedziela w Warszawie

Samorząd gotowy na Dni w Diecezjach

Niemal 50 tys. młodych weźmie udział w Dniach w Diecezjach na Mazowszu. Z myślą o nich samorząd województwa przygotował wiele udogodnień i atrakcji. Podobnie zrobiły władze Warszawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni w Diecezjach zaczną się 20 lipca. W każdej diecezji dla młodych pielgrzymów przygotowywane są specjalny programy. Poinformujemy o nich w kolejnych numerach „Niedzieli w Warszawie”. Ale już teraz przedstawiamy ofertę, jaką dla uczestników ŚDM przygotował samorząd województwa mazowieckiego oraz stołeczny Ratusz.

Z myślą o pielgrzymach z różnych stron świata powstał specjalny przewodnik po naszym województwie. Informator został wydany w ośmiu najpopularniejszych językach. Młodzi znajdą w nim m.in.: opis „Dróg św. Jakuba w Polsce”, miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II oraz wiadomości o największych atrakcjach turystycznych regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Informacje o perłach Mazowsza znajdą się również na specjalnej aplikacji mobilnej. Pielgrzymi będą mogli ją pobrać za pomocą specjalnego kodu. Aplikację – w której są podstawowe wiadomości o szlakach turystycznych, wydarzeniach kulturalnych oraz obiektach sakralnych – będzie można ściągnąć także ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.

– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby uczestnicy Dni w Diecezjach zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Przed pielgrzymami swoje drzwi otworzy aż 30 placówek kulturalnych podlegających samorządowi wojewódzkiemu. W Warszawie będą to m.in.: Muzeum Etnograficzne i Stacja Muzeum. Młodzież będzie mogła też zwiedzić muzea w Płocku, Sierpcu, Treblince, Radomiu i Ostrołęce.

Do wszystkich tych miejsc młodzież ŚDM dojedzie za darmo dzięki Kolejom Mazowieckim. – Włączenie się w tak ważne wydarzenie jak Światowe Dni Młodzieży traktujemy nie tylko jako swego rodzaju obowiązek, ale też powód do dumy – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich i podkreśla, że spółka dołoży starań, aby przewozy przebiegały sprawnie i bezpiecznie.

Podobnie działania co władze województwa podjął stołeczny Ratusz. – Warszawa jest pełna niezwykłego ducha jej mieszkańców, niepowtarzalnej atmosfery oraz wyjątkowej historii. Jej różnorodność sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – napisała do pielgrzymów prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Reklama

Podczas warszawskich Dni w Diecezjach na Skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu otwarta zostanie specjalna strefa pielgrzyma. Młodzież będzie mogła tam obejrzeć filmy i wystawy, wypocząć oraz spotkać się z ciekawymi ludźmi.

Każdy uczestnik Dni w Diecezjach w Warszawie otrzyma przewodnik zawierający informacje o zabytkach, historii, ale również o współczesnych atrakcjach miasta. Dzięki bezpłatnej komunikacji młodzi pielgrzymi będą mogli swobodnie poruszać się po stolicy.

Miasto przygotuje też część koncertu, jaki odbędzie się 21 lipca na pl. Piłsudskiego. Jedną z jego części będą kompozycje Piotra Rubika, w tym premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.

Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych planowanych w Warszawie można znaleźć na: www.sdm2016.warszawa.pl/index.php? article=15

Dni w Diecezjach zakończą się 25 lipca. Dzień później rozpoczną się centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Także na to wydarzenie Koleje Mazowieckie przewiozą pielgrzymów za darmo. – Transport odbywać się będzie w uzgodnieniu z mazowieckimi diecezjami. Obecnie szacowane jest zapotrzebowanie na tego typu transport – mówią przedstawiciele Kolei Mazowieckich.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: w Krasnojarsku nagrano pierwszą rosyjską wersję hymnu ŚDM w Krakowie

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Jakub Blycharz

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

87 muzyków brało udział w nagraniu krakowskiego hymnu ŚDM w studiu w Alwerni

Młodzi ludzie z Krasnojarska, trzeciego co do wielkości miasta Syberii, nagrali „ekumeniczną”,rosyjską wersję hymnu przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Przez długi czas jedyną dostępną wersją tego utworu było nagranie na smartfonie, dokonane przez studiującą w Polsce mieszkankę Syberii Jelenę Timochinę. Jest ona autorką oficjalnego tłumaczenia słów hymnu na język rosyjski.

Ale kilka dni temu przedstawiono oficjalnie pierwszą rosyjską wersję, którą przygotowała młodzież z parafii Przemienienia Pańskiego w Krasnojarsku i siostry boromeuszki. Jako dyrygent wystąpił kierownik chóru z sąsiedniej parafii prawosławnej, a samo nagranie zrealizował członek wspólnoty protestanckiej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję