Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

UKSW

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla ks. prof. Stanisława Urbańskiego

Prezydent RP Andrzej Duda, w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, uhonorował ks. prof. Stanisława Urbańskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Aktu dekoracji dokonał doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz podczas konferencji z okazji 30-lecia pracy dydaktyczno-naukowej ks. prof. dr. hab. Stanisława Urbańskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Stanisław Urbański urodził się 12 czerwca 1947 r. w miejscowości Kamyk k. Częstochowy. W latach 1967-73 studiował w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz w latach 1970-74 – na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1973 r. Następnie w latach 1973-75 studiował teologię pastoralną w Instytucie Pastoralnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i w latach 1974-79 teologię duchowości oraz teologię moralną na Wydziale Teologicznym KUL. W roku 1975 uzyskał stopień naukowy magistra, w roku 1976 – licencjata teologii, a w 1979 r. – doktora. Był to pierwszy doktorat z teologii duchowości w Polsce. W roku akademickim 1979/80 odbył podróż naukową do USA. Habilitował się w 1989 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 29 maja 1989 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego w zakresie teologii duchowości (pierwszy w Polsce). W tym też roku otrzymał nominację na stanowisko docenta, a w 1994 r. – na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1996 r. otrzymał tytuł naukowy profesora, a w 1998 r. został mianowany przez ministra edukacji narodowej profesorem zwyczajnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W roku 1989 zorganizował na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie Sekcję Teologii Duchowości. Po przeprowadzonym w 1989 r. przewodzie habilitacyjnym i po uzyskaniu przez ks. dr. Stanisława Urbańskiego stopnia doktora habilitowanego z zakresu teologii duchowości Rada Wydziału powierzyła mu kierownictwo wakującej Katedry Teologii Życia Wewnętrznego, która została przemianowana na Katedrę Teologii Życia Duchowego.

Ks. prof. Stanisław Urbański opracował metodologię teologii życia mistycznego. Wypracował własną metodę badań duchowości katolickiej w Polsce, zwłaszcza XIX wieku i okresu dwudziestolecia międzywojennego (mistyka przeżyciowa). Badania Księdza Profesora nie ograniczają się wyłącznie do historii duchowości polskiej. Na bazie badań mistyki pojęciowej opracował koncepcję ascetyczno-mistyczną życia duchowego, koncepcję dynamiczną, personalistyczną i chrystologiczną.

Za dorobek naukowy i osiągnięcia dydaktyczne Ksiądz Profesor otrzymał aż 10 razy nagrodę Rektora ATK/UKSW oraz wiele innych nagród w kraju i za granicą.

KAI

Oświadczenie w sprawie nierzetelnego i krzywdzącego artykułu w „Newsweek Polska”

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w imieniu sióstr zakonnych żyjących w ponad 100 różnych zgromadzeniach wyraża oburzenie i głęboki niesmak z powodu ukazania się ostatnio na stronie internetowej tygodnika „Newsweek Polska” wywiadu przeprowadzonego przez panią Paulę Szewczyk pt. „Depresje i próby samobójcze w zakonach to norma”.

Reklama

Trudno podejmować dyskusję z bardzo prymitywnymi tezami na temat osobowości sióstr zakonnych i życia we wspólnotach zakonnych tam zamieszczonymi, tezy te bowiem, jak wynika z tego, co mówi rozmówczyni p. Szewczyk, są jednostkowymi, nielicznymi wypowiedziami osób, które odeszły ze zgromadzeń i trzeba je potraktować jako świadectwa osobistych dramatów. Szkoda tylko, że się je tak beztrosko i bez głębszej znajomości rzeczy uogólnia, krzywdząc całą społeczność zakonną i tworząc w ten sposób, zmanipulowany i wykrzywiony obraz rzeczywistości.

Pragniemy natomiast zapytać Redakcję:

1. Czy publikując fotografie sióstr zamieszczone w wywiadzie, otrzymała zgodę sióstr, które się na nich znajdują, i ich wspólnot? W przeciwnym razie bowiem jest to przekroczenie prawa i zostaną wyciągnięte z tego konsekwencje.

2. Na jakich materiałach i danych liczbowych oparła Redakcja sformułowanie tytułu tego wywiadu, pisząc, że „depresje i próby samobójcze w zakonach są normą”? Jest to oszczerstwo i jako takie zostanie potraktowane.

S. Jolanta Olech, Rzecznik Prasowy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Warszawa, 22 lutego 2016 r.

Krótko

• Ustawa „Rodzina 500+” weszła w życie. Po podpisaniu przez Prezydenta RP została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wypłaty ruszą z początkiem drugiego kwartału 2016 r.

• Polska wyśle do Syrii 4 myśliwce F-16 i ok. 100 osób obsługi. Polskie samoloty będą patrolowały syryjską przestrzeń powietrzną.

• Większość Polaków (57 proc.) uważa, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi – wynika z najnowszego badania CBOS. Niechęć wobec przyjmowania migrantów zwiększyła się w porównaniu z badaniem ze stycznia br. o 4 proc.

Reklama

• Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który ocenił, że sprawa Nangar Khel z 2007 r., gdzie po polskim ostrzale zginęło 6 Afgańczyków, to nie zbrodnia wojenna, lecz nieprawidłowe wykonanie rozkazu. Wymierzył za to wyroki w zawieszeniu. Wyrok jest prawomocny.

• Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy, która pozwoli na wytaczanie spraw karnych i cywilnych za używanie zwrotu typu „polski obóz koncentracyjny” czy „polskie obozy śmierci”.

• Decyzją Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ks. prał. dr Tomasz Atłas został mianowany dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych na drugą, 5-letnią, kadencję.

• Na Malcie zatrzymano Kajetana P., którego podejrzewa się, że bestialsko zamordował kobietę w Warszawie. Mężczyzna był ścigany europejskim listem gończym i chciał się dostać do Afryki.

• Policja wkroczyła do redakcji antyklerykalnego tygodnika „Fakty i Mity”. Funkcjonariusze zatrzymali redaktora naczelnego pisma Romana Kotlińskiego. Według nieoficjalnych informacji, zarzuca mu się podżeganie do zabójstwa byłej żony.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-02-24 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

[ TEMATY ]

św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga.

Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: czy chłopcy będą musieli opuścić DPS w Broniszewicach?

2026-05-21 13:49

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Broniszewice

Dom Chłopaków

Archiwum Domu Chłopaków

Dom Chłopaków w Broniszewicach to DPS prowadzony przez siostry dominikanki. Na zdjęciu s. Tymoteusza z jednym z 67 niepełnosprawnych podopiecznych

Dom Chłopaków w Broniszewicach to DPS prowadzony przez siostry dominikanki. Na zdjęciu s. Tymoteusza z jednym z 67 niepełnosprawnych podopiecznych

W ostatnim czasie toczą się dyskusje na temat przyszłości dzieci przebywających w domach pomocy społecznej, a to za sprawą projektu nowelizującego ustawę o pomocy społecznej, w którym przewidziano istotne zmiany w funkcjonowaniu DPS-ów. W przypadku uchwalenia projektowanych przepisów, zmiany te szczególnie odczują placówki, w których przebywają dzieci, takie jak DPS Dom Chłopaków w Broniszewicach, prowadzony przez siostry dominikanki. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę projektowanych zmian dotyczących małoletnich podopiecznych DPS-ów, w której wskazał na potrzebę modyfikacji proponowanego modelu deinstytucjonalizacji opieki społecznej.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 26 marca projekt ustawy o zmianie ustawy pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPPS). Projekt wzbudził niemałe kontrowersje, a wśród krytykujących przyjęte w nim rozwiązania znaleźli się przedstawiciele środowiska domów pomocy społecznej, w tym siostry dominikanki prowadzące DPS o nazwie „Dom Chłopaków w Broniszewicach”.
CZYTAJ DALEJ

Stanowisko Rady KEP w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa

2026-05-22 12:58

[ TEMATY ]

KEP

Konferencj Episkopatu Polski

BP KEP

Małżeństwo kobiety i mężczyzny posiada wyjątkowe znaczenie społeczne, antropologiczne i duchowe, dlatego debata dotycząca jego miejsca w porządku prawnym i społecznym powinna być prowadzona z odpowiedzialnością, spokojem oraz autentyczną troską o dobro wspólne – apelują biskupi w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa.

Członkowie Rady KEP ds. Rodziny „z troską i niepokojem obserwują kolejne działania i interpretacje prawne odnoszące się do rozumienia małżeństwa” w związku z pojawiającymi się ostatnio orzeczeniami sądów administracyjnych dotyczącymi transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samej płci. Przypominają, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 18 wskazuje, iż „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny i jako takie znajduje się pod ochroną oraz opieką państwa”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję