Reklama

Niedziela Sandomierska

Opłatki, wigilie i życzenia

Niedziela sandomierska 2/2016, str. 3, 6

[ TEMATY ]

święta

Andrzej Bucior

Świąteczne spotkanie w Janowie Lubelskim

Świąteczne spotkanie
w Janowie Lubelskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przestawiamy raport o tym, jak świętowaliśmy czas Bożego Narodzenia w różnych miejscach naszej diecezji.

Opatów

Ponad 600 mieszkańców wzięło udział we wspólnej Wigilii, która odbyła się 20 grudnia na opatowskim Rynku. Świętowano przy suto zastawionych wigilijnymi potrawami stołach i wspólnie śpiewano kolędy. To już po raz piąty odbyła się w Opatowie miejska Wigilia. Z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej mieszkańców. Kolędowali m.in. członkowie Oazy z parafii św. Marcina z Opatowa. Co warte podkreślenia, na Rynek przyszły całe rodziny. Młodzież szkolna prezentowała podczas zorganizowanego w tym dniu kiermaszu ozdoby choinkowe i świąteczne, które własnoręcznie wykonała na zajęciach w szkole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stalowa Wola

Na pl. Piłsudskiego kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”, wykonaną przez Chór Kameralny Miejskiego Domu Kultury, rozpoczęto piątą Wigilię miejską. Harcerze przekazali Światełko Betlejemskie, a mieszkańcy podzielili się opłatkiem. Przybyły całe rodziny z dziećmi, harcerze, uczniowie szkół wraz z wychowawcami oraz grupy z poszczególnych parafii. Spotkanie rozpoczęto przekazaniem Betlejemskiego Światełka Pokoju przybyłemu na spotkanie bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi, przedstawicielom Parlamentu, władzom powiatu i miasta oraz instytucjom i organizacjom społecznym. Składając życzenia zebranym Ksiądz Biskup powiedział, że przekazywanie sobie Betlejemskiego Światła Pokoju zobowiązuje do obdarowywania się nawzajem tym, co najpiękniejsze i najlepsze.

Ksiądz Biskup poświęcił też opłatki, którymi zebrani na placu dzielili się składając sobie świąteczne życzenia. Po życzeniach mieszkańcy wspólnie zasiedli do stołu wigilijnego nakrytego białym obrusem siadając na siedziskach z siana. Przy okazji tego spotkania zbierano artykuły spożywcze dla najuboższych.

Sandomierz

W Ratuszu miejskim odbyło się świąteczne spotkanie opłatkowe. Rozpoczęła je wspólna kolęda w wykonaniu orkiestry dętej i młodych sandomierzan. Burmistrz złożył świąteczne życzenia, a Ksiądz Biskup wskazał, że przez narodzenie Chrystusa w Betlejem Bóg wypełnił Swoje obietnice. Dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń jest również swojego rodzaju obietnicą, że będziemy dla siebie lepsi. Najmłodsi sandomierzanie zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe, a na świątecznym stole harcerze zapalili Światełko Betlejemskie. Po pobłogosławieniu opłatków wszyscy złożyli sobie życzenia.

Reklama

Tarnobrzeg

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się Wigilia miejska. Uroczystość rozpoczęli harcerze. Bp Nitkiewicz nawiązał w swoim słowie do hasła towarzyszącego przekazywaniu Światełka, mówiąc, że jeśli Bóg zauważył ludzką nędzę i zesłał na ratunek człowiekowi swojego Syna, tak chrześcijanin powinien być wrażliwy na potrzeby bliźniego. Podkreślił, że bliźnim jest każdy człowiek znajdujący się w potrzebie. Po poświęceniu opłatków Ordynariusz Sandomierski oraz przedstawiciele władz samorządowych składali życzenia tarnobrzeżanom. Czas łamania opłatkiem uświetnił występ zespołu „Dzikowianie”, który przygotował szereg tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek.

Ostrowiec Świętokrzyski

Mieszkańcy spotkali się na Rynku miasta, by złożyć sobie życzenia i przełamać się opłatkiem. Kolędowali: chór nauczycielski „Coro cantorum”, soliści oraz zespół folklorystyczny. Następnie zebrani wysłuchali słów Ewangelii przypominających narodzenie Jezusa Chrystusa. Bp Krzysztof Nitkiewicz złożył władzom miasta, samorządowcom oraz mieszkańcom świąteczne życzenia.

Na rynku nie zabrakło też harcerzy, którzy przekazali Światełko Pokoju. Następnie wszyscy składali sobie świąteczne życzenia. W dalszej części wystąpili zarówno soliści, jak i zespoły śpiewacze, wprowadzając wszystkich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

Janów Lubelski

Andrzej Bucior poinformował nas, że na miejskim Rynku odbyło się wigilijne spotkanie mieszkańców. – Razem z zebranymi byli obecni księża proboszczowie oraz przedstawiciele miasta, powiatu i parlamentu. Ks. Jacek Staszak odczytał fragment z Pisma Świętego, a włodarze miasta i ks. Jacek Beksiński składali wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Podczas spotkania dzielono się opłatkiem, a wolontariusze roznosili różne słodkości, potrawy i napoje. Występowały zespoły dziecięce i dorosłych, grała orkiestra, a na straganach prezentowano bożonarodzeniowe ozdoby – opowiadał uczestnik spotkania.

Reklama

Wspólnota KUL

Łamanie się opłatkiem powinno wyrażać jeśli nie rzeczywistość, to przynajmniej intencję budowania relacji opartych na miłości, pojednaniu i przebaczaniu – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz na spotkaniu opłatkowym ze wspólnotą akademicką KUL w Stalowej Woli. Rozpoczęła je Msza św. w kościele akademickim pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Wspólna modlitwa zgromadziła wykładowców, studentów, duszpasterzy akademickich i parafialnych oraz zaproszonych gości. Dalsza część spotkania odbyła się w uniwersyteckiej auli. Studenci pedagogiki przygotowali inscenizację bożonarodzeniową. Władze uczelni wręczyły najzdolniejszym studentom nagrody i wyróżnienia. Następnie bp Nitkiewicz poświęcił opłatki, którymi łamiąc się zebrani składali sobie życzenia. Spotkanie zakończyła wspólna wieczerza.

Rodziny wielodzietne

Ponad 100 osób wzięło udział w „Opłatku maltańskim”, zorganizowanym dla rodzin wielodzietnych i potrzebujących pomocy przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że narodziny Chrystusa Zbawiciela pozwalają zobaczyć światło nadziei pośród różnorodnych trudności i problemów. Są bowiem znakiem miłości Boga do człowieka.

„Opłatek Maltański” to ogólnopolska akcja charytatywna, w której do świętowania zapraszane są rodziny ubogie i wielodzietne, osoby samotne i niepełnosprawne. Dla wielu z tych osób możliwość wzięcia udziału w „Opłatku Maltańskim” jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. Na zakończenie spotkania z workiem prezentów przybył św. Mikołaj.

Reklama

Klerycy z bezdomnymi

W Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu, prowadzonym przez Caritas diecezjalną, odbyła się wieczerza wigilijna dla osób bezdomnych. Wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem w spotkaniu wzięli udział klerycy i wychowawcy sandomierskiego seminarium. Podczas spotkania bp Nitkiewicz powiedział, że duszpasterze i klerycy przygotowujący się do przyjęcia święceń kapłańskich muszą, podobnie jak Chrystus, być dla wszystkich i razem ze wszystkimi. Ordynariusz zapewnił bezdomnych zamieszkujących na terenie placówki, że wspólnota diecezjalna nie pozostawi ich bez pomocy.

Osoby przebywające w schronisku obdarowano świątecznymi prezentami. Po złożeniu sobie życzeń i połamaniu się opłatkiem, wszyscy zasiedli do stołu, śpiewając kolędy.

Szkoły katolickie

Biskup Ordynariusz uczestniczył w spotkaniu opłatkowym ze wspólnotą Szkół Katolickich w Sandomierzu. Uczniowie przygotowali na tę okazję spektakl jasełkowy, w którym zwrócili uwagę na ważny aspekt przeżywania świąt w rodzinnej i pełnej pokoju atmosferze. Nie zabrakło wzajemnych podziękowań i życzeń oraz wspólnego śpiewu kolęd.

Chorzy i służba zdrowia

Bp Krzysztof Nitkiewicz odwiedził też chorych w sandomierskim szpitalu, łamiąc się opłatkiem i składając życzenia. Bożonarodzeniowe życzenia biskup przekazał także personelowi medycznemu. Następnie Ksiądz Biskup odwiedził chorych na oddziale kardiologii i wewnętrznym oraz pozostałych oddziałach szpitalnych dzieląc się z chorymi opłatkiem i składając świąteczne życzenia. Ksiądz Biskup życzył pacjentom powrotu do zdrowia oraz zapewniał o wsparciu duchowym i pamięci modlitewnej podczas Pasterki i obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

Wcześniej miał miejsce opłatek zorganizowany przez sandomierski Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej. W słowie skierowanym do dyrekcji i pracowników placówki, Biskup Ordynariusz wyraził wdzięczność za to, że szpitalne drzwi są dla chorych i ich rodzin „bramą miłosierdzia”, po przekroczeniu której znajdują ratunek, współczucie i nadzieję. Życzył zgromadzonym wytrwałości w tej posłudze oraz osobistego doświadczenia bliskości i miłosierdzia Boga, które objawiły się przez narodziny Chrystusa.

Policjanci

Również w poszczególnych komendach powiatowych odbywały się spotkania opłatkowe. W Sandomierzu wraz z Księdzem Biskupem uczestniczyli w spotkaniu przedstawiciele władz samorządowych, Prokuratury, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz organizacji wspierających stróżów prawa. Komendant policji przywitał zgromadzonych, zaś policjantkom i policjantom podziękował za ofiarną służbę. Natomiast bp Nitkiewicz wyraził nadzieję, że spotkanie z Dzieciątkiem Jezus będzie dla każdego okazją doświadczenia bliskości Boga i drugiego człowieka. Wszyscy zebrani złożyli sobie świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem.

Podobnie było w Tarnobrzegu. Komendant podziękował policjantom na dobrą służbę oraz życzył funkcjonariuszom i ich rodzinom dobrego przeżycia nadchodzących świąt. Ksiądz Biskup poświęcił opłatek i zaintonował kolędę. Podczas spotkania ks. Adam Marek, kapelan tarnobrzeskich policjantów, został odznaczony medalem resortowym.

Spotkanie opłatkowe mieli też policjanci z Opatowa. Uczestniczyła w nim kadra kierownicza, funkcjonariusze, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczął Komendant składając wszystkim życzenia. Ks. kapelan Marek Łuszczyński poświęcił opłatek i odmówił modlitwę. Wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia łamiąc się opłatkiem.

2016-01-05 11:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uganda: polski misjonarz o świętach w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego

[ TEMATY ]

święta

smahel/pixabay.com

Święta wśród uchodźców nabierają szczególnego wymiaru. Doskonale wiedzą oni, co to znaczy ucieczka w obawie o własne życie, trudy wędrówki i głód. Wskazał na to w rozmowie z radiem Watykańskim polski misjonarz o. Andrzej Dzida SVD, pracujący w Bidibidi w Ugandzie, gdzie znajduje się największy obóz dla uciekinierów z Sudanu Południowego. Mieszka w nim ponad 300 tys. osób. Pomoc niesie im czterech księży werbistów i siedem sióstr ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.

„Sytuacja w obozie jest trudna. Ludzie będą mogli sobie pozwolić na świąteczny posiłek tylko wówczas, jeśli w minionych miesiącach zaciskali pasa i oszczędzali na otrzymywanych produktach żywnościowych, które i tak są bardzo skromne” – powiedział polski werbista. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nawet w tych trudnych warunkach ludzie chcą zaznaczyć nadejście świąt prostymi ozdobami czy nowym ubraniem.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję