Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrzest, młodzi i miłosierdzie

Nowy rok duszpasterski, który właśnie się zaczyna, przyniesie wiele ważnych wydarzeń. Po pierwsze, wielkim wydarzeniem dla naszej Ojczyzny będzie Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 20 listopada przyszłego roku. Po drugie – światowe znaczenie ma Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się nieco później, bo 8 grudnia. W nadchodzącym roku czekają nas także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, mające swój akcent również w naszej diecezji. To tylko ogólny zarys tego, co nas czeka w nowym roku duszpasterskim. A teraz spróbujmy się temu przyjrzeć dokładniej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od jakiegoś czasu Episkopat Polski przygotowuje się do obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. W wydarzenie to wpisuje się rówież wizyta w Polsce Ojca Świętego Franciszka. Oprócz wydarzeń centralnych będą również miały miejsce liczne wydarzenia diecezjalne.

Jubileusz chrztu u nas

Do Sandomierza na uroczyste rozpoczęcie świętowania jubileuszu chrztu zaproszeni zostali przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza delegaci z każdej parafii. Uroczystości rozpoczną się 28 listopada w katedrze o godz. 15. Natomiast po pierwszych Nieszporach I Niedzieli Adwentu poprzez przekazanie świec jubileuszowych dla parafii, misja jubileuszowego świętowania zostanie przekazana dalej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiadomo jak duże zasługi w krzewieniu wiary w naszej Ojczyźnie miał św. Wojciech. Dlatego też w dzień Jego wspomnienia (23 kwietnia) o godz. 11, będzie miała miejsce centralna uroczystość w sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach. Natomiast na 7 maja, na godz. 15, wszyscy są zaproszeni do Zawichostu. Tam odbędzie się „Pielgrzymka do źródeł”. Organizatorzy proponują nie tylko autokarowe czy piesze pielgrzymowanie, ale także zachęcają do przypłynięcia szlakiem wodnym: Wisłą i Sanem, tratwami i łodziami. Tam przygotowane zostały trzy stacje pielgrzymki: nad brzegiem Wisły w Zawichoście, w kościele św. Jana Chrzciciela i w kościele parafialnym. Ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej, wyjaśnia: – Trzy sposoby pielgrzymowania do źródeł oraz trzy stacje liturgicznych spotkań kierują nasze dziękczynienie ku Trójcy Świętej oraz przypominają o trzech „etapach” ludzkiego życia: przed narodzeniem, po narodzeniu i po zakończeniu ziemskiej pielgrzymki.

Jubileusz miałby być zwieńczony podczas narodowej pielgrzymki do Rzymu w październiku 2016 r.

Jubileusz Miłosierdzia

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia zacznie się 8 grudnia, a zakończy 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji rozpoczęcie Roku Miłosierdzia będzie miało miejsce w kościele Świętego Ducha 13 grudnia, o godz. 11.30. Nastąpi wtedy także otwarcie Drzwi Miłosierdzia. Zaproszeni są delegaci duchowieństwa i wiernych z całej diecezji.

Reklama

Ważne uroczystości odbywać się będą także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim w niedzielę Miłosierdzia Bożego (3 kwietnia) o godz. 11. Zaproszone są na nie Wspólnoty: Miłosierdzia Bożego, Intronizacji Chrystusa Króla, św. Ojca Pio i oddziały Caritas. Natomiast na zakończenie Wielkiego Jubileuszu, jako jego owoc, rozpocznie się peregrynacja po diecezji obrazu Chrystusa Miłosiernego. – Te wszystkie działania w kręgu Bożego Miłosierdzia powinny ożywić w każdym wierzącym „wyobraźnię miłosierdzia”, o której tak pięknie mówił w Łagiewnikach św. Jan Paweł II podczas wizyty w Ojczyźnie, w sierpniu 2002 r. – przypomina ks. Michał.

Światowe Dni Młodzieży

Sporo pisaliśmy już na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Odbywać się będą one w Krakowie, jednak prawie cały tydzień poprzedzający spotkanie z Papieżem Franciszkiem młodzi goście z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach, dokładniej – w parafiach. W naszej diecezji młodzież z różnych krajów świata przebywać będzie od 20 do 25 lipca. Pielgrzymi pojawią się w wielu parafiach, ale chcemy również pokazać im bogactwo naszego regionu. Nie zabraknie też wspólnych spotkań, jak chociażby to przygotowane na sandomierskich błoniach 23 lipca o godz. 11. Organizatorzy chcą, aby był to dzień wspólnoty młodych i ich wielkie święto. Zaproszeni są wszyscy goście przybywający na Spotkanie Młodych, ale również wolontariusze z całej diecezji.

Obchody parafialne

Ważne jest, by te wielkie wydarzenia odczuwalne były nie tylko na poziomie diecezjalnym, ale również parafialnym, a nawet osobistym czy rodzinnym. Przygotowano specjalne teksty na adoracje eucharystyczne, które można wykorzystać w każdej parafii. Pogłębianiu tematu mają też posłużyć rekolekcje parafialne. W Adwencie proponowany jest temat chrztu, natomiast w Wielkim Poście – Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Wydział Duszpasterstwa przypomina również o uroczystym odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, które powinno dokonać się podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę, a wydarzenie to winno nawiązywać do Jubileuszu chrztu Polski. Również temu celowi powinien służyć Akt Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski całej wspólnoty parafialnej w dniu 26 sierpnia. W tym względzie ważną rolę ma odegrać rocznica poświęcenia kościoła parafialnego, kiedy to zalecana jest uroczysta celebracja liturgiczna.

Dyrektor Duszpasterstwa przypomina także o możliwości odnowienia swojej „deklaracji” przynależności do wspólnoty Kościoła parafialnego. Natomiast znakiem materialnym w parafii mogłoby być odrestaurowanie chrzcielnicy w kościele, a w domach i mieszkaniach zawieszenie na ścianie kropielniczki na wodę święconą. Wydział Duszpasterstwa przygotował „jubileuszowe” kropielniczki i butelki na wodę święconą.

Natomiast w Wydziale Finansowym Kurii Diecezjalnej przygotowana została kolejna transza batonów krówkowych. Tym razem poświęcone są upamiętnieniu 1050. rocznicy chrztu Polski. Ks. Józef Szczepański informuje nas: – Zewnętrzna strona opakowania zawiera obraz przedstawiający scenę chrztu Mieszka, a na dole znajduje się diecezjalne logo roku jubileuszowego. Na odwrocie zamieszczono tekst akcentujący sakrament chrztu świętego. Jest również nawiązanie do patrona, daty i miejsca chrztu, kapłana, który go udzielił oraz trochę teologii biblijnej i dogmatycznej związanej z tym sakramentem, a także obrzędy liturgiczne – wylicza Ekonom diecezjalny.

Natomiast Rok Miłosierdzia powinien zwrócić uwagę wiernych w parafii na nabożeństwo „Godziny Miłosierdzia Bożego” i dobrze by było wprowadzić ją np. w III niedzielę każdego miesiąca. Tu też o swoim istnieniu przypomina Caritas. Jako dzieło Jubileuszowego Roku Miłosierdzia proponują zorganizowanie Caritas parafialnego lub kół Caritas w szkołach, co z pewnością spopularyzuje ideę dzieł miłosierdzia. Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas, informuje: – W perspektywie zbliżającego się Jubileuszu Miłosierdzia Parafialne Zespoły Caritas, realizując zachętę Ojca Świętego Franciszka, podejmą inicjatywę, aby w danej parafii przyjść z pomocą konkretnej rodzinie. Może to być pomoc duchowa (uczynki miłosierdzia co do duszy) i pomoc materialna (uczynki miłosierdzia co do ciała). Członkowie parafialnych zespołów rozeznają w swojej parafii konkretne problemy oraz możliwości ich rozwiązania, aby w odpowiedni sposób przyjść z pomocą potrzebującym. Tak samo szkolne koła Caritas rozeznają trudne sytuacje na terenie swojej szkoły i podejmą inicjatywę, aby w duchu ewangelicznej miłości rozwiązywać problemy wśród swoich kolegów i koleżanek. Planujemy, aby te wszystkie inicjatywy dobra duchowego i materialnego udokumentować i złożyć je w darze na zakończenie Roku Miłosierdzia – podkreśla Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Reklama

Kościoły stacyjne

Z racji Roku Miłosierdzia bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył na terenie diecezji kościoły stacyjne, w których wierni będą mogli uzyskać odpust związany z Wielkim Jubileuszem. Przywilej taki otrzymały parafie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. I są to: Brzeziny Stojeszyńskie, Skopanie-Osiedle, Szwagrów, Tarnobrzeg, czy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak widzimy Opatrzność Boża sprawiła, że świątynie te prawie równomiernie rozsiane są po całej diecezji. Z pewnością ułatwi to chętnym dotarcie do tych miejsc.

Zakończenie

Obchody ogólnokościelne kończące Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz ogólnopolskie, podsumowujące Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, odbędą się 20 listopada przyszłego roku. W naszej diecezji zaplanowano je na 13 listopada. Odbędą się w katedrze sandomierskiej o godz. 11.30. Ksiądz Biskup dokona wtedy Aktu Oddania Ojczyzny Chrystusowi Królowi. Wtedy też wspólnie podziękujemy za Światowe Dni Młodzieży. Do Sandomierza na dziękczynienie zostaną zaproszeni przedstawiciele z każdej parafii.

2015-11-26 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkryliśmy tajemnicę?

Rok duszpasterski dobiega końca. Czy pamiętamy jeszcze, jakie było jego motto? Z drugiej strony, czy jest to takie ważne? Przecież na co dzień odkrywamy Pana Boga w Słowie Bożym i liturgii.

Oto wielka tajemnica wiary”, a my mieliśmy tę tajemnicę odkrywać. I chyba nikt się nie spodziewał, że wydarzenia towarzyszące sprawią, że przyjdzie nam poczuć „głód Eucharystii”, a większość katolików zostanie odłączona od „pokarmu na życie wieczne” przez niewidzialnego wroga, jakim stał się COVID-19. Wśród tych wielu byli tacy, co zatęsknili za Chrystusem eucharystycznym, lecz pojawili się i tacy, co wykorzystali moment, aby powiedzieć Panu Jezusowi: „G (o)od Bye”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję