Reklama

Z Warszawy do Watykanu

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokumentację o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego, czyli „Positio super virtutibus”, już może złożyć w Watykanie kard. Kazimierz Nycz. – To fundament niezbędny do beatyfikacji – powiedział KAI o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Prymasa Tysiąclecia. Zawartość tej dokumentacji jest tajna, ale wiadomo, że składa się z trzech grubych tomów. Zawierają one dokumentację z przesłuchań świadków – świeckich i duchownych, reprezentujących bardzo różne środowiska, m.in. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi. „Positio” zawiera też teologiczną ocenę pism kard. Wyszyńskiego.
Dokumentacja, złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, jest podstawą do dyskusji teologów i ma służyć przygotowaniu tzw. dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego.
Zdaniem o. Bartoszewskiego, nietypowość procesu beatyfikacyjnego kard. Wyszyńskiego polega na wielkości jego osoby, wielkości dokonań i rozległej działalności, jaką prowadził. Sama jego spuś-
cizna pisarska i kaznodziejska stanowi spory materiał, a trzeba wziąć pod uwagę, że był ordynariuszem dwóch archidiecezji i jako prymas miał specjalne uprawnienia Stolicy Apostolskiej. – Łączyło się to z podejmowaniem wielu odpowiedzialnych decyzji, głównie gdy chodzi o ziemie zachodnie, bo praktycznie był ordynariuszem diecezji na tamtych obszarach – wyjaśnia o. Bartoszewski. KAI

Krótko

Szef Europolu Rob Wainwright ostrzegł, że w Europie jest bardzo poważne, największe od 10 lat zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Z tego powodu w ostatniej chwili odwołano mecz piłkarski Niemcy – Holandia, który miał się odbyć 17 listopada w Hanowerze.

Gubernatorzy 27 z 50 stanów USA złożyli w Waszyngtonie protest przeciwko przyjmowaniu uchodźców z Syrii. Stany Zjednoczone zadeklarowały, że w przyszłym roku przyjmą 10 tys. migrantów z Bliskiego Wschodu.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło na wniosek prezydenta Francji François Hollande’a przedłużenie stanu wyjątkowego na 3 miesiące. Stan wyjątkowy został wprowadzony przez prezydenta po zamachach w Paryżu 13 listopada br.

W Australii powstała Partia Muzułmańska. Ugrupowanie chce wystartować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Rosyjskie służby ogłosiły, że to wybuch bomby był przyczyną tragedii rosyjskiego samolotu z 224 osobami na pokładzie. Zdaniem FSB, był to ładunek domowej roboty, a umieszczono go w tylnej części maszyny.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew w wywiadzie udzielonym brytyjskiej prasie ostrzegł, że Rosja planuje wywołanie wojny hybrydowej na Bałkanach w celu destabilizacji całego kontynentu europejskiego.

Rosjanie, w ramach odwetu za podłożenie bomby w rosyjskim samolocie, który rozbił się na Synaju, zintensyfikowali swoje działania wojskowe wobec islamistów, prowadzone z terenu Syrii. Naloty zintensyfikowali także Francuzi, w odwecie za zamachy w Paryżu.

Polski turysta, lecący samolotem na wakacje do Egiptu, „zażartował”, że na pokładzie jest bomba. Samolot lądował awaryjnie w Bułgarii. Polaka zatrzymano. Grozi mu wysoka grzywna i kara więzienia.

Zachód zdradził chrześcijan

Obecną sytuację na świecie w jednoznaczny sposób ocenia zwierzchnik katolików obrządku syryjskiego Ignacy Józef III Younan: – Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego już przeniknęli do europejskiego społeczeństwa. Przez lata otrzymywali pieniądze, broń i religijną indoktrynację od Arabii Saudyjskiej i krajów nad Zatoką Perską, pod nadzorem Zachodu. Mówienie, że rozwiązanie obecnej sytuacji stanowią naloty bombowe, jest jednym wielkim kłamstwem – powiedział duchowny. Co więcej, podkreśla on, że Zachód zdradził bliskowschodnich chrześcijan, a pomogły mu w tym media, które świadomie przemilczały prawdę. Patriarcha przekazał te opinie w wywiadzie dla egipskiego dziennika katolickiego „Le Messager”.
– Chrześcijanie stali się więźniami straszliwej sytuacji. Są tu szyici i sunnici, problemy etniczne i sekciarskie, bandy kryminalne, zwane Państwem Islamskim, i inne grupy terrorystyczne, wykorzystujące islam jako pretekst do „czyszczenia w imię religii” kontrolowanych przez siebie terenów, a także muzułmańscy uczeni, głoszący, że islam nie ma z tym nic wspólnego – stwierdził patriarcha Younan i podkreślił, że chrześcijanie nie są w stanie funkcjonować w tej sytuacji chaosu, który „tworzy oddziały rebeliantów, zbrojne bandy, grupy terrorystyczne i partie islamskie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KAI

Prześladowanie osób duchownych trwa

W różnych częściach świata do połowy listopada br. zginęło co najmniej 20 ludzi Kościoła: księży, sióstr zakonnych i świeckich.
Spis ten nie jest kompletny, gdyż nie uwzględnia np. duchownych zamordowanych lub co najmniej zaginionych w Chinach, gdzie niedawno znaleziono w rzece ciało kapłana. Dokładniejszy wykaz ludzi Kościoła, którzy zginęli w 2015 r., ogłosi, jak co roku, pod koniec grudnia watykańska agencja misyjna „Fides”.
Obecny spis przygotował i ogłosił włoski portal „Il sismografo”. Przypomniano, że 17 listopada w Meksyku zostały znalezione zwęglone zwłoki ks. Erasto Pliego de Jesús – proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cuyoaco. Dzień później w Bangladeszu ciężko ranny został pracujący tam od dawna włoski misjonarz ks. Piero Parolari.
Według portalu, dotychczas zginęło 14 kapłanów, 4 siostry zakonne i 1 świecki współpracownik Caritas.

KAI

2015-11-25 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję