Reklama

Niedziela Wrocławska

Świeccy apostołowie

Towarzyszą Kościołowi od samego początku jego istnienia. Już w Dziejach i Listach Apostolskich występują wzmianki o świeckich apostołach, którzy razem z biskupami i kapłanami troszczyli się o szerzenie chrześcjaństwa i zbawienie bliźnich dusz. Nie wymyślono jej więc z dnia na dzień. Mowa o Akcji Katolickiej – stowarzyszeniu powołanym przez papieża Piusa XI w 1928 r.

Niedziela wrocławska 47/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Krzysztof Hermanowicz

Uroczystość poświęcenia sztandaru POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy we Wrocławiu

Uroczystość poświęcenia sztandaru POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tworzenie Akcji Katolickiej na ziemiach polskich rozpoczęto po odzyskaniu niepodległości. Nie było to jednak proste zadanie. Lata niewoli spowodowały znaczne różnice pod względem gospodarczym, społecznym i kulturalnym poszczególnych regionów naszego kraju. Mimo to w 1919 r. niektóre diecezje podjęły się prac duszpasterskich nad włączeniem osób świeckich do pracy apostolskiej, którym wyznaczono zadania na rzecz budowania państwa sprawiedliwości społecznej, opartej na nauczaniu Kościoła. Jak odbywało się to w zupełnie nowych warunkach, u progu trudnej niepodległości? Wszystko za sprawą ówczesnego biskupa krakowskiego księcia Adama Stefana Sapiehy, który to powołał Ligę Katolicką, zajmującą się szerzeniem uświadomienia katolickiego oraz stosowaniem zasad katolickich w życiu poprzez m.in. popieranie prasy i wydawnictw katolickich, czuwanie nad duchem szkolnictwa i ustawodawstwa. 8 lat później utworzona została Komisja Episkopatu dla Akcji Katolickiej, która koordynowała sprawy związane z powstaniem i rozwojem Akcji. Ostatecznie decyzję utworzenia Akcji Katolickiej w Polsce przyspieszył list watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Piotra Gasparriego do kard. Augusta Hlonda z kwietnia 1929 r. Gasparri podkreślał w nim rolę i konieczność powołania tej organizacji na ziemiach polskich. Wreszcie po dyskusji podczas Konferencji Episkopatu Polski w tym samym miesiącu, zadecydowano o utworzeniu AK w Polsce. Wybuch wojny przerwał działalność tego stowarzyszenia. Po II wojnie światowej Kościół katolicki w Polsce stanął przed nieuniknioną konfrontacją z państwem komunistycznym. Wrogi światopoglądowi katolickiemu system za wszelką cenę dążył do zminimalizowania roli Kościoła w społeczeństwie i dominacji we wszelkich strefach życia społecznego. Niestety działania te skierowano także na Akcję Katolicką. Dochodziło do licznych przejawów dyskryminacji obywateli za ich przekonania religijne. Dopiero w 1996 r. decyzją Episkopatu Polski podczas Konferencji Plenarnej było odradzanie się Akcji Katolickiej w poszczególnych Kościołach diecezjalnych.

Reklama

AK w archidiecezji wrocławskiej

Inaczej rzecz się miała w archidiecezji wrocławskiej. Ówczesny metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz decyzję o powołaniu Akcji Katolickiej podjął jeszcze przed decyzją Episkopatu o reaktywacji jej w całej Polsce. W uroczystość Chrystusa Króla 26 listopada 1995 r. erygował Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej i polecił ją opiece Świętych Patronów Dolnego Śląska. Należy zaznaczyć, że nie miałoby to miejsca, gdyby nie wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił, że ,,Akcja Katolicka jest niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziś archidiecezja wrocławska może poszczycić się prężnie działającą AK w poszczególnych parafiach. Co decyduje o powodzeniu Akcji Katolickiej? W pismach Sapiehy można znaleźć liczne wskazówki. Działalność AK należy dostosować do warunków miejsca „inaczej [Akcja] istniałaby tylko na papierze i pozbawiona byłaby warunków rozwoju”. Podkreślał mocno współpracę z innymi stowarzyszeniami katolickimi, ponieważ AK „tym łatwiej osiągnie swe cele”. I oczywiście sami ludzie...

Tak też jest m.in. w Parafialnym Oddziale Akcji Katolickiej im. ks. Franciszka Sudoła przy parafii NMP Matki Pocieszenia w Oleśnicy. Członkowie tutejszego POAK to świeccy apostołowie, gorliwi, szukający sprawy, a nie siebie, zdolni do pracy i poświęcenia się dla niej. To dzięki zaangażowaniu grupy przy parafii powstaje wiele cennych inicjatyw. Organizują m.in. tygodniowe ferie zimowe dla dzieci, wyjazdy kolonijne, pielgrzymki do Sobótki i Częstochowy, konferencje o kard. Stefanie Wyszyńskim, czy też biorą udział w uroczystościach patriotycznych. We wrześniu br. odbył się w Krakowie drugi w powojennej historii Krajowy Kongres Akcji Katolickiej pod hasłem ,,Nieśmy Ewangelię Nadziei”. Nie mogło tam zabraknąć oleśnickiego oddziału wraz z prezesem Zarządu Romanem Farysiem. – Było to bardzo radosne i budujące przeżycie, gdy ponad 1000 członków AK, przybyłych z całej Polski, ze śpiewem patriotycznych i religijnych pieśni, sztandarami i flagami, przemaszerowało z pl. Jana Matejki ulicami Starego Miasta i wokół Rynku do kościoła Mariackiego, w którym uroczystą Mszę św. koncelebrowaną na zakończenie Kongresu odprawił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przed procesyjnym wejściem do kościoła Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK odczytała przesłanie II Kongresu Krajowego Akcji Katolickiej – Nie lękajcie się. Nieśmy Ewangelię nadziei – podsumowuje wydarzenie.

Reklama

Codzienna służba

Równie prężnie AK działa w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. Asystent kościelny, ks. Krzysztof Wojtaś zaznacza, że najważniesza jest współpraca z innymi oddziałami, nie tylko tymi w dekanacie, ale i w całej archidiecezji. Taką współpracą pochwalić się mogą m.in. z Akcją Katolicką w Bierutowie. Podobnie jak w Oleśnicy Akcję Katolicką utworzono tu w 1998 r., z tą różnicą, że Prezesem Zarządu jest kobieta – Teresa Zielonka.

W samym Wrocławiu odnaleźć można mnóstwo parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Jedną z nich, jest nawiązująca powstaniem do poprzednich (1998 r.). Akcja Katolicka w parafii pw. Maksymiliana Marii Kolbego, przy ul. Horbaczewskiego. Asystentem kościelnym jest tu ks. prał. Czesław Majda, na którego wniosek pierwszym prezesem Zarządu mianowanym przez kard. Henryka Gulbinowcza został Leon Hetmański. Funkcję tę sprawował przez trzy kadencje, do 2011 r. Za zasługi w odradzaniu i rozwoju AK w archidiecezji wrocławskiej oraz za wieloletnią owocną służbę na stanowisku wiceprezesa Zarządu Archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej i Zarządu POAK przy parafii św. M.M. Kolbego we Wrocławiu została mu przyznana, decyzją Kapituły Odznaczeń AK Archidiecezji Wrocławkiej, statuetka Chrystusa Króla. Jest to najwyższe odznaczenie Akcji Katolickiej. Prezes Senior pomimo sędziwego wieku jest aktywnym członkiem POAK i służy pomocą aktualnemu prezesowi Zarządu – Krzysztofowi Marszałkowi. – Jako członkowie POAK organizujemy święto Chrystusa Króla w naszej parafii, jak i uczestniczymy w obchodach tego święta w archidiecezji wrocławskiej – mówi pan Krzysztof.

Reklama

– Najbardziej cieszy współpraca z oddziałem Caritas przy naszej parafii i Radą Parafialną, dzięki czemu wspólnie możemy zorganizować liczne akcje i zrobić więcej – reasumuje.

* * *

Przesłanie na 2015 r.

Archidiecezja Wrocławska liczy ok. 50 parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Kierunkiem jej działania w roku 2015 jest Orędzie Fatimskie – proroctwo na nasze czasy. Dziś stajemy w obliczu niebezpieczeństwa odrzucenia przez wielu ludzi Boga i poddania się przez nich źle pojętej wolności, która zmierza do zniszczenia korzeni moralności ludzkiej i chrześcijańskiej. Najświętsza Panna wskazuje konkretne i praktyczne środki ratowania dusz i pokoju dla świata. Odpowiadając na to wezwanie członkowie Akcji Katolickiej powinni podjąć i rozpropagować wśród jak największej rzeszy wiernych:

– nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

– codzienny różaniec

– modlitwa w intencji biskupów biorących udział w Synodzie.

POAK w Archidiecezji Wrocławskiej znajduje się, m.in. w parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie, parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze, parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy, parafii św. Jerzego w Ziębicach, czy we wrocławskiej parafii pw. św. Henryka.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy zarząd

Niedziela sandomierska 10/2023, str. III

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum DIAK

Zasłużeni członkowie odebrali specjalne podziękowania

Zasłużeni członkowie odebrali specjalne podziękowania

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy obradowała Rada Diecezjalna Akcji Katolickiej.

Wspotkaniu uczestniczyli prezesi parafialnych oddziałów AK, a rozpoczęło się Eucharystią pod przewodnictwem ks. Rafała Kusiaka, asystenta diecezjalnego. W homilii ks. Kusiak podkreślił rangę spotkania i odpowiedzialność za przyszłość Akcji Katolickiej w naszej diecezji. – Podobnie jak uczniowie wybrani przez Jezusa, aby być świadkami Przemienienia na Górze Tabor, tak i każdy z nas został wybrany do uczestniczenia w tej radzie. Prośmy zatem Ducha Świętego o światło na czas trwania naszego spotkania. Niech wszystko, co się tutaj dokona, owocuje w przyszłości naszym zaangażowaniem w życie Kościoła i środowiska lokalnego – zaznaczał kaznodzieja. Rada w głównej mierze dotyczyła sprawozdania merytorycznego oraz finansowego Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Po stosownej prezentacji i sprawozdaniu Komisji Rewizyjnej rada przegłosowała jednogłośnie udzielenie absolutorium zarządowi za rok 2022 oraz wręczono akt erygowania nowego oddziału parafialnego w parafii Nawiedzenia NMP w Zakrzowie. Swoje nominacje otrzymali także nowi prezesi. Tegoroczna rada związana była także z wyborami do DIAK. Poprzedzając ten punkt obrad podziękowano dotychczasowemu zarządowi za pracę i wkład włożony w rozwój stowarzyszenia w diecezji. Szczególne słowa wdzięczności skierowane zostały w stronę Marii Kasak, która po 25 latach pracy jako sekretarz zakończyła pracę w zarządzie. Podziękowania otrzymał także Andrzej Darowski, który przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa. Wybory do zarządu wyłoniły trzech kandydatów na prezesa DIAK: Barbarę Brzeską, Bożenę Kapuściak i Krzysztofa Pawlika. Wymienione osoby zostaną przedstawione biskupowi sandomierskiemu Krzysztofowi Nitkiewiczowi przez asystenta kościelnego, który dokona wyboru prezesa.

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję