Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zamiast kwiatów i pluszaków – odnowiony krzyż

Niedziela rzeszowska 44/2015, str. 8

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum prywatne

Małżonkowie z Boguchwały chcą odnowic krzyż i kapliczką

Małżonkowie z Boguchwały chcą odnowic krzyż i kapliczką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł zrodził się spontanicznie. Szukaliśmy czegoś, co pozostanie po naszym weselu – mówi Magdalena Białorucka. Małżonkowie pochodzą z Boguchwały i dla tej miejscowości dedykowali swoją akcję. Dodatkowo Rafał Białorucki to miejscowy regionalista i współautor książek, także o historii boguchwalskiej parafii. Interesuje się również historią okolicznych kapliczek i krzyży przydrożnych. – Docieram do wiadomości i archiwalnych zdjęć tych obiektów. Rozmawiam z ludźmi, którzy opowiadają podania o krzyżach i kapliczkach. W samej Boguchwale znajduje się ich ponad 40, a tylko najstarsze i najcenniejsze są wpisane do rejestru zabytków. Stan pozostałych jest różny, dlatego uznaliśmy, że warto pomóc – mówi Rafał Białorucki.

Goście weselni otrzymując zaproszenia, nie kryli zaskoczenia pomysłem narzeczonych. Każdy zainteresował się inicjatywą, a dla większości z nich było to coś nowego. Po przyjęciu weselnym, które odbyło się 3 października br., okazało się, że akcja „Ratujemy zabytki” przyniosła 2100 złotych!

Państwo Białoruccy już wiedzą, które obiekty chcą odnowić. Jednym jest przydrożny drewniany krzyż. Według przekazów ustnych, istniał już w okresie XX-lecia międzywojennego. Krzyż wymaga odmalowania, a metalowa figura Chrystusa – odnowienia. Drugim jest kapliczka z 1981 r., której twórcą jest Antoni Wilk, miejscowy ślusarz. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia. Pierwotnie miała to być mała dzwonnica dla kościoła w Zwięczycy. Zawieszony dzwon nie dawał dobrego dźwięku i z pomysłu zrezygnowano. Ślusarz nie chciał jednak zniszczyć swojej pracy. Po rozmowie z proboszczem boguchwalskim zdecydował, że obiekt zostanie kapliczką. W środku umieścił lipowe figury Jezusa Frasobliwego i Józefa Rzemieślnika. Kapliczkę zakupił Józef Stasieńko, lekarz z Rzeszowa, i umieścił na swojej działce w tzw. Krzakach Przysieckich w Boguchwale. Po latach wymaga ona odnowienia. Małżonkowie poszukują potomków lekarza, gdyż chcą, by za ich zgodą odnowiona kapliczka została przeniesiona w pobliże miejsc spacerowych. Zachęcają także innych do podejmowania podobnych inicjatyw na rzecz swoich miejscowości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-10-29 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

(Przed) małżeńskie kursy

Widok młodej pary w kościele to dzisiaj prawdziwa rzadkość. Czy młodzi zrezygnowali z sakramentu, czy czekają na powrót do normalności? Czy kursy przedmałżeńskie też dotknął lockdown?

Ostatnie miesiące przyniósł regres w niemal wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej było w przypadku ślubów. Nieliczni, wbrew okolicznościom, trzymali się wyznaczonego terminu. Większość jednak odwoływała ceremonię. Nikt nie wie, kiedy będzie można zorganizować większe wesele. – W naszej parafii odwołano prawie wszystkie śluby – przyznaje ks. Stanisław Jasionek, proboszcz częstochowskiej parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski, w której sytuacja wygląda podobnie jak w całym kraju. – Do tej pory każdego roku było ich ok. 20-25, w ubiegłym – 2, a w tym roku czeka nas tylko jeden. Zresztą generalnie w całej Polsce jest coraz mniej ślubów, a młodzi decydują się żyć bez sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 27-28.

Sobota, 11 października. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Jana XXIII, papieża.
CZYTAJ DALEJ

Niedzielny różaniec z ojcem Pio. Tajemnice chwalebne

2025-10-11 20:45

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

rozważania różańcowe

Adobe Stock

Postanowiliśmy przypomnieć o sile i mocy różańca, patrząc na Ojca Pio. Niech świadectwo jego życia inspiruje, a rozważania różańcowe będą pomocą w czasie modlitwy. Siostra Łucja z Fatimy mawiała: „Różaniec jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy się bronić na polu walki”. Znamy siłę tej broni. Nie pozostaje nam nic, jak tylko wziąć ją do ręki i walczyć…

Różaniec – forma modlitwy znana każdemu. Jedna z najpopularniejszych w Kościele. Z jednej strony w świadomości ludzi funkcjonuje jako modlitwa o niezwykłej mocy wstawienniczej, z drugiej – jako trudna, wymagająca, do której trzeba się przekonać, niejako dojrzeć.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję