W kontekście 85. rocznicy powstania Akcji Katolickiej w Polsce stanowiło to nawiązanie do historii stowarzyszenia, które odrodziło się w naszym kraju po wielu latach nieobecności w strukturach Kościoła. Druga wojna światowa i okres komunistyczny na długo przerwał jej byt, a odrodzenie struktur 20 lat temu zainicjował Jan Paweł II. Kongres stał się więc okazją do uczczenia tych dwóch ważnych rocznic.
II Krajowy Kongres Akcji Katolickiej był ważnym wydarzeniem w kalendarium życia Kościoła w Polsce. Stał się on okazją do podjęcia istotnych tematów i przyciągnął dużą liczbę osób. Jak zwykle w wydarzeniu tym uczestniczyła reprezentacja naszej diecezji. Była to nie tylko Halina Szydełko – prezes Krajowego Zarządu Akcji Katolickiej, przedstawiciele zarządu diecezjalnego, ale również biskup rzeszowski Jan Wątroba oraz Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sesjach plenarnych od czwartku do soboty uczestniczyło 750 osób z całego kraju. Kilka tysięcy natomiast przybyło do Krakowa w niedzielę, gdzie podczas uroczystej Eucharystii transmitowanej przez telewizję Polonia, sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego – przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dziękowali Bogu za te dni umocnienia i prosili o błogosławieństwo na dalszą pracę.
Reklama
Tematyka kongresu skupiała się wokół czterech zagadnień: społeczeństwo, rodzina, polityka i kultura. Ta bogata problematyka stanowi treść naszego życia, w którym Akcja Katolicka jest obecna i działa. Dogłębna analiza rzeczywistości w tych obszarach stała się podstawą do wyznaczenia kierunków działania na przyszłość. – Trzeba sobie zdać sprawę z ogromu zła – ponad milion zamordowanych dzieci nienarodzonych w krajach Europy tylko na przestrzeni jednego roku, czy też ponad cztery tysiące wykonanych eutanazji w jednym tylko kraju Unii Europejskiej, również w ciągu jednego tylko roku – mówiła Halina Szydełko prezes Krajowego Zarządu Akcji Katolickiej. – Ta wiedza może nas przerażać, ale nie może zniechęcać do działania – dodała.
Obrona życia, ochrona rodziny, jej tożsamości, ale i bytu w wymiarze ekonomicznym to istotne tematy poruszane podczas kongresu. Cenną była obecność podczas obrad bp. Jana Wątroby – przewodniczącego komisji ds. rodziny KEP, delegata Episkopatu Polski na synod, który trwa w Rzymie. Zwracając się do uczestników kongresu, powiedział on, że wszyscy jesteśmy wezwani do doskonalenia, a dotyczy to zwłaszcza okresu przygotowania i przeżywania małżeństwa, będącego podstawową komórką społeczeństwa.
W panelu poświęconym polityce uczestniczył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. W samorządzie województwa podkarpackiego uruchomiliśmy jako pierwsi w kraju program leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. To projekt szczególnie ważny dla małżeństw, które chcą mieć potomstwo, jednocześnie żyć w zgodzie z zasadami wiary i wyznawanymi przekonaniami. Mam nadzieję, że wkrótce będzie to program ministerialny – dodał marszałek. – Dbamy również o to, aby trwała pamięć o chwalebnych czynach naszych rodaków. W marcu w Markowej koło Łańcuta otwarte zostanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Będzie to świadectwo o wspaniałych i heroicznych postawach Polaków w czasie II wojny, podkreślające miłość do bliźniego – podsumował Władysław Ortyl.
Wiele uwagi podczas kongresu poświęcono problemom dzieci i młodzieży. – Ten temat wymaga szczególnej uwagi – powiedziała prezes Halina Szydełko – to powinien być priorytet dla Akcji Katolickiej, ponieważ sumienia młodych ludzi jako nie w pełni jeszcze ukształtowane, najbardziej podatne są na niepożądane wpływy, na deprawację. W diecezji rzeszowskiej Akcja Katolicka stara się od lat o stałą formację najmłodszych. Świetlice środowiskowe prowadzone przez Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej to tylko jeden z przykładów. Inwestowanie w najmłodszych to inwestowanie w przyszłość.
Podczas kongresu uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen, który wykonał oratorium o Bożym Miłosierdziu. To wydarzenie artystyczne, wpisujące się w piękny i szeroki nurt kultury chrześcijańskiej, zakończyło dyskusję poświęconą kulturze. Stanowiło również doskonałe wprowadzenie do zbliżającego się Roku Miłosierdzia.