Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA, Bliski Wschód, Rosja

Kerry do Rosji: Cofnijcie się

Amerykański sekretarz stanu John Kerry przestrzegł ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa przed angażowaniem rosyjskich sił zbrojnych w wojnę domową w Syrii. Waszyngton uważa, że może to doprowadzić do „konfrontacji” Rosjan z siłami zachodniej koalicji bombardującej pozycje Państwa Islamskiego. Zachodnie media informowały, że w Syrii jest coraz więcej żołnierzy Federacji Rosyjskiej. Moskwa przyznaje się jedynie do wysłania na pomoc syryjskiemu reżimowi Baszara al-Asada doradców wojskowych.

Tymczasem wojska Turcji, która prowadzi własną operację pod hasłem walki z ISIS, wkroczyły do kurdyjskiego miasta Cizre. Kurdowie twierdzą, że Turcy zabili ponad 20 cywilów. Ankara odpowiada, że byli to terroryści z Partii Pracujących Kurdystanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(BBC, CNN)

* * *

– Rosja testuje Amerykanów. Uważam też, że może mieć ich cichą zgodę na zwiększanie obecności w Syrii – mówi „Niedzieli” politolog dr Jerzy Targalski. – Pytanie, co w tej sytuacji zrobi Europa. Postawiona przed problemem uchodźców może zmienić sojusz i uznać Al-Asada za jedynego gwaranta spokoju.

Hiszpania

Aborcja za zgodą rodziców

Do przeprowadzenia aborcji u nieletniej dziewczyny konieczne będzie zezwolenie rodziców – zdecydował 10 września br. hiszpański Senat. Jest to jedyna zmiana wprowadzona w prawie aborcyjnym. W Hiszpanii aborcja jest przeprowadzana na życzenie do 14. tygodnia ciąży, także u 16-latek. Centroprawicowa Partia Ludowa usiłowała zmienić prawo w taki sposób, by zabicie dziecka poczętego było możliwe tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia zdrowia matki, jednak burzliwe protesty lewicy i aborcjonistów uniemożliwiły przeprowadzenie reformy. Także podczas głosowania w Senacie w budynku parlamentu demonstrowały półnagie działaczki organizacji Femen.

Od zalegalizowania aborcji w 1985 r. w Hiszpanii zginęło blisko 1,9 mln dzieci nienarodzonych. W 2013 r. przeprowadzono tam 108 tys. aborcji zgodnych z prawem, w tym ok. 1,3 tys. u nastolatek. W ciągu roku w kraju rodzi się o 260 tys. dzieci mniej, niż potrzeba, by liczba obywateli utrzymywała się na stałym poziomie.

Reklama

(hazteoir.org, elpais.es)

Imigracja

Niemcy zawieszają Schengen

Z powodu napływu imigrantów Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Austrią, która z kolei wcześniej zawiesiła połączenia kolejowe z Węgrami, skąd przyjeżdżali na jej teren przybysze z Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tych samych powodów Dania wstrzymała kursy promów i pociągów z Niemiec. W stolicy Węgier – Budapeszcie policja z trudem panuje nad tłumem koczującym od wielu dni wokół dworca Keleti.

Wciąż pozostaje niejasne, ilu imigrantów chciałyby przyjąć w Europie władze Unii Europejskiej. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker chce, by było to 160 tys. osób. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel stwierdził, że to zaledwie „pierwszy krok”, a docelowo na terenie UE ma się znaleźć 450 tys. imigrantów. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz stwierdził z kolei, że jeśli poszczególne kraje nie przyjmą przybyszów, UE narzuci im ten obowiązek siłą.

(lastampa.it, BBC)

Wielka Brytania

Wspomaganego samobójstwa nie będzie

Brytyjscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo. Prawo autorstwa Roba Marrisa z Partii Pracy zezwalało na dostarczenie choremu środków, za pomocą których mógłby on uśmiercić się przy asyście lekarza. Pomoc w eutanazji miała być dopuszczona w przypadku osób, którym diagności dawali nie więcej niż 6 miesięcy życia.

Próby legalizacji eutanazji w Wielkiej Brytanii trwają od 1997 r., ale sprzeciwiał się im nawet lewicowy rząd Tony’ego Blaira. Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział, że wprowadzenie ustawy Roba Marrisa byłoby „przekroczeniem etycznego Rubikonu”.

(avvenire.it)

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Świdnik. Jubileusz parafii Chrystusa Odkupiciela

2024-04-29 05:51

Paweł Wysoki

40 lat temu w Świdniku biskup lubelski Bolesław Pylak powołał nowy ośrodek duszpasterski. Do tworzenia parafii i budowy kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela skierował ks. Andrzeja Kniazia, który wraz z grupą wiernych jeszcze w 1984 r. wybudował tymczasową kaplicę, a kilka lat później świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję