Islam
U muzułmanów zaczął się ramadan
Święty miesiąc muzułmanów zaczął się w tym roku 18 czerwca. Data rozpoczęcia i zakończenia ramadanu jest wyznaczana według kalendarza księżycowego, w związku z czym święto przypada wcześniej z każdym rokiem. W tym okresie muzułmanom nie wolno niczego jeść ani pić od świtu do zmierzchu. W 2014 r. Husajn Halawa z Islamic Cultural Centre of Ireland ogłosił, że powstała specjalna komisja mająca na celu próbę ustalenia jednakowych godzin obowiązywania postu. Było to spowodowane różną długością dnia na świecie. Muzułmanie z Alaski muszą w tym roku pościć przez 19 godzin, a ci z Reykjavíku aż 21 godzin, podczas gdy wyznawcy Mahometa z Buenos Aires tylko 9. Pomysł nie zyskał jednak akceptacji większości imamów.
Ramadan jest też czasem, kiedy nasila się aktywność islamskich terrorystów. Afgańscy talibowie zapowiedzieli już, że w tym okresie zwiększą liczbę ataków, choć miejscowi duchowni wspierający władze apelowali, by święty miesiąc był czasem pokoju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ukraina
Poroszenko z trudem utrzymuje koalicję
Reklama
Ukraiński parlament odwołał szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naływajczenkę. Wnioskował o to prezydent Petro Poroszenko. Wynik głosowania pokazuje jednak, że wspierająca prezydenta koalicja – Blok Petra Poroszenki – jest niestabilna. Szef należącej do tej grupy partii Udar – Witalij Kliczko apelował do swoich deputowanych, by głosowali przeciw dymisji Naływajczenki. Inny koalicjant – Partia Radykalna – wstrzymał się od głosu.
Prawdziwe powody prób odwołania szefa służb specjalnych są niejasne. Krytykowane były działania jego ludzi w Donbasie, ale są też plotki, że Naływajczenko wykrył korupcję na szczytach władzy i tym naraził się rządowi.
Tymczasem Ukraina dostaje wsparcie z zewnątrz. Jak zapowiedział unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, w ciągu kilku tygodni Kijów otrzyma pierwsze 600 mln z 1,8 mld euro pomocy ze strony Unii. Warunkiem przekazania wsparcia jest wprowadzenie przez Kijów reform ekonomicznych oraz dotyczących wymiaru sprawiedliwości, a także walka z korupcją.
(Rp.pl)
Dania
Przeciwnicy imigrantów wygrywają wybory
Centroprawicowa partia byłego premiera Larsa Rasmussena wygrała wybory parlamentarne w Danii – nieznacznie wyprzedziła socjaldemokratów premier Helle Thorning-Schmidt. Rasmussen opowiada się za zaostrzeniem wymagań wobec osób osiedlających się w Danii. Wcześniej proponował, by imigranci płacili z własnej kieszeni za leczenie. Trzecią siłą parlamentu w Kopenhadze będzie Duńska Partia Ludowa, uznawana za populistyczną i jeszcze bardziej niechętną imigrantom niż centroprawica Rasmussena. Po wyborczej porażce premier Thorning-Schmidt zrezygnowała z kierowania swoim ugrupowaniem.
(BBC, Rp.pl)
Wenezuela
Udaremnione próby dotarcia do uwięzionego opozycjonisty
Samochód, którym podróżowało ośmiu brazylijskich senatorów, został zaatakowany w Wenezueli. Grupa zwolenników miejscowego reżimu uniemożliwiła politykom dotarcie do więzienia, w którym przebywa lider wenezuelskiej opozycji – Leopoldo López. Brazylijczycy zamierzali odwiedzić przetrzymywanego bez wyroku działacza. Lopez od ponad 4 tygodni prowadzi strajk głodowy. Ostatecznie brazylijscy senatorowie spotkali się jedynie z żonami opozycjonistów. Brazylia domaga się od władz Wenezueli wyjaśnień.
To już drugi przypadek tego typu. Wcześniej z Lópezem chciał się widzieć były premier Hiszpanii Felipe González. Jemu także uniemożliwiono spotkanie.