Reklama

Wiadomości

„Nowe wyzwania dla samorządów”

Forum Samorządowe w Zakopanem, to odpowiedź na rekordowo duże zainteresowanie Europejskim Kongresem Samorządów w Mikołajkach. W obliczu potrzeby dialogu o aktualnych wyzwaniach przed którymi stają samorządowcy Fundacja Instytut Studiów Wschodnich wspólnie z Województwem Małopolskim i miastem Zakopane podjęła inicjatywę współtworzenia konferencji, która umożliwi samorządowcom znalezienie odpowiedzi na kluczowe wyzwania stojące przed regionami w 2026 r.

[ TEMATY ]

forum

Materiał prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Forum w Zakopanem, zaplanowane na 25 i 26 listopada 2025 r. w hotelu Nosalowy Dwór, to najważniejsze i największe wydarzenie samorządowe tej jesieni w Polsce. W ostatnim tygodniu listopada do stolicy polskich Tatr przyjedzie ponad 800 liderów samorządu terytorialnego, przedstawicieli administracji państwowej, środowisk biznesowych, naukowych, kulturalnych, organizacji pozarządowych i mediów. Forum stanowić będzie wiodącą platformę dialogu, wymiany doświadczeń, tworzenia wspólnych rozwiązań oraz budowania partnerstw regionalnych.

Tematyka Forum Samorządowego

Tematyka konferencji poruszać będzie najważniejsze z aktualnych wyzwań stojących przed władzami wszystkich naszych samorządów. Będzie to przede wszystkim zapewnienie stabilności finansowej w obliczu zwiększonych nakładów na obronność, bezpieczeństwo mieszkańców oraz transformację energetyczną i cyfrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Forum zostaną poruszone także tematy finansowania inwestycji w kontekście rosnącego długu publicznego, wsparcie rozwoju mieszkalnictwa wraz z wyzwaniami urbanistycznymi, finansowanie oświaty oraz cyberbezpieczeństwo infrastruktury publicznej jak szpitale czy sieci wodociągowe i zwiększanie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej regionów. Tematyka Forum jest skierowana do samorządowców na wszystkich 3 szczeblach administracyjnych, tj.: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz administracji zespolonej i niezespolonej.

Reklama

Debaty Forum Samorządowego będą się koncentrować na zagadnieniach ujętych w ścieżkach tematycznych. takich jak: Bezpieczeństwo, Finanse, Inwestycje i Rozwój, Kultura, Sport i Turystyka, Ochrona zdrowia, Klimat i Środowisko oraz Społeczeństwo. W ramach tych obszarów poruszone zostaną m.in. takie problemy jak:

• Bezpieczeństwo i odporność społeczności lokalnych

• Polityka spójności po 2027 roku z perspektywy samorządów

• Wykluczenie transportowe mieszkańców mniejszych miejscowości – jak skutecznie przeciwdziałać?

• Transformacja ciepłownictwa systemowego – jak uniknąć pułapki ETS?

• Sport lokalny w praktyce: boiska, budżety i decyzje samorządów

• Przyszłość turystyki biznesowej – najnowsze trendy w branży MICE

Podczas konferencji zaplanowano panele dyskusyjne warsztaty, spotkania zamknięte, a także codzienne sesje plenarne, wieczorne gale i bankiety. Ostatni dzień konferencji to dzień rekreacyjny, gdzie poprzez planowane aktywności zachęcamy naszych gości do wymiany doświadczeń i networkingu w swobodnej atmosferze.

Głównym Partnerem Forum Samorządowego, które odbędzie się 25 i 26 listopada w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem jest Województwo Małopolskie. Miastem Gospodarzem Forum Samorządowego jest Zakopane. Konferencję przygotowuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu oraz Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Dlaczego Zakopane i Małopolska?

Reklama

Zakopane jak i całe Podhale oferuje doskonałe warunki do pracy merytorycznej w połączeniu z możliwością odpoczynku w pięknym, górskim otoczeniu. Takie środowisko sprzyja koncentracji, ale też integracji uczestników. Władze samorządowe Małopolski, a w szczególności także Zakopanego znane są z wyjątkowej aktywności i skuteczności w rozwiązywaniu problemów i podnoszeniu poziomu życia swoich mieszkańców.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: www.forum-ekonomiczne.pl

Zobacz: Kronika X Europejskiego Kongresu Samorządów | Flickr

Zapraszamy do obejrzenia filmu z 10 EKS! - Forum Ekonomiczne

2025-10-21 15:23

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudny dialog podczas Forum Młodych

„Chrześcijanie i muzułmanie. Od konfrontacji do dialogu” – to hasło towarzyszące XXXI edycji Ogólnopolskiego Forum Młodych

Temat Forum wykrystalizował się już w styczniu. – Wtedy doszło do zamachu terrorystycznego na redakcję gazety „Charlie Hebdo”, która opublikowała karykaturę proroka Mahometa. Pomyśleliśmy, że temat relacji i dialogu między chrześcijaństwem a islamem będzie po prostu na czasie – mówi kleryk Wiktor Trojnar, organizator Forum, prezes Koła Teologicznego Alumnów. – Nie spodziewaliśmy się jednak, że na tak długo pozostanie on aktualny. Do tego dochodzą jeszcze doniesienia medialne związane z kryzysem imigracyjnym, co jeszcze bardziej potęguje zainteresowanie tym zagadnieniem – dodaje kleryk Wiktor. Media zdają się jednak więcej mówić o konfrontacji między chrześcijanami i muzułmanami, słowo „dialog” raczej się w nich nie pojawia. Czy w takim razie jest on możliwy? – Dialog jest trudny, bo wymaga najpierw uznania własnej tożsamości, a później prawdziwego spojrzenia na drugą stronę – wyjaśnia ks. dr Maciej Małyga, ojciec duchowny MWSD we Wrocławiu, opiekun Koła Teologicznego. – Co utrudnia dialog? Z jednej strony zacietrzewienie, które widać przy różnych demonstracjach, mających często wulgarny charakter, zaś z drugiej – polityczna poprawność, sprowadzanie wszystkich religii do jednego, co jest jej lekceważeniem. Program Forum składa się z trzech części: naukowej debaty, wydarzeń kulturalnych oraz modlitwy. Nie zabraknie Mszy św. oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych. – Ta intencja jest bliska mojemu sercu, ale i chrześcijan na całym świecie. Nasi bracia są krwawo prześladowani, mordowani w okrutny sposób, nasza modlitwa jest więc im bardzo potrzebna – punetuje kleryk Wiktor. Forum potrwa dwa dni – 5-6 listopada, wykłady odbywać się będą w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przy pl. Katedralnym 1.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej nt. fałszywych dokumentów dotyczących chrztu i bierzmowania

2026-04-29 08:26

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Łódzka

Kuria Metropolitalna Łódzka z ubolewaniem stwierdza, że na terenie Archidiecezji Łódzkiej dochodzi do oszustw i wyłudzania pieniędzy dokonywanych przez nieznane nam osoby, które wystawiają dokumenty zatytułowane „Świadectwo Rodzica Chrzestnego”, czy „Sakrament Bierzmowania”.

Dokumenty mają przystawioną pieczęć „Parafia Rzymskokatolicka p.w. MB Saletyńskiej w Łodzi” lub „Parafia Świętego Mikołaja w Warszawie”. Żadna z tych parafii nie istnieje. Natomiast imiona i nazwiska podpisanych rzekomo księży są fikcyjne.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

2026-04-29 14:14

[ TEMATY ]

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Karol Nawrocki

śp. Łukasz Litewka

Sejm RP

Prezydent Karol Nawrocki wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

Prezydent Karol Nawrocki wręczył Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski ojcu Łukasza Litewki

W Sosnowcu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego posła Lewicy Łukasza Litewki. Ceremonia ma charakter państwowy. 36-letni poseł z Sosnowca zginął w ub. czwartek potrącony przez samochód, gdy jechał rowerem. Był znany z działalności charytatywnej i społecznej.

Jego fundacja TeamLitewka m.in. poprzez media społecznościowe nagłaśniała i wspierała leczenie dzieci czy ratowanie zwierząt; reagowała na trudne sytuacje w lokalnej społeczności, zbierając środki na sprzęt rehabilitacyjny czy pomoc poszkodowanym w wypadkach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję