Reklama

Niedziela Świdnicka

Gościsław. Po pięciu latach

W drugą niedzielę września w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza odbyła się wizytacja kanoniczna, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Gościsław

ks. Jacek Stala

Stanisław Bałabuch

Powitanie kanoniczne bp Adama Bałabucha

Powitanie kanoniczne bp Adama Bałabucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszczem miejscowej wspólnoty od 14 lat jest ks. Jacek Stała, a z parafii pochodzi kleryk III roku Wiktor Zychla. Program wizytacji obejmował Msze św. w filialnych kościołach w Bogdanowie, Mieczkowie i Osieku, gdzie biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Centralnym punktem była suma w Gościsławiu, podczas której proboszcz przedstawił sprawozdanie duszpasterskie.

W homilii bp Bałabuch zatrzymał wiernych pod Chrystusowym krzyżem, przypominając, że to właśnie na nim dokonało się zwycięstwo miłości nad grzechem i śmiercią. – Krzyż jest przede wszystkim znakiem Miłości. Miłości tak wielkiej, że gotowej przyjąć śmierć fizyczną, aby dać nam pełnię życia w Bogu – podkreślił. Wskazał również, że życie człowieka zawsze jest wpisane w krzyż, ale od sposobu jego przyjęcia zależy, czy stanie się on tylko ciężarem, czy źródłem nadziei. – Krzyż przyjęty z miłością niknie w bezmiarze Miłości Bożej przenikającej duszę – przekonywał biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do Maryi stojącej pod krzyżem, hierarcha przypomniał, że ból i cierpienie mogą otwierać serce na działanie łaski. – Serce Maryi wypełniał ból, ale jednocześnie wdzięczność Panu Bogu za Jego miłosierdzie. W miłości objawionej nam na krzyżu jest źródło naszej nadziei na życie wieczne – zaznaczył.

Na zakończenie homilii bp Bałabuch wezwał wiernych do osobistej odpowiedzi na ofiarę Chrystusa. – Każdego dnia na nowo powtarzajmy Jezusowi, że Go kochamy i jesteśmy wdzięczni za Jego zbawcze dzieło. To wszystko z miłości do ciebie – mówi Jezus z wysokości krzyża – przypomniał.

Po południu biskup spotkał się z grupami parafialnymi, odwiedził cmentarz oraz kancelarię parafialną. Wizytacja stała się okazją do umocnienia wspólnoty w wierze i do modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Poprzednia wizytacja odbyła się w grudniu 2020 roku i również przewodniczył jej bp Adam Bałabuch.

2025-09-22 19:27

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lądek - Zdrój. Zgrany zespół duszpasterski

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Lądek Zdrój

Stanisław Bałabuch

Bp Bałabuch wraz z duszpasterzami i służbą liturgiczną

Bp Bałabuch wraz z duszpasterzami i służbą liturgiczną

Parafia Narodzenia NMP może się poszczycić największą liczbą obiektów sakralnych na swoim terenie. Samych tylko kościołów i kaplic jest osiem, o czym przekonał się na własne oczy bp Adam Bałabuch.

Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej 19 oraz 21 maja odwiedził lądecką wspólnotę, w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej. Wydarzenie to było szczególną okazją do wspólnej modlitwy, spotkań z wiernymi oraz omówienia bieżącej pracy duszpasterskiej. Proboszczem parafii jest ks. kan. Aleksander Trojan, który wraz z wikariuszami: ks. Wiktorem Bednarczykiem, ks. Grzegorzem Fabińskim i ks. Pawłem Reizerem stanowią zgrany zespół duszpasterski.
CZYTAJ DALEJ

Jelenia Góra/ Tysiąc osób przeszło w Marszu Ciszy upamiętniającym zabitą 11-latkę

2026-01-24 18:54

[ TEMATY ]

marsz

PAP

Tysiąc osób przeszło w sobotę ulicami Jeleniej Góry w Marszu Ciszy, który upamiętnił zabitą w grudniu 11-letnią Danusię. Manifestacja zgodnie z apelami organizatorów odbyła się w atmosferze spokoju i szacunku. W związku z zabójstwem zatrzymano 12-latkę, wobec której sąd zastosował środek tymczasowy.

W sobotę po godz. 15 spod Ratusza w Jelenie Górze ruszył Marsz Ciszy, który upamiętnił zabitą 15 grudnia 2025 roku w pobliżu szkoły 11-letnią Danusię. W związku z zabójstwem policja zatrzymała 12-latkę, wobec której sąd zastosował środek tymczasowy. Sędzia nie ujawniła, jaki charakter ma ten środek. Dziecko poniżej 13. roku życia może zostać umieszczone tymczasowo m.in. w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie leczniczym, może być też wyznaczony tymczasowy nadzór kuratora.
CZYTAJ DALEJ

Koncert Kolęd - nabożeństwo ekumeniczne w Cerkwi Prawosławnej

2026-01-25 16:44

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Koncert kolęd prawosławnych w cerkwi św. Olgi w Łodzi

Koncert kolęd prawosławnych w cerkwi św. Olgi w Łodzi

Jedno z przedostatnich nabożeństw ekumenicznych w ramach łódzkich Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan celebrowane było w Cerkwi Prawosławnej pw. św. Olgi znajdującej się przy ul Piramowicza. Ta zabytkowa świątyniach, ukryta nieco pomiędzy kamienicami, to dawna cerkiew należąca do – nie istniejącego już dziś - sierocińca prowadzonego przez parafię prawosławną w Łodzi.

W ramach nabożeństwa odbył się koncert czterech chórów cerkiewnych - Dziecięcego Chóru Cerkwi Świętej Olgi, Młodzieżowego Chóru Parafii Prawosławnej w Łodzi, Chór Katedry Świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi oraz Chóru Cerkwi Prawosławnej w Krakowie. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję