Temat tegorocznego XXIII Światowego Dnia Chorego zaprasza nas do medytacji słów z Księgi Hioba: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi” (Hi 29,15). Ojciec Święty przypomina w orędziu, że czas spędzony obok chorego jest czasem świętym. I jednocześnie zachęca, byśmy prosili „z żywą wiarą Ducha Świętego, aby dał nam łaskę zrozumienia wartości towarzyszenia, często w sposób cichy, tym naszym siostrom i braciom, którzy, dzięki naszej bliskości i naszej życzliwości, poczują się bardziej kochani i umocnieni”. Niestety – podkreśla Papież – „Świat, w którym żyjemy, zapomina niekiedy o szczególnej wartości, jaką ma czas spędzony przy łóżku chorego (…). U źródeł takiej postawy jest często letnia wiara”. A przecież „wyjście poza siebie ku bratu” jest jednym z dwóch głównych przykazań stanowiących fundament wszelkich norm moralnych.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługę przy chorych – tę najbliższą – pełnią w szpitalach kapelani przy pomocy wolontariuszy i innych osób, a w parafiach księża, którzy odwiedzają chorych w domach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Chorych, którzy są odwiedzani systematycznie co miesiąc z posługą pierwszopiatkową czy pierwszosobotnią, jest ok. 7000 – mówi ks. Tomasz Ceniuch, duszpasterz chorych w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. – Niestety, nie docieramy do wszystkich, bo albo ludzie się boją, albo nikt nam nie zgłosi, że jest taka potrzeba, albo ludzie nie chcą i od wielu lat żyją bez sakramentów.
Duszpasterstwo chorych skupia się na kilku inicjatywach. Co roku organizujemy podczas wakacji rekolekcje dla chorych lub dla chorych i starszych; pieszą pielgrzymkę – 2 km dostosowane do tempa osób chorych i starszych – która odbywa się w maju w Szczecinie z kościoła św. Stanisława BM na os. Bukowym do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym; oprócz tego organizowane są spotkania opłatkowe w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym (zawsze w 3. niedzielę Adwentu) i wydawany jest miesięcznik „List do Chorych i ich Rodzin”, który następnie rozprowadzany jest przez księży odwiedzających chorych, ale także w części wysyłany bezpośrednio przez Korespondencyjny Apostolat Chorych.
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w naszej archidiecezji przede wszystkim w parafiach, ewentualnie w dekanatach. Od wielu lat też Caritas przygotowuje Dzień Charytatywnej Pomocy. W tym roku taka Msza św. odbędzie się 14 lutego o godz. 9 w kościele św. Kazimierza w Szczecinie, a później – ponieważ kościół znajduje się blisko szpitala – będą udzielane bezpłatne konsultacje medyczne (warunkiem jest wcześniejsze zapisanie się).
Św. Jan Paweł II pisał, że „ludzie chorzy są skarbem Kościoła”. Łączą się z Chrystusem Ukrzyżowanym. Wielu z nich swoim cierpieniem pomaga innym. Dlatego chorzy w naszej archidiecezji często proszeni są o modlitwę. Tak było np. podczas nominacji nowego biskupa pomocniczego, gdy w liście skierowanym do diecezji Ksiądz Arcybiskup wymienił chorych jako źródło modlitewne – podkreśla ks. Tomasz Ceniuch. – „Nawet wówczas, gdy choroba, samotność i niepełnosprawność przeważają w naszym życiu, będącym darem dla innych, doświadczenie bólu może stać się uprzywilejowanym czasem łaski i źródłem do uzyskania i umocnienia mądrości serca” – przypomina Ojciec Święty.