Reklama

I rocznica nadania Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej imienia kard. Stefana Wyszyńskiego

Trzeba, abyśmy czynili dobrze...

"Maryjo Niepokalana, Nieba i Ziemi Królowo! Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, gdyż Twoje święto uczyniliśmy świętem naszej szkoły. Chcemy wzorem naszego Patrona - kardynała Stefana Wyszyńskiego zawierzyć Tobie, Najświętsza Panno, naszą naukę, pracę i przyszłość. Pragniemy, abyś się stała dla nas, podobnie jak dla Księdza Kardynała: "Mocą i Wytrwaniem, Światłem i Oparciem, Pociechą, Nadzieją i Pomocą Nieustanną...".
Tak rozpoczynała się modlitwa uczniów jaworzyńskiego gimnazjum odmówiona podczas uroczystej Mszy św. 9 grudnia, a ułożona z okazji pierwszej rocznicy nadania gimnazjum imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela legnicka 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto tej szkoły decyzją Rady Pedagogicznej zostało związane ze świętem Matki Bożej, tak jak życie Patrona, który 8 grudnia 1953 r. uwięziony w Stoczku Warmińskim dokonał aktu osobistego oddania się Matce Najświętszej.
W krótkim wspomnieniu Patrona przedstawionym na początku Mszy św. gimnazjaliści przypomnieli zgromadzonym wiernym, że kardynał Wyszyński nazywany był Prymasem Maryjnym, a on sam w zapiskach więziennych wyznał, że "gorąco pragnie życiem swoim usprawiedliwić tę nazwę".
"Skąd, Ojcze, tak wielkie uwielbienie Matki Bożej?" - z tym pytaniem młodzi ludzie zwrócili się do swego Patrona spoglądającego na nich z obrazu.
Po chwili usłyszeli odpowiedź Księdza Prymasa (wykorzystano fragment audycji radiowej): "Wszczepiłem się mocno w wolę umierającego kardynała prymasa (Augusta Hlonda) i dlatego WSZYSTKO POSTAWIŁEM NA MARYJĘ"
Ten krótki program uczniowie zakończyli przyrzeczeniem: "Obiecujemy, Księże Prymasie, walczyć o pełne zwycięstwo Maryi - Matki naszej i Królowej"
Msza św. w intencji gimnazjum z udziałem pocztu sztandarowego miała uroczystą oprawę liturgiczną. Fragmenty Pisma Świętego odczytali dyrektor szkoły i katecheta, modlitwę wiernych odmówili uczniowie, a homilię poświęconą Matce Bożej i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu wygłosił ojciec rekolekcjonista.
Dyrektor szkoły, dziękując ks. proboszczowi za Eucharystię i ojcu misjonarzowi za naukę, podkreślił, że wybór Prymasa Tysiąclecia na Patrona zobowiązuje i dlatego cała społeczność gimnazjum pragnie z tego zobowiązania wywiązać się jak najlepiej swoją pracą i postawą.
To prawda, taki Patron zobowiązuje, zwłaszcza że na szkolnym sztandarze umieszczone zostały Jego słowa: "PRAWOŚĆ WYWODZI SIĘ Z PRAWDY"
Nie może to być Patron jednego dnia - święta szkoły. Kardynał Wyszyński zostawił przeogromną spuściznę, skarbnicę idei, myśli i uczuć, z której powinniśmy czerpać teraz i w przyszłości.
"Nie jest łatwo naśladować tego wielkiego człowieka - powiedziała w swoim przemówieniu przedstawicielka samorządu uczniowskiego podczas uroczystości w szkole - ale przecież nie zostaliśmy stworzeni do rzeczy małych i byle jakich".
W obecnym roku szkolnym w jaworzyńskim gimnazjum opracowano program wychowawczy oparty na ideałach Patrona - kard. Wyszyńskiego. Nawiązując do przesłania pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny: "Bóg bogaty w miłosierdzie", jako motto swoich poczynań gimnazjum wybrało słowa Prymasa Tysiąclecia: "Nie wystarczy, że nie czynimy nic złego, trzeba, abyśmy czynili dobrze. TRZEBA MNOŻYĆ DOBRO"
"Trzeba mnożyć dobro" - jak bardzo aktualne są te słowa w dzisiejszym świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Uczniowie również doskonale to rozumieją, a dowodem są liczne prace literackie i plastyczne, w których wyrazili swoje przemyślenia.
Jak mnożyć dobro, powiększać je każdego dnia? I na to gimnazjaliści znaleźli prosty sposób:
"Trzeba zacząć od samego siebie, od wzbogacania własnej osobowości, własnego serca. A kiedy już nasze serce wypełni się po brzegi, wtedy eksploduje małymi serduszkami, które będą rozsiewały dobro w domu, w szkole, na podwórku i na ulicy"
Aby to mnożenie dobra nie pozostało tylko piękną przenośnią, uczniowie podjęli konkretne zobowiązania klasowe i indywidualne.
Zobowiązali się do przestrzegania regulaminu szkolnego, sumiennego wypełniania obowiązków, godnego reprezentowania gimnazjum oraz szlachetnej rywalizacji w nauce i w sporcie. Zobowiązali się również odnosić z szacunkiem do siebie i wszystkich ludzi, pomagać w nauce słabszym kolegom. Zapewnili też, że powiedzą "stop!" wulgaryzmom oraz wszelkim używkom, które niszczą umysł i serce.
Przewodnicząca samorządu życzyła koleżankom i kolegom wytrwałości w mnożeniu dobra, a zakończyła swoją mowę słowami Patrona: "Od siebie trzeba wymagać najwięcej".
Wcielać w życie ideały Patrona ślubowali m.in. uczniowie klas pierwszych, składający w tym dniu uroczystą przysięgę na sztandar szkoły.
Rozstrzygnięty został także konkurs wiedzy o Patronie, w którym brały udział wszystkie klasy pierwsze.
W święto szkoły nie mogło zabraknąć ciekawego programu artystycznego złożonego z wierszy o tematyce religijnej i patriotycznej, pieśni, a nawet... tańców ukazujących walkę Dobra ze Złem. Tradycyjnie już zespół wokalny zaśpiewał pieśń o Patronie, która być może zostanie hymnem szkoły.
Uroczystość sprzed roku, kiedy to gimnazjum otrzymało imię oraz sztandar, a którą zaszczycił swoją obecnością biskup Tadeusz Rybak, władze oświatowe i miejskie, przypominała wystawa fotograficzna: "Przeżyjmy to jeszcze raz", a także specjalny numer gazetki szkolnej.
Inna wystawa ukazywała dorobek uczniów i szkoły związany z Patronem - albumy, prace plastyczne i literackie, księgozbiór i różne materiały.
Jaworzyńskie gimnazjum od stycznia należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dziękujemy Bogu i Pani Jasnogórskiej za takiego Patrona i prosimy o jak najszybsze wyniesienie go na ołtarze. Nie zapominamy również o modlitwie do Patrona szkoły.
"Sługo Boży, Księże Kardynale Stefanie, Patronie jaworzyńskiego gimnazjum, umiłowany Prymasie Tysiąclecia, przez którego życie na ziemi spływa chwała Boga i Maryi, wstawiaj się za nami u Bogurodzicy i Jej Syna, wyproś łaski, o które prosimy oraz o dar wytrwania w wierze ojców naszych"(z modlitwy gimnazjalistów).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy moje świadectwo jest prawdziwe?

2025-01-14 08:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 7 lutego
CZYTAJ DALEJ

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

2025-02-06 08:29

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Lorenzo Veneziano, Powołanie uczniów/pl.wikipedia.org

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem. Zachwycili się mocą Jego słów, bo rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!», a kiedy to zrobił, zagarnął wielkie mnóstwo ryb.

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.
CZYTAJ DALEJ

„Zanosić innym żywego Boga”. Jak wygląda posługa księży i szafarzy wobec chorych?

2025-02-08 20:00

[ TEMATY ]

Lourdes

chorzy

Adobe.Stock

Kapłani i Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej regularnie odwiedzają osoby chore w domach, przynosząc im Chrystusa w sakramencie Eucharystii. O to, jak wyglądają takie wizyty i jakie mają znaczenie, zapytaliśmy ich uczestników: chorego, księdza i szafarza.

Księża w wielu parafiach odwiedzają chorych w pierwsze piątki lub soboty miesiąca. Tak dzieje się również w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie i parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych. – Czasem są to doraźne wezwania do chorych, których stan się nagle pogorszył. Część chorych sama zgłasza się telefonicznie. Czasem proszą o to ich bliscy. Niektórych potrzebujących udaje się „odnaleźć” przy okazji kolędy. Gdy, jako księża, widzimy potrzebę, to proponujemy regularne wizyty — wyjaśnia ks. Mateusz Kozik, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie, odwiedzający chorych, należących do tej właśnie wspólnoty. – Oprócz wizyt księży, co niedzielę świeccy szafarze zanoszą do domów chorych parafin Komunię św. — dodaje ks. Bartosz Zaborowski, wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie- Piaskach Nowych. Piotr Jamróz posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej w parafii św. Kazimierza Królewicza na krakowskich Grzegórzkach pełni już 16 lat. – Moja posługa i współbraci szafarzy polega na zanoszeniu Chrystusa do chorych parafian. W czasie Mszy św. udzielamy Komunii tylko w przypadku, gdy brakuje księży. W każdą niedzielę i święta uczestniczymy w Eucharystii, pełniąc posługę przy ołtarzu. Po Eucharystii udajemy się do „swoich” chorych, zanosząc im Komunię św. — podkreśla pan Piotr.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję