Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2014, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka Kolejarzy

Ludzkie drogi krzyżują się z Bożymi

W dniach 15-16 listopada na Jasnej Górze odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy. Przybyli przedstawiciele Spółek PKP SA, prezesi, dyrektorzy, związkowcy, senatorowie i posłowie wywodzący się ze środowiska kolejarskiego. Obecne były także delegacje kolejarzy z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier. Głównej Eucharystii pielgrzymkowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a koncelebrowali duszpasterze środowiska kolejarskiego na czele z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, krajowym duszpasterzem kolejarzy. Podczas Mszy św. odczytano telegram od papieża Franciszka do polskich kolejarzy.

Pielgrzymka była podziękowaniem za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII, za pierwszą pielgrzymkę Papieża Polaka do Ojczyzny w 1979 r. (35. rocznica) oraz za 20 lat służby Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich środowisku kolejarskiemu. Pielgrzymi modlili się o przywrócenie jedności i kolejarskiego etosu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. Powiedział, że „wszystkie ludzkie drogi wciąż krzyżują się z Bożymi, a Maryja staje na takich skrzyżowaniach, wołając nas, byśmy się przy Niej zatrzymali”.

Reklama

W homilii abp Gądecki, nawiązując do odczytanej przypowieści o talentach, zaznaczył, że wszystkie talenty, które otrzymaliśmy, mają ostatecznie za zadanie służyć chwale Bożej. „Będąc wyposażonym w rozum i wolność, każdy z nas bierze osobistą odpowiedzialność za własny rozwój, za własne zbawienie”.

Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Kolejowa i Zespół z Siedlec.

Osoby jąkające się

Nauczyć się płynnej mowy

Z udziałem ok. 100 osób 8 listopada odbyła się 7. Pielgrzymka Osób Jąkających się i z wadą mowy. - Intencja jest zawsze taka sama: dziękujemy za to, co się udało, i prosimy o łaskę wytrwania. Jąkanie można wyleczyć. Nie potrzeba hipnozy, „czarów-marów”, tabletek, żadnych udziwnień, ale każda osoba jąkająca się musi chcieć zmierzyć się z tym swoim cierpieniem, musi chcieć zmiany - mówił Tomasz Galewski z Kliniki Leczenia Jąkania w Warszawie.

- Paradoksalnie, my nie zajmujemy się jąkaniem, tylko uczeniem płynnej mowy. Każdy pacjent powinien osiągnąć płynność, którą zgubił po drodze nabywania jąkania. Dziecko nabywa jąkania w wieku 3 lat. Są dziś na Jasnej Górze osoby takie jak pani Grażynka, która jąkała się 60 lat i była w stanie nauczyć się płynnej mowy - przekonywała Ewa Galewska, neurologopeda i psychoterapeuta wspomnianej kliniki. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Waldemar Gonczaruk, redemptorysta, pełniący funkcję kapelana kliniki.

Krótko

8 listopada ponad 1000 osób uczestniczyło w 24. Czuwaniu Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek. Hasłem spotkania były słowa: „Maryja - wzorem, jak żyć Prawdą i głosić Prawdę”. Tradycją czuwania jest także akcja zbierania darów dla dzieci z Domu Dziecka prowadzonego przez siostry pallotynki w Rudniku nad Sanem, w diecezji sandomierskiej.

W dniach 8-9 listopada odbyły się doroczne rekolekcje oraz Europejska Pielgrzymka Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. Stowarzyszenie działa od 1991 r. Rycerstwo ma bliski związek z Jasną Górą - jego założycielem i dziekanem jest o. Jan Nalaskowski, były generał Zakonu Paulinów.

11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, Apel Jasnogórski przed Cudownym Obrazem poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W rozważaniu mówił: - Doświadczamy, że świętowanie ważnych narodowych czy religijnych rocznic nie byłoby możliwe bez żywej pamięci umysłów i serc, które przechowują prawdę. Warto więc w tej szczególnej modlitwie za Ojczyznę przywołać słowa św. Jana Pawła II, który pisał: „pamięć i modlitwa Kościoła służą człowiekowi, aby jeszcze raz na przełomie tysiącleci odnalazł własną tożsamość i aby ją potwierdził jako wartość”. Przypominamy te słowa zwłaszcza tym naszym braciom i siostrom, którzy męczą się polskością i w imię wielokulturowości i tolerancji szukają innych znaków i symboli narodowych. Dlatego dziękujemy dzisiaj za każdą wywieszoną flagę, która obok orła białego jest znakiem tożsamości Polski i Polaków, odróżniającym nas pięknie i mocno od innych.

Zapowiedzi na listopad

24-27 - Rekolekcje Episkopatu Polski

28-30 - Rekolekcje „Opus Angelorum”

29 - 11. Pielgrzymka Rolników Ekologicznych

30 - otwarcie Roku Życia Konsekrowanego - Msza św. o godz. 11 i Apel Jasnogórski o godz. 21.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-11-18 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Nie żyje co najmniej 39 osób

2026-01-19 07:30

[ TEMATY ]

katastrofa

Hiszpania

kolejowa

zderzenie pociągów

PAP

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii

Do 39 wzrosła w poniedziałek liczba osób zabitych w kolizji pociągów dużych prędkości w prowincji Kordoba na południu Hiszpanii - przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Stacja RTVE poinformowała, że co najmniej 73 osoby zostały ranne, a 15 z nich jest w stanie ciężkim.

Poprzedni bilans mówił o 21 ofiarach śmiertelnych.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z pojawiającymi się nadużyciami muzycznymi w świątyniach

2026-01-11 10:50

[ TEMATY ]

muzyka kościelna

diecezja włocławska

Diecezja włocławska

W związku z pojawiającymi się nadużyciami muzycznymi zgłaszanymi do Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej przypominamy kilka kwestii związanych z tą tematyką. Za wszystkie sprawy związane z muzyką w świątyni odpowiada proboszcz / administrator parafii z pomocą wikariuszy i organisty. W razie wątpliwości zawsze może zwrócić się do komisji - czytamy na stronie diecezji włocławskiej.

Szczególnej uwagi wymaga repertuar i sposób wykonywania muzyki podczas liturgii zawarcia sakramentu małżeństwa. Wartą polecenia praktyką jest informowanie narzeczonych o zasadach dotyczących muzyki kościelnej już podczas ustalania daty ślubu, by nie zostać postawionym w niekomfortowej sytuacji tuż przed uroczystością.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami kolejna rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty

2026-01-19 12:37

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

rocznica śmierci

gorzowska katedra

Karolina Krasowska

22 stycznia przypada kolejna rocznica śmierci bp. Wilhelma Pluty. Z tej okazji zaplanowano rocznicowy koncert i Msze św. przy z modlitwą przy grobie sługi Bożego.

Z okazji 40. rocznicy śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty w gorzowskiej katedrze w sobotę 24 stycznia o godz. 19.30 odbędzie się koncert rocznicowy (szczegóły na załączonym plakacie), a w niedzielę 25 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza św. z modlitwą przy grobie bp. Pluty. Będzie jej przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp. Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję