Reklama

W rodzinie karmelitańskiej

W naszej diecezji istnieją dwa ośrodki Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych - w Będzinie i w Wolbromiu. W Sosnowcu przy Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus być może powstanie kolejne. Spotkanie inicjacyjne zostało zaplanowane na 25 stycznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świecki Zakon Karmelitów Bosych (łac. Ordo Carmelitarum Discalceatorum Saecularis - OCDS) stanowi stowarzyszenie wiernych, którzy zobowiązują się dążyć do doskonałości ewangelicznej, inspirując swoje życie duchowością Karmelu Terezjańskiego. Jego członkowie należą w pełni do rodziny karmelitańskiej. Pod koniec lat 90. liczba wszystkich członków OCDS w Polsce wynosiła ok. 1000 osób, działających w ponad 40 lokalnych wspólnotach, z tego w 33 wspólnotach Prowincji Krakowskiej, głównie na Śląsku i w 7 wspólnotach Prowincji Warszawskiej.

Formacja ruchu

Formacja w Świeckim Zakonie Karmelitów Bosych składa się z trzech okresów: I okres trwa dwa lata, od przyjęcia do przyrzeczeń czasowych, II okres formacji - trzy lata, do przyrzeczeń wieczystych, III okres formacji - rok i kończy się złożeniem ślubów wieczystych posłuszeństwa i czystości według stanu, o ile członek OCDS może je złożyć. Następnie przez całe życie prowadzona jest formacja stała. "W czasie formacji kandydat otrzymuje całościowe, systematyczne wprowadzenie w duchowość karmelitańską, w metodę modlitwy kontemplacyjnej oraz przygotowanie teologiczne prowadzone przez świeckich i zakonnych kierowników życia duchowego. Formacja odbywa się według Reguły Życia, Statutów, Programu Formacyjnego, Instrukcji Formacyjnej dołączonej do Statutów, corocznych Kursów Mistrzyń oraz we wspólnotach według materiałów formacyjnych. Materiały opracowywane są przez Zespół ds. Formacji przy współudziale asystentów - ojców karmelitów bosych oraz przez wizytatorów prowincjalnych OCDS. W uzyskaniu odpowiedniej formacji dopomaga Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie, Studium Karmelitańskie w Katowicach oraz liczne rekolekcje w ośrodkach karmelitańskich" - wyjaśnia dr Ewa Leśniewska, rzecznik prasowy Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych.
Kandydat musi mieć przynajmniej 18 lat i nie może mieć więcej niż 60 lat. Ponadto powinna to być osoba mająca w pełni możliwość prowadzenia życia sakramentalnego, nie będąca go prawnie pozbawiona. Założeniem formacji karmelitańskiej jest budowanie postawy kontemplacyjnej na drodze doświadczenia więzi z Bogiem Trójjedynym przez nawiązywanie coraz głębszej relacji osobowej z Chrystusem. Przestrzenią tej relacji jest modlitwa i proces wewnętrznego scalenia człowieka i jego chrześcijańskiej dojrzałości. Cykl wzrostu duchowego obejmuje sześcioletnią formację. W pierwszym roku poznaje się fundamenty życia chrześcijańskiego, elementy życia duchowego, wprowadza się kandydata do medytacji, uwrażliwia na obecność Boga i bliźniego, uczy się budować zdrową pobożność. Rok drugi - to życie ewangeliczne - wymiar modlitwy i ascezy. Rok trzeci - poznanie samego siebie, moralna dojrzałość człowieka, współpraca z łaską Bożą, pogłębienie życia duchowego. Rok czwarty - poznanie cnót kardynalnych i teologicznych. Rok piąty - przyrzeczenia i śluby jako znak konsekracji (rady ewangeliczne). I rok szósty, w czasie którego kładzie się nacisk na eklezjalny wymiar konsekracji i wezwanie do apostolstwa. "Być karmelitą świeckim znaczy stawać się pełniej chrześcijaninem według pewnego sposobu, który Duch Święty w swym nieskończonym bogactwie ofiaruje tej rodzinie zakonnej. Karmel staje się zatem dla swych członków miejscem uświęcenia, łaską osobistą, która została dana w celu realizacji swego pełnego człowieczeństwa według Ewangelii. Duchowość Karmelu dla świeckiego człowieka może być powodem złożenia profesji w zakonie, a zarazem życia w tym świecie zgodnie ze swoim stanem życia" - wyjaśnia Ewa Leśniewska. Wierność Regule Życia może uzdolnić do bycia bardziej pomocnym swojej własnej rodzinie, do wykonywania lepiej swojej pracy i tworzenia chrześcijańskiego środowiska w miejscu pracy, a także do cierpliwego przeżywania swej starości.
W życiu karmelity świeckiego w sposób szczególny jest obecna Najświętsza Maryja Panna przede wszystkim jako przykład wierności w słuchaniu i w służbie Panu, a także jako Matka Zakonu, troszcząca się o niego w specjalny sposób. Głębokie i wewnętrzne życie maryjne karmelity ma się przejawiać także zewnętrznie w formie codziennych szczególnych aktów ku czci Najświętszej Dziewicy oraz przez noszenie świętego szkaplerza karmelitańskiego, który można ze słusznych przyczyn zastąpić odpowiednim medalikiem szkaplerznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Historia ruchu

Podstawy prawne Świeckiemu Zakonowi Karmelitańskiemu dał papież Mikołaj V bullą Cum nulla fidelium z 1452 r., wydaną na prośbę generała zakonu, bł. Jana Soretha. Powyższą stronę prawną uzupełniła bulla papieża Sykstusa IV Dum attenta z 1476 r. Dokument papieski dawał przełożonym karmelitów takie same uprawnienia, jakie od dłuższego czasu mieli franciszkanie, augustianie i dominikanie. Chodziło o możliwość przyjmowania osób świeckich do uczestnictwa w życiu Karmelu wg sposobu i organizacji życia innych świeckich rodzin zakonnych. Ponowne dostosowanie do współczesnego powszechnego prawa kanonicznego miało miejsce po ekumenicznym Soborze Watykańskim II. Regułę Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego poddano rewizji. Zezwolono na zastąpienie nazwy "trzeci zakon" nazwą Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych. Reguła życia po wielu poprawkach zaistniała prawnie dekretem Kongregacji Zakonów i Instytutów Świeckich 10 maja 1979 r.

Reklama

Polskie drogi

Wśród członków Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych nie zabrakło również Polaków. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę, która przetrwała do naszych czasów, znaleźć można w 1856 r. w wykazie personalnym wileńskich karmelitanek bosych, gdzie została wyszczególniona tercjarka Anna Jurkiewiczówna. Za datę pewną powstania wspólnoty Trzeciego Karmelu na ziemiach polskich uchodzi do tej pory rok 1864, kiedy to powstał Trzeci Zakon przy klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Krakowie na Wesołej przy ul. Kopernika 24.

Status prawny ruchu

Świecki Zakon Karmelitów Bosych jest katolickim stowarzyszeniem wiernych, publicznym stowarzyszeniem, będącym w więzi prawnej z Zakonem Karmelitów Bosych. OCDS posiada osobowość prawną w Koś-ciele (będąc kościelną osobą prawną) jako organizacja kościelna w wyniku zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. OCDS podzielony jest według prowincji zakonnych Karmelu. W Polsce są to Prowincje Krakowska i Warszawska. Wspólnoty należące do tej samej Prowincji tworzą Wspólnotę Prowincjalną, rządzoną przez Świecką Radę Prowincjalną, która posiada kompetencje na mocy Statutów i od Kongresu Prowincjalnego, którego jest organem wykonawczym. Świecka Rada Prowincjalna składa się z przełożonego prowincjalnego, jego delegata - wizytatora, z radnego zakonnego oraz z trzech radnych świeckich wybranych podczas Kongresu Prowincjalnego.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję