Reklama
Luteccy parafianie 9 października br. obchodzili jubileusz swojego kościoła. Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dokładnie ta świątynia została wybudowana, ponieważ nie zachowały się żadne dokumenty, które potwierdzałyby datę jej powstania podkreśla ks. Jan Ochał, proboszcz parafii w Lutczy. Przeprowadzone przy okazji prac konserwatorskich badania wskazują, że pochodzi ona z końca lub połowy XV wieku dodaje. Potwierdzeniem tego hipotetycznego wieku świątyni było odkrycie okna gotyckiego od strony dzwonnicy i zacheuszka gotyckiego za znajdującym się po prawej stronie kościoła ołtarzem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Nie wiadomo też, kiedy dokładnie powstała parafia w Lutczy, gdyż nie zachował się akt erekcyjny. Ale ustalenie ram czasowych tego faktu nie jest trudne. Lutczę, posiadającą drewniany kościół parafialny pw. Najświętszego Narodzenia Panny Maryi, wymienia w dziele „Liber beneficiorum” Jan Długosz. Ta informacja odnosi się do połowy XV wieku podkreśla ks. Ochał. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVII i XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje częściowo zrekonstruowana, późnorenesansowa polichromia w prezbiterium. Świątynia cieszy się szczególną opieką Matki Bożej. Świadczy o tym fakt, iż cudem uniknęła spalenia w czasie najazdów tatarskich, ale też i rozbiórki, bowiem przed I wojną światową narodził się plan budowy nowej świątyni, która miała powstać w miejscu zabytkowej. Jedyne zniszczenia tego kościoła uczynił „ząb czasu” i pożar w 1670 r., podczas którego spaleniu uległa wieża. Po tym pożarze świątynię przebudowano i w 1673 r. ponownie konsekrowano.
Drewniany kościołek jest chlubą mieszkańców Lutczy. Podkreślali to podczas uroczystości jubileuszowych. Tutaj byłam chrzczona, przyjęłam I Komunię św., sakrament bierzmowania i ślub mówi 75-letnia Janina Wojtaszek. Tutaj wszystko sobie wymodliłam zdrowie, dobrego męża, dzieci. Ten kościołek jest całym moim życiem tłumaczyła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. Wszyscy czujemy ten ciężar 550 lat. To pięć wieków pięknej historii, a nade wszystko świadectw wiary pokoleń, które przeszły przez tę ziemię. Ta świątynia omodlona, pięknie odnowiona jest żywym pomnikiem wiary tych ludzi, ich troski o swoje zbawienie, o zbawienie kolejnych pokoleń mówił Biskup Rzeszowski. Nasze pokolenie jest tym szczęśliwym, któremu dane było uratować ten cudowny zabytek, odnowić, upiększyć podkreślił. W homilii bp Adam Szal z Przemyśla, były katecheta w Lutczy, zwrócił uwagę na położenie tej świątyni, które, według niego, jest symboliczne. To miejsce jest otoczone rzeką i zapewne zostało wybrane z pewną premedytacją, po to, aby mieszkańcy mogli się tu zebrać i bronić przed nieprzyjaciółmi. Kościół święty, Kościół jako wspólnota i jako świątynia jest miejscem, gdzie bronimy naszej wiary mówił. Możemy powiedzieć, że każda świątynia katolicka jest powołana po to, aby wzrastać w wierze zauważył kaznodzieja.
Bogatą historię świątyni w Lutczy można znaleźć w publikacji pt. „550 lat zabytkowego kościoła w Lutczy”. Jej autorem jest ks. Jan Ochał.