Unia Europejska
„Boki” eurodeputowanych
Dodatkowe zajęcie ma 53 proc. z 751 deputowanych do Parlamentu Europejskiego raportuje Transparency International po przeanalizowaniu oświadczeń majątkowych europosłów. 45 polityków z Brukseli zarabia więcej niż 10 tys. euro miesięcznie. Peter Jahr z niemieckiej CDU dostaje co miesiąc 27 tys. euro jako udziałowiec 6 gospodarstw rolnych otrzymujących unijne dotacje. Włoch Renato Soru z grupy Socjalistów i Demokratów także dobrze zarabia, ale i bez tego jest miliarderem, bowiem należy do niego firma telekomunikacyjna Tiscali. W europarlamencie Soru zajmuje się m.in. Agendą Cyfrową, czyli planami UE dotyczącymi rozwoju telekomunikacji w Europie. Wielu europosłów ma więcej niż jedną dodatkową pracę. Rekordzistką jest Francuzka Nathalie Griesbeck z Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, która znajduje czas na 68 dodatkowych zajęć.
Dieta europosła wynosi 6 tys. euro. Do tego dochodzą środki na prowadzenie biura i na podróże.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Australia
Premier Abbott chce rozmawiać z Putinem
Premier Australii Tony Abbott zapowiedział, że podczas listopadowego szczytu grupy najbogatszych państw świata G20 w Brisbane spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Abbott chce rozmawiać o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu MH17. Zginęło wtedy 298 osób, w tym 27 Australijczyków. Szef australijskiego rządu zapowiedział „ostrą rozmowę”.
Reklama
Zamierzam bezpośrednio uderzyć i powalić Putina na ziemię. Powiem mu, że nasi obywatele, którzy zginęli w katastrofie samolotu, zostali zamordowani za pomocą rosyjskiego sprzętu dostarczanego rebeliantom poinformował w poniedziałek Abbott.
Pod koniec września w mediach pojawiły się doniesienia, że członkowie G20 nie chcą widzieć Putina na zaplanowanym na 15-16 listopada szczycie. Tymczasem deklaracja Abbotta oznacza, że przywódca Kremla pojawi się jednak w Brisbane.
Węgry
Orbán znowu górą
Kierowana przez Viktora Orbána konserwatywna partia Fidesz wygrała wybory samorządowe, zdobywając stanowiska burmistrzów w 20 z 23 największych węgierskich miast. Fidesz wygrał m.in. w Budapeszcie. Partia Orbána w koalicji z chadecką KDNP będzie miała absolutną większość w samorządach, 18 z 19 komitatów (odpowiednik województwa). W porównaniu z wyborami samorządowymi sprzed 4 lat wyniki poprawiła nacjonalistyczna partia Jobbik. Stronnictwo ma teraz 20 burmistrzów, czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas.
Bliski Wschód
Walki o kurdyjskie miasto
Naloty koalicji walczącej z Państwem Islamskim koncentrują się na okolicach syryjskiego miasta Kobane (po arabsku Ajn al-Arab), leżącego przy granicy z Turcją, w rejonie zamieszkanym przez Kurdów. Miasto jest szturmowane przez dżihadystów od 16 września br. Tureccy Kurdowie domagają się od Ankary, by podjęła walkę z islamistami. W gwałtownych manifestacjach, które zorganizowali, zginęło prawie 40 osób. Turcja obawia się jednak, że ataki na Państwo Islamskie wzmocniłyby jej wrogów syryjski reżim Baszara al-Asada oraz dokonującą aktów terrorystycznych Partię Pracujących Kurdystanu. Dlatego zamiast zaatakować dżihadystów, tureckie samoloty zbombardowały pozycje PKK.
Brazylia
Aborcyjna mafia w areszcie
Podczas operacji likwidowania nielegalnych klinik aborcyjnych w Brazylii zatrzymano 56 osób. Najszerzej zakrojone działania przeprowadzono w Rio de Janeiro. Wszyscy aresztowani są podejrzani o przynależność do siatki zarabiającej na zabijaniu poczętych dzieci. Grupa funkcjonowała w 7 dzielnicach stolicy, w tym w luksusowej części miasta. Szef grupy działał od 1972 r. Zdaniem policji, siatka odpowiada za śmierć 27-letniej Jandiry Cruz, która w sierpniu zmarła podczas nielegalnie dokonywanej aborcji. Dla zatarcia śladów sprawcy spalili potem ciało kobiety.