Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komisja Europejska

Brukselski rząd w komplecie

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił podział kompetencji między członkami KE, która rozpocznie urzędowanie 1 listopada. W nowej komisji będzie siedmiu wiceprzewodniczących. Prawą ręką Junckera będzie Holender Frans Timmermans. Fin Jyrki Katainen będzie wiceprzewodniczącym ds. miejsc pracy i wzrostu gospodarczego. To z nim ma współpracować Elżbieta Bieńkowska. Dotychczasowa wicepremier Polski została komisarzem ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich firm. Wiceszefem KE będzie też Estończyk Andrus Ansip, odpowiedzialny za budowę wspólnego rynku cyfrowego. Komisarzem ds. unii energetycznej zostanie Słowenka Alenka Bratušek (Słowenia dotychczas popierała niekorzystny dla Polski projekt budowy gazociągu South Stream). Federica Mogherini z Włoch zajmie się polityką zagraniczną. W gestii Francuza Pierre’a Moscoviciego znajdą się sprawy gospodarcze i monetarne, podatki i cła. Brytyjczyk Jonathan Hill będzie komisarzem ds. stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych.

Moskwa • Warszawa • Wilno

Rosja grozi bronią jądrową

Warszawa i Wilno są zagrożone atakiem nuklearnym ze strony Rosji – pisze magazyn „Foreign Policy”. Rosyjska armia w ostatnich latach ćwiczyła uderzenie atomowe na stolicę Polski, jednak nie jest pewne, na ile realne jest zagrożenie. Część analityków uważa, że wojna we wschodniej Europie powoduje takie ryzyko. Inni sądzą, że Władimir Putin blefuje, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z Ukrainą, a sankcje dobijają gospodarkę jego kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 5 września br. na Ukrainie obowiązuje formalne zawieszenie broni, choć siły prorosyjskie nadal ostrzeliwują Ukraińców. Kijów donosi, że rakiety nadlatują także z terytorium Rosji. Od rozpoczęcia rozejmu zginęło przynajmniej 5 ukraińskich żołnierzy. Trwa jednak wymiana jeńców.

Tymczasem Holandia zaprezentowała wstępny raport na temat zestrzelenia malezyjskiego boeinga 17 lipca br. nad wschodnią Ukrainą. Według dokumentu, samolot został trafiony przez „obiekty lecące z ogromną prędkością”. Pełny raport ma być gotowy do końca roku. Władze Ukrainy uważają, że maszyna została zestrzelona przez Rosjan za pomocą systemu przeciwlotniczego Buk.

Reklama

USA

Obama gotów do ataku

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapowiedział naloty na terrorystów znajdujących się w Syrii. Dotychczas Amerykanie prowadzili rozpoznanie lotnicze na syryjskim terytorium, ale nie przeprowadzali tam akcji bojowych. W swoim przemówieniu Obama zaznaczył, że nie dokona inwazji lądowej. USA chcą pokonać bojowników z Państwa Islamskiego, którzy opanowali tereny w Syrii i Iraku. W ciągu ostatnich tygodni terroryści z IS zamordowali dwóch amerykańskich dziennikarzy i rozpowszechnili nagrania z egzekucji. Zagrożone atakami czują się Włochy. Według ministra spraw wewnętrznych tego kraju Angelino Alfano, szczególnie zagrożony jest Rzym – jako kolebka chrześcijaństwa.

Włochy

Prawo do posiadania cudzego dziecka

Włoski parlament pracuje nad ustawą legalizującą heterologiczne in vitro, czyli sztuczne zapłodnienie z wykorzystaniem komórek rozrodczych pochodzących od dawców. Oznacza to, że kobiety będą mogły rodzić dzieci niebędące ich biologicznym potomstwem. Projekt popiera rząd Matteo Renziego i jego lewicowa Partia Demokratyczna. Prace parlamentu zbiegają się w czasie z wyrokiem Sądu Cywilnego w Rzymie w sprawie dzieci urodzonych w wyniku in vitro, podczas którego lekarze pomylili probówki. Błąd wyszedł na jaw przypadkiem – podczas badań okazało się, że jedna z ciężarnych kobiet nosi bliźnięta, które nie są jej biologicznymi dziećmi. Druga z kobiet nosiła z kolei dzieci tej pierwszej, jednak poroniła. Bliźnięta stały się obiektem procesu sądowego. Biologiczni rodzice chcieli, by do dnia wyroku trzymano je w ośrodku opiekuńczym. Sąd nie zgodził się na to, a za prawnych rodziców uznał parę, u której dzieci przyszły na świat. Para uznana za rodziców zapowiada, że w przyszłości dzieci poznają prawdę o swoim pochodzeniu.

2014-09-16 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Papież przybył punktualnie o 16.00. Pozdrowiła go po drodze niewielka grupa wiernych, zgromadzonych już od godziny 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję