W częstochowskim Ratuszu 26 maja miała miejsce uroczystość wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie zostało nadane pośmiertnie ks. Bolesławowi Wróblewskiemu. W wydarzeniu wziął udział: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski, przedstawiciele magistratu z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem oraz licznie zgromadzeni goście. Licealiści z „Sienkiewicza” przygotowali artystyczną oprawę wydarzenia, która poruszyła serca uczestniczących w ceremonii.
Świadek życia
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odznaczenie nadane przez Radę ds. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy Instytucie Yad Vashem 18 czerwca 2024 r., z rąk Bosmat Baruch, wiceambasador, dyrektor dyplomacji publicznej ambasady Izraela w Polsce, odebrał siostrzeniec ks. Wróblewskiego – Bolesław Majewski.
Karol Porwich / Niedziela

Reklama
– Z jednej strony jest to niespodziewane, z drugiej z kolei to ogromny zaszczyt dla rodziny z racji uhonorowania jednego z jej członków tak wysokim odznaczeniem, które ma charakter światowy – ze wzruszeniem opowiadał Bolesław Majewski. Siostrzeniec odznaczonego księdza w dniu zakończenia II wojny światowej był niespełna dziesięciolatkiem. Zaraz po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej poznawał zakątki Częstochowy wraz ze swoim wujem. – Pamiętam, jak notował coś w księgach parafialnych, a później pojechałem z nim do domu dziecka pod Częstochową. Wtedy wiedzieliśmy tylko, że pomagał szczególnie rodzinom i mieszkańcom z najuboższych dwóch dzielnic miasta – wspomina jedyny, najbliższy żyjący krewny ks. Wróblewskiego.
Ważna ceremonia
Bosman Baruch zaznaczyła, że podczas opiniowania kandydatury ks. Wróblewskiego dla komisji nie było żadnych trudności z oceną działalności księdza. Podczas wystąpienia dyplomatka zwróciła uwagę, że „naszym świętym obowiązkiem jest uhonorowanie tych niezwykłych bohaterów. Ludzi, którzy w najciemniejszych chwilach ludzkości ryzykowali życie i bezpieczeństwo swoich bliskich”.
Karol Porwich / Niedziela

– Dla mnie bardzo ważna jest dzisiaj obecność w Częstochowie, czuję się wyjątkowo. Tego rodzaju ceremonie są ważne dla ambasady i dla państwa Izrael po to, żeby poznawać bohaterów, którzy w czasie Holocaustu nie bali się wystąpić przeciwko złu, antysemityzmowi, niemieckim nazistom, których plan polegał na zniszczeniu i wyeliminowaniu całych społeczności – przyznała Baruch w rozmowie z „Niedzielą”.
Zobowiązanie
– Chrystus powiedział, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie daje za tych, których kocha, za swoich przyjaciół. Myślę, że przykład ks. Wróblewskiego, w naszej stuletniej już historii Kościoła częstochowskiego, sprawi, że będzie on ukazywany głębiej, dlatego że nasze pokolenie wyrosło już z komunistycznego ucisku i troszkę inaczej pojmuje swoje patriotyczne zaangażowanie – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Osoba uznana za „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” otrzymuje specjalnie wybity medal z wygrawerowanym nazwiskiem, dyplom honorowy i przywilej wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem. Na medalu wyryte są poruszające słowa z Talmudu: „Kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat”. Na dzień 1 stycznia 2023 roku odznaczenie to przyznano 28 486 osobom z całego świata, w tym aż 7 280 Polakom.