Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Malowany sercem portret św. Jana Pawła II

1 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu odbył się koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, stanowiący wyjątkowe przeżycie duchowe, przepełnione radosnymi i wzruszającymi momentami oraz głębokimi refleksjami o naszym Wielkim Rodaku. Publiczność podziwiała nie tylko ciekawe aranżacje muzyczne i liryczne, ale także zrealizowaną z dużym rozmachem oprawę artystyczną koncertu

Niedziela sosnowiecka 21/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Urzędu Miasta i Gminy Siewierz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niejedna metropolia nie powstydziłaby się takiego koncertowego widowiska – takie głosy można było usłyszeć z ust uczestników koncertu, a ich wyrazicielem był sam Pasterz Kościoła sosnowieckiego, biskup Grzegorz Kaszak, który dziękując duszy sprawczej koncertu, autorce i reżyserowi tego wydarzenia, Irenie Świertok-Kmiecikowej z Siewierza podkreślił, że jeszcze na takim koncercie nie był! Pani Irena przyjęła słowa uznania i kwiaty od Księdza Biskupa oraz podziękowania za pomysł i realizację, za serce i trud włożone w organizację, za zjednoczenie w jednym czasie i miejscu czterech pokoleń siewierskiej ziemi, za bogactwo przeżyć i wzruszeń. Zgromadzona publiczność nagrodziła ją gromkimi brawami.

Koncert rozpoczął występ orkiestr dętych przed budynkiem MGOK. Następnie, już na scenie, burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś przywitał zgromadzonych gości na czele z biskupem Grzegorzem Kaszakiem, kanclerzem Kurii Diecezjalnej, ks. prał. Mariuszem Karasiem oraz proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, ks. Emilem Ilkowem. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, powiatowych i miejsko-gminnych. Świadkami koncertu byli także członkowie delegacji z partnerskiego miasta Edeleny z burmistrzem Oskarem Molnarem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 obrazów Świętego

Reklama

Wyjątkowość siewierskiego koncertu polegała na malowaniu sercem portretu św. Jana Pawła II. Pomocą w tworzeniu dzieła były poezja, proza, muzyka, śpiew i fotografia. To właśnie tymi narzędziami autorka koncertu i występujący na scenie artyści ukazali 12 obrazów Świętego: Wielki Orędownik Wiary, Nadziei i Miłości, Latarnik Pokoju, Niestrudzony Pielgrzym, Orędownik Bożego Miłosierdzia, Wielki Czciciel Matki Bożej, Opiekun rodzin, dzieci i młodzieży, Wyznawca ekumenizmu i pojednania, Papież dialogu, Jan Paweł II od krzyża, Mąż modlitwy i cierpienia, Głosiciel prawdy, Obrońca życia i godności człowieka.

Uroczysty koncert rozpoczęła muzyczna „Triada” napisana przez Krzysztofa Kolasę specjalnie dla Jana Pawła II z racji kanonizacji, a wykonana przez trębaczy z Orkiestry Dętej.

Siewierz dla Papieża

W centrum sceny umieszczono portret św. Jana Pawła II, a nad nim słowa Papieża Polaka: „Proszę Was o trochę miejsca w Waszych sercach i w Waszych modlitwach. Bóg zapłać za gościnę”.

Nie sposób, by Ten, któremu dedykowano podniosły koncert także nie powitał wszystkich, którzy przyszli, by Go uczcić. Słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” pochodzącymi z archiwalnego nagrania przywitał siewierzan Święty Polak. Podczas koncertu uczczono także pamięć św. Jana XXIII.

Reklama

Zabrzmiała też pieśń „Zanieś Matko” zaprezentowana przez Chór „Barka” działający przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Chór zaśpiewał w dalszej części koncertu jeszcze dwa utwory: „Pieśń o Bożym Miłosierdziu” oraz szczególnie kojarzoną z Janem Pawłem II „Barkę”. Widownia mogła również usłyszeć utwór „Nasz Papież” w wykonaniu zespołu „Sonitus”, któremu na fortepianie akompaniował Bernard Sołtysik, a na akordeonie Zbigniew Wójcik. Dwie pieśni: „O papieżu – pielgrzymie” oraz „Powołanie” wykonał zespół „Ale Babki” przy muzycznym akompaniamencie Czesława Przybyły oraz Grzegorza Węglarza. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć również utworów i wykonawców, którzy w ubiegłym roku podczas XX Festiwalu Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” w Białym Dunajcu zdobywali pierwsze miejsca w swoich kategoriach. Zespół Śpiewaczy „Podwapianki” wykonał piosenkę „Papież dialogu” z tekstem Janiny Domańskiej i opracowaniem muzycznym Mariusza Naglika, a tenor Mariusz Naglik zaprezentował utwór Jolanty Nowak-Wojdas „Ojcze Nasz Święty”. W atmosferę skupienia wprowadzili publiczność artyści deklamujący wiersze. Byli to: Jan Bańka w wierszu „Promień światła” przy akompaniamencie akordeonisty Rajmunda Kubiczka, Ola Bąk i Kamil Kolasa w wierszu „Rozmowa Matki z Synem”, Ola Bąk w wierszu „Papież w moim życiu”, Janina Domańska w wierszu „List do Jana Pawła II” oraz Grzegorz Węglarz w wierszu „Oklaski”. Ponadto teatralną scenkę pt. „O strudzonym pielgrzymie” zaprezentowali członkowie Małych Form Teatralnych działający przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Wzruszeń dostarczył wspólny występ dzieci z Zespołu Szkół w Siewierzu oraz podopiecznych Stowarzyszenia Bank Życzliwych Serc. Najpierw Ola Duda odczytała napisany przez dzieci, ich rodziców i opiekunów List dzieci do Jana Pawła II, który został przekazany Księdzu Biskupowi, aby ten zabrał go do Watykanu na grób Ojca Świętego, a następnie wszystkie dzieci wykonały popularny utwór „Arki Noego”: „Święty uśmiechnięty”. – Każdy z nas pośrednio uczestniczył w „drodze do świętości” Jana Pawła II, czy to poprzez telewizję, radio, prasę czy książkę. Niektórzy pielgrzymowali do Watykanu, a tylko nieliczni mieli zaszczyt bycia na audiencjach u Papieża. Swoje wizyty uwieczniali na fotografii. Tę wyjątkową okazję miała m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wojkowic Kościelnych, która zagrała Papieżowi w Watykanie specjalną wiązankę utworów. Odegrała ją także podczas koncertu. Warto zaznaczyć, że zdjęcia te współtworzyły prezentację multimedialną, składającą się z ponad 120 zdjęć, a stanowiącą tło do całego programu. Koncertowi towarzyszyła również wystawa fotografii zatytułowana „Droga do świętości” – zaznacza Irena Kmiecik.

W formie nagrań audio zostały przypomniane również niektóre wypowiedzi Jana Pawła II, a jedno z jego orędzi dotyczące modlitwy przedstawiła Aleksandra Kolasa.

Cztery pokolenia dla JPII

W przygotowaniu programu artystycznego brały udział cztery pokolenia mieszkańców siewierskiej ziemi – ci, którzy pamiętają Karola Wojtyłę jeszcze z Krakowa, ci których nazwano Pokoleniem JP II, a także dzieci i wnuki tego pokolenia. Na scenie podczas koncertu zaprezentowało się 216 artystów. – Cieszę się, że postać Jana Pawła II i Jego dokonania zawsze inspirowały i ciągle inspirują miejscowych twórców, którzy z radością zgłaszali do papieskiego koncertu swoje wiersze, pieśni, utwory muzyczne, a nawet fotografie. Bez tych wszystkich materiałów, a przede wszystkim bez otwarcia się i zaangażowania mieszkańców tej ziemi i czuwania nad wszystkim naszego Świętego Papieża nie udałoby się zrealizować niczego. Jestem przekonana, że czuwał nade mną i nad wszystkimi św. Jan Paweł II – podkreśla Irena Kmiecik.

Bóg zapłać za gościnę

– Jan Paweł II kolejny raz zjednoczył nas wokół siebie i wiemy, że nie po raz ostatni. Za wstawiennictwem Świętego będziemy wypraszać potrzebne łaski dla naszych rodzin, ojczyzny i świata. Jesteśmy przekonani, że ten koncert pozostanie w naszych sercach i pamięci na bardzo długo. Był ze wszech miar wyjątkowy – podkreślali zgromadzeni uczestnicy widowiska.

A Ojciec Święty stał pewnie wtedy w oknie Domu Ojca, patrzył na Siewierz i błogosławił uczestnikom koncertu, a gdyby mógł tutaj być, z pewnością powiedziałby: „Wszystkim dziękuję, wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę też o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności. Proszę Was także o trochę miejsca w Waszych sercach. Bóg zapłać za gościnę”. Tymi słowami żegnał się z rodakami na krakowskim lotnisku Balice Święty Papież Polak w 2002 r.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II modlił się za mnie

Na pierwszy rzut oka – normalna rodzina. On – emerytowany policjant, ona – mama na pełny etat. Piątka dzieci – w tym jedno cudownie uzdrowione za wstawiennictwem Papieża. – Jan Paweł II modlił się za mnie – mówi mała Gloria, gdy pytam o jej narodziny. Dzień Papieski jest okazją do tego, aby dostrzec działanie Boga za przyczyną bł. Jana Pawła II. O wielu cudownych uzdrowieniach słyszy się co jakiś czas. Głośnym przypadkiem cudu za przyczyną bł. Papieża jest historia Glorii Marii z Częstochowy. Podczas ostatnich wakacji miałem okazję odwiedzić rodzinę Glorii i wysłuchać świadectwa cudu życia opowiedzianego przez jej rodziców: Joannę i Jacka Wronów. Mimo iż dziewczynka była trzecim, upragnionym i wymodlonym dzieckiem, Joannie od początku ciąży towarzyszył niepokój. Potwierdzenie dała lekarska diagnoza – dziecko od kilku tygodni przestało się rozwijać. „Od tego momentu modliłam się za wstawiennictwem Jana Pawła II. Każdego dnia kładłam na brzuchu obrazek z jego wizerunkiem, prosząc go o pomoc w uratowaniu dziecka” – wspomina Joanna. Dziewczynka nie miała nerek ani pęcherza. Nie mogła więc żyć poza organizmem matki. Dodatkowo ciąża zagrażała życiu Joanny. Medycy zaproponowali zakończenie jej przez cesarskie cięcie. Decyzja należała do matki, czas naglił. Rozstrzygnięcie miał przynieść telefon do franciszkańskiego etyka. – Ojciec Mieczysław już po chwili rozmowy miał przeczucie, że cesarskie cięcie należy przyspieszyć. Wziął do rąk relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i pomodlił się razem ze mną. Miał na sobie stułę Ojca Pio. To był impuls, zdecydowałam się na operację – wspomina mama Glorii. Prosiłam, by Ojciec Święty dał mi siłę. W głębi duszy tliła się nadzieja, że nasz Papież pomoże dziecku przeżyć – mówi pani Joanna. Dziewiątego dnia od narodzin Glorii Marii państwo Wronowie nie zapomną do końca życia. Przed oczami do dziś staje im obraz: ich dziecko leży w inkubatorze, na korytarzu poruszeni lekarze głośno dyskutują. Jeden z nich podchodzi do Joanny i mówi, że u jej córeczki wykształciły się pęcherz i nerki. Joanna przez chwilę stała oniemiała. Potem zadzwoniła do męża i dzieci. – To cud! Papież nam pomógł – krzyczała do słuchawki. Gloria Maria w rozwoju nie odstaje od równolatków. Gdy rozpoczął się proces beatyfikacyjny Papieża Polaka, rodzice Glorii wysłali do Watykanu w formie broszury świadectwo cudownego uzdrowienia za jego przyczyną. – Zdziwiliśmy się bardzo, gdy okazało się, że historia naszej córki została wykorzystana w procesie beatyfikacyjnym – mówił Jacek Wrona. Historia Glorii Marii trafiła na łamy wielu gazet. Ukazały się także książkowe publikacje. Państwo Wronowie podróżują po Polsce, świadcząc o owocach wytrwałej modlitwy i świętych obcowaniu. Sami także wypraszają dla innych potrzebne łaski. Napłynęło do nas wiele tysięcy próśb o modlitwę. Codziennie całą rodziną wstawiamy się w intencjach przysyłanych poprzez stronę: www.gloriamaria.pl. Raz w miesiącu zanosimy je przed Jasnogórski Tron. Historia Glorii Marii ukazuje nam, jak wiele może zdziałać ufna modlitwa do Pana Boga za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe, obecny na indiańskim płaszczu uplecionym z włókien agawy, od prawie pięciu wieków spędza sen z powiek zatwardziałym agnostykom i wielu naukowcom. O jego tajemnicy z Ewą Kowalewską rozmawia Bernadeta Grabowska.

BERNADETA GRABOWSKA: - Czym jest acheiropoietos?
CZYTAJ DALEJ

"Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł wzrastać"

2024-12-11 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

Bóg wchodzi w historię ludzkości, ale i każdego człowieka w szczególności, w sposób nieprzewidywalny. Tak stało się w życiu proroków, Jana Chrzciciela, apostołów, świętych, tak może być w życiu każdego z nas. Przyjście, obecność, działanie wszechmogącego Boga zmienia wszystko.

Święty Jan Chrzciciel to prorok Adwentu, obejmuje czasy Starego i Nowego Testamentu, czas zapowiedzi i oczekiwania oraz wypełnienia zbawczej obietnicy Boga. Jezus nazywa go największym między narodzonymi z niewiast, lecz on sam powtarza: „Potrzeba, abym ja się umniejszał, by Jezus mógł wzrastać”. Żyje oczekiwaniem, a następnie dzięki swej pokorze potrafi rozpoznać obecność Bożego Baranka i pozwala, aby On opromienił całego jego życie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję