Organizajcia ONZ ogłosiła rok 2014 Rokiem Rodziny. To bardzo dobrze, bowiem zwraca w ten sposób uwagę decydentów na to, że rodzina nadal jest ważna, mimo wszystkich społecznych, kulturowych, ideologicznych zawirowań. Nie jest jednak dobrze, kiedy o rodzinie mówi się tylko w kontekście pomocy socjalnej a tak często funkcjonuje problematyka rodzinna w kontekście samorządowym. Nie jest też dobrze, kiedy rodzina kojarzy się przede wszystkim z problemami, przemocą, dysfunkcjami i patologią a tak wykrzywiony jej obraz z kolei często prezentowany jest w mediach. Dobrze jednak jest mówić o tym, jak rodzinę wspierać, jak tworzyć przyjazne dla niej warunki rozwoju. A przede wszystkim jak stworzyć sytuację, w której jak najwięcej rodzin będzie mogło poradzić sobie bez pomocy z zewnątrz.
Reklama
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wraz z Centrum Szkoleniowym Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej organizuje w dniach 22-23 maja konferencję pod hasłem „Samorząd przyjazny rodzinie”. Tytuł konferencji nawiązuje do programu tworzonego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz do funkcjonującego już programu „Szczecin przyjazny rodzinie”. Przyjazny to znaczy życzliwie wspierający, traktujący po partnersku i z szacunkiem. Konferencja adresowana jest w dużej mierze do przedstawicieli samorządów województwa zachodniopomorskiego wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, dyrektorów instytucji samorządowych. O tym jak na poziomie lokalnym gminnym i powiatowym mogą wspierać rodziny, słuchać będą w piątkowe przedpołudnie. A mówić do nich będą specjaliści, przede wszystkim praktycy wprowadzający przyjazne rodzinom rozwiązania w swoich gminach i powiatach (przedstawiciele Lublina, Grodziska Mazowieckiego, powiatu wołomińskiego, Szczecina). Nie zabraknie również zagadnień ogólniejszych: bezpieczeństwa ekonomicznego rodziny, polityki rodzinnej w Polsce oraz rozwiązań w innych krajach europejskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Główna część konferencji adresowana jest do samorządowców, organizatorzy chcą jednak, aby z zaproszonymi gośćmi spotkać się można było także w szerszym gronie stąd towarzyszący konferencji cykl spotkań otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania te odbywać się będą w różnych miejscach zarówno w samym Szczecinie, jak i w Policach i Goleniowie.
Program:
Reklama
22 maja 2014 r.
godz.13 spotkanie z dr. Markiem Kośnym (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) na temat bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, ul. Starszyńskiego 3-4, Szczecin.
godz. 16.30 spotkanie z Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”), Moniką Lipińską (wiceprezydent Lublina) i Marią Grabowską (wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego) na temat praktyki rozwiązań przyjaznych rodzinie w polskich samorządach oraz w innych krajach europejskich sala konferencyjna UM Goleniów, pl. Lotników 1.
godz. 17 spotkanie z Joanną Krupską (współzałożycielka i prezes ZDR „Trzy Plus”), Pawłem Wolińskim (prezes Fundacji Mamy i Taty), Jerzym Grzybowskim (współzałożyciel ruchu „Spotkania małżeńskie”, autor programów warsztatów rekolekcyjnych umacniających i odbudowujących więź małżeńską), Piotrem Uścińskim (starosta wołomiński) i Krzysztofem Soską (wiceprezydent Szczecina) na temat polityki rodzinnej w Polsce w skali centralnej i lokalnej oraz o relacjach w rodzinie (między rodzicami oraz między rodzicami a dziećmi) hala Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, ul. Siedlecka 6, Police.
godz. 18 spotkanie z dr. Markiem Kośnym na temat demografii XXI wieku i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin Forum Gryf, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 64, Szczecin.
23 maja 2014
godz. 19 spotkanie z dr. Stanisławem Kluzą (dr nauk ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa, b. minister finansów) na temat „Rodzina w centrum polityki nakierowanej na rozwój ekonomiczny” szczeciński oddział „Civitas Christiana”, ul. Kaszubska 20/3, Szczecin.
godz. 19 spotkanie z Joanną Krupską (ZDR „Trzy Plus”), Teresą Kapelą (ZDR „Trzy Plus”) oraz Jerzym Grzybowskim (Spotkania małżeńskie) o polityce rodzinnej w Polsce i Europie oraz możliwościach wspierania rodziny przez wspieranie małżeństwa Klasztor św. Dominika, pl. Ofiar Katynia 1, Szczecin.
Więcej informacji: www.regiondlarodziny.pl
* * *
Przemysław Fenrych
Historyk, felietonista, z-ca dyrektora Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie