Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pielgrzymka do Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmierzający do Łagiewnik uczestnicy 2. diecezjalnej pieszej pielgrzymki rozpoczęli i zakończyli swą pątniczą drogę wraz z biskupem Romanem Pindlem, który towarzyszył im zarówno 30 kwietnia w hałcnowskim sanktuarium, jak i 3 maja w łagiewnickiej świątyni Bożego Miłosierdzia. Na znak duchowej łączności z nimi, Ksiądz Biskup przyjął z rąk 87-letniej Sabiny Martynowicz z Bielska-Białej okolicznościowy identyfikator.

– Niech ta droga będzie zgłębianiem Bożej tajemnicy o Bożym miłosierdziu – życzył Ksiądz Biskup wyruszającym do Łagiewnik pątnikom, których liczba w tym roku wzrosła w porównaniu z uprzednim o ponad 200 osób. Słowa, które padły w Hałcnowie, okazały się być zapowiedzią tego, czego pielgrzymi doświadczyli na całej czterodniowej trasie. Już na pierwszym postoju w Kętach Podlesiu niezwykle hojnie podjęci zostali przez miejscowych parafian, którzy zapewnili im poczęstunek. Podobnie było w Wieprzu czy w Tomicach. Mimo zapowiadanego przez synoptyków załamania pogody, nawet aura była dla nich łaskawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zanim pątnicy udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, wcześniej odwiedzili położone nieopodal Centrum im. Jana Pawła II. W jego progach powitano ich nie tylko słowami, ale i relikwiami Świętego. Swój pobyt tam zakończyli Litanią ku czci św. Jana Pawła II. Później wespół z biskupem Romanem Pindlem przeszli ostatni odcinek pielgrzymki.

– Zawierzenie to jest oddanie się w ręce Boga. „Uczyń ze mną, z moim życiem, losem, przyszłością cokolwiek zechcesz”. I to jest akt zawierzenia. On jest prawdziwy i szczery jeśli się wierzy, że Bóg jest miłosierny i nikomu nie pozwoli mnie skrzywdzić, że inne zabezpieczenia ludzkie nie mogą się równać z bezpieczeństwem, które daje miłosierny Bóg – mówił w homilii biskup Roman Pindel. Zwieńczeniem Eucharystii było odczytanie Aktu zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Bożemu Miłosierdziu. Deklaracja ta wzorowana była na modlitwie Jana Pawła II wypowiedzianej w tym miejscu 17 sierpnia 2002 r.

Piesi pątnicy z Podbeskidzia pielgrzymowali do Łagiewnik w czterech grupach: św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Józefa Bilczewskiego i bł. Michała Sopoćki. Hasłem, które towarzyszyło im w wędrówce były słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień Bożego Miłosierdzia”. W annałach tegorocznej pielgrzymki, jako najmłodszy jej uczestnik zapisała się roczna Klara Głowala, a jako najstarszy, 87-letnia Sabina Martynowicz. Spośród pątników najdłużej w drodze byli Cieszynianie, którzy pod przewodnictwem ks. prał. Stefana Sputka wyruszyli już 29 kwietnia spod kościoła św. Jerzego w Cieszynie. Najkrócej dystans dzielący Bielsko-Białą i Łagiewniki pokonali członkowie sztafety biegowej. W 7 godzin dotarli do Krakowa-Wróblowic, gdzie na ostatnie 6 km dołączyli do idących pieszo pielgrzymów. Jeszcze inną formułę – i czasową i kilometrową – włączenia się w diecezjalne pielgrzymowanie do Łagiewnik wybrali uczestnicy „Zakręconych rekolekcji” – inicjatywy ks. Grzegorza Kierpca i ks. Piotra Niemczyka. To pod ich egidą 28 rowerzystów przez trzy dni przejechało z Żywca szlakiem maryjnym – Piekary Śląskie, Jasna Góra, Leśniów – do Łagiewnik.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie, które trwa

Niedziela sosnowiecka 26/2014, str. 1, 8

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

rocznica

Agnieszka Raczyńska-Lorek

14 czerwca minęło 15 lat od chwili, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II w bólu, chorobie i cierpieniu stanął na ziemi zagłębiowskiej. Witały go rzesze naszych diecezjan. Miejscem historycznego spotkania stał się plac przy ul. Gwiezdnej, nazwany później „Papieskim”. Diecezjanie na czele z pierwszym Pasterzem Kościoła sosnowieckiego, biskupem Adamem Śmigielskim SDB podjęli zobowiązanie, że każdego roku z okazji rocznicy papieskiej wizyty będą gromadzić się na tym świętym miejscu

W radosnej, pięknej atmosferze słonecznego popołudnia liczne grono kapłanów, diakonów i alumnów, siostry zakonne, parafialne oddziały Akcji Katolickiej, członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń, mieszkańcy Sosnowca i okolic – zebrali się wokół ołtarza zbudowanego na placu Papieskim, aby jeszcze raz wyrazić wdzięczność Bogu za spotkanie z Janem Pawłem II.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Ksiądz Paweł - "położnik od umierania" w hospicjum perinatalnym

2026-07-06 20:21

[ TEMATY ]

świadectwo

hospicjum

Fundacja Gajusz

Ks. Paweł na porodówce

Ks. Paweł na porodówce

Tylko jedno z „jego” dzieci żyje do dziś. Wszystkie pozostałe zmarły wkrótce po narodzinach. Ich rodzice byli pod opieką hospicjum perinatalnego. A on towarzyszył im podczas porodów. O sobie mówi, że jest dodatkiem do hospicyjnej oferty: – Mama letalnie chorego dziecka potrzebuje kogoś, kto poda jej rękę i powie „Nie jesteś sama. My cię trzymamy i nawet, jak będzie ciężko, to nie puścimy”. Tę piękną historię przeczytamy na stronie internetowej Fundacji Gajusz.

Łódzka Fundacja Gajusz pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom oraz niemowlętom pozbawionym opieki biologicznych rodziców. Prowadzi hospicjum stacjonarne i domowe, hospicjum perinatalne (wspierające rodziny w przypadku diagnozy śmiertelnej choroby nienarodzonego dziecka) oraz interwencyjny ośrodek preadopcyjny Tuli Luli, zapewniający maluchom troskliwą opiekę do czasu adopcji.
CZYTAJ DALEJ

Zobacz, jak wygląda projekt graficzny podróży apostolskiej Leona XIV do Francji

2026-07-07 19:12

[ TEMATY ]

Francja

podróż apostolska

Leon XIV

projekt graficzny

Vatican Media

We wrześniu Leon XIV uda się do Francji

We wrześniu Leon XIV uda się do Francji

Wyjątkowe wydarzenie zasługuje na wyjątkową identyfikację wizualną! Konferencja Episkopatu Francji z dumą prezentuje oprawę graficzną, która będzie towarzyszyć wizycie Papieża we Francji - czytamy na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych francuskiego episkopatu. Leon XIV odwiedzi Francję w dniach 25–28 września 2026 r. - przypomina Vatican News.

Projekt autorstwa Atelier Argo stawia na prostotę i wyrazistość. Ma wyrażać ducha jedności i wspólnoty. Czerpie inspirację z francuskiego stylu art déco oraz symboliki eucharystycznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję