Reklama

Kościół

Od 2015 r. z grzechu aborcji może rozgrzeszyć każdy kapłan

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka od grudnia 2015 r. z grzechu aborcji rozgrzeszyć może każdy kapłan; z kar zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej mogą zaś zwalniać "misjonarze miłosierdzia" - powiedział PAP ks. Robert Wielądek. Czy praca misjonarzy zostanie przedłużona zdecyduje nowy papież.

2025-04-27 07:23

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kościele rzymskokatolickim za aborcję wierny zaciąga karę ekskomuniki latae sententiae, czyli przez sam fakt popełnienia przestępstwa. Zwolnienie z tej kary do 8 grudnia 2015 r. a więc ogłoszenia w Kościele "Roku Miłosierdzia" było prawem biskupa. Mógł on zgodnie z postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski upoważnić do zwalniania z ekskomuniki w zakresie sakramentalnym konkretnych księży.

"Do 2015 r. w Kościele z grzechu aborcji mogli rozgrzeszać tylko starsi wikariusze, proboszczowie oraz pracownicy seminariów duchownych i kurii biskupich. Natomiast w Roku Miłosierdzia papież Franciszek to zmienił udzielając wszystkich kapłanom władzy rozgrzeszania z aborcji. Decyzja ta została nawet wpisana do Kodeksu prawa kanonicznego" - powiedział PAP ks. Robert Wielądek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że papież powołał także wówczas "misjonarzy miłosierdzia", którzy otrzymali władzę zwalniania z kar zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej w tym m.in. zaciąganych z powodu: bezpośredniego naruszenie tajemnicy spowiedzi, rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko czystości, profanacji Najświętszego Sakramentu czy grzechu namawiania do nieczystości przez osobę duchowną.

Podziel się cytatem

"Mogą oni uwolnić winnego od ciążącej na nim kary na forum sakramentalnym, tzn. bez konieczności pisania do Rzymu. Początkowo posługa miała być tylko na Rok Miłosierdzia. Jednak papież uznał, że jest ona na tyle istotna, że przedłużył ją na kolejne lata. Jaka będzie decyzja nowego papieża w tej kwestii dowiemy się za jakiś czas" - powiedział ks. Wielądek.

Przed 2015 r. spowiednik nie mógł zdjąć z penitenta kar. W tym celu musiał opisać sytuację bez podawania danych i wysłać prośbę do Stolicy Apostolskiej. W odpowiedzi otrzymywał jednorazową zgodę, żeby z tego typu sytuacji rozgrzeszyć osobę - wyjaśnił duchowny.

Zaznaczył, że obecnie są dwie drogi w tego rodzaju sytuacjach. "W przypadku grzechów zarezerwowanych dla Stolicy Apostolskiej, spowiednik powinien wytłumaczyć penitentowi, że nie ma władzy rozgrzeszenia go z tego typu sytuacji. Może go odesłać do misjonarza miłosierdzia, bądź sam zwrócić się do Stolicy Apostolskich z prośbą o rozgrzeszenie. Skorzystanie z posługi misjonarza miłosierdzia to jest kwestia umówienia się na spotkanie. Natomiast w przypadku napisania do Watykanu działania proceduralne zajmują trochę czasu" - powiedział ks. Wielądek.

Podziel się cytatem

Reklama

Zapytany, czy w sytuacji, kiedy wierny nie odprawi pokuty, czyli nie spełnienia jednego z warunków niezbędnych do ważnego odbycia spowiedzi, ks. Wielądek powiedział, że "zawsze jest pytanie, dlaczego ktoś tego nie zrobił". "W przypadku, kiedy przychodzi penitent wyznając, że zapomniał, to ja zachęcam, żeby do niej wrócić i na spokojnie podjąć" - powiedział.

"Żyjemy obecnie pod dużą presją czasu i aktywności, więc istnieje możliwość zapomnienia rodzaju pokuty jaką otrzymaliśmy. W związku z tym, zachęcam, żeby zadośćuczynieniem zająć się od razu po spowiedzi" - dodał.

Zwrócił uwagę, że w przypadku, kiedy zadana pokuta jest trudna do wypełnienia, penitent zawsze może poprosić kapłana o inną. "Papież Franciszek podkreślał, że przestrzeń sakramentu to nie jest salon tortur, tylko miejscem, gdzie ma dokonać się pojednanie z Bogiem, a przez to także pojednanie z drugim człowiekiem i z samym osobą. Można zatem porozmawiać ze spowiednikiem wyznając mu swoje wątpliwości wobec pokuty" - powiedział ks. Wielądek.

Zgodnie z wytycznymi Watykanu rodzaj i miara zadośćuczynienia powinny być dostosowane do penitenta, aby każdy naprawił porządek, który naruszył, i został uzdrowiony z choroby, na którą cierpiał, odpowiednim lekarstwem. Pokuta powinna być zatem "lekarstwem na grzech" i środkiem do odnowy życia.

Na pytanie, czy spowiedź jest ważna, jeżeli penitent nie wyzna któregoś z grzechów, ks. Wielądek zastrzegł, że wszystko zależy czy był to grzech śmiertelny, a więc taki, który zrywa więź z Bogiem czy też powszedni, którego katolik nie ma obowiązku wyznawać podczas sakramentu. Kolejne pytanie, dotyczy powodu z jakiego nie wyznał konkretnego grzechu - powiedział misjonarz miłosierdzia.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczył, że w przypadku wstydu przed wyznaniem grzechu, zawsze można skorzystać ze spowiedzi u kapłana, którego dobrze nie znamy np. w innej dzielnicy, mieście, miejscowości czy sanktuarium. "Zachęcam, aby w takich sytuacjach wyznać grzech choćby w sposób ogólny. Spowiednik nie jest od tego, żeby komuś dłubać palcem w sumieniu i na siłę dopytywać go o szczegóły. Wszystko zależy od dojrzałość penitenta - na ile jest on gotowy o pewnych rzeczach powiedzieć otwarcie. Doświadczenie pokazuje, że to zawsze jest jakiś proces. Tego się uczymy" - powiedział ks. Wielądek. "Po drugiej stronie kraty konfesjonału jest ten, który również mierzy się z przestrzenią nawrócenia i sam się spowiada więc doskonale wie, że wyznanie może być trudne" - dodał.

"Mimo wszystko zachęcałbym, żeby się gdzieś przełamać, ponieważ to czego nie wyznamy i tak w nas pracuje obciążając wewnętrznie nawet jeśli nie od razu to widzimy" - zwrócił uwagę misjonarz miłosierdzia.

Zastrzegł, że skuteczność sakramentu spowiedzi nie zależy od stanu duchowego kapłana go udzielającego.

"Ksiądz udzielający rozgrzeszenia jest jedynie kanałem łaski. Korzysta on z władzy jaką dysponuje Kościół i na jego zlecenie, za jego zgodą.

"W Kościele rzymskokatolickim, do ważnego odpuszczenia grzechów szafarz (kapłan) oprócz władzy święceń musi posiadać upoważnienie do jej wykonywania wobec wiernych, którym udziela rozgrzeszenia. "Otrzymują je na mocy samego prawa lub zostaje udzielone przez właściwą władzę kościelną. Ci którzy posiadają upoważnienie do stałego spowiadania, mogą z niego korzystać wszędzie, chyba że sprzeciwi się temu ordynariusz miejsca" - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego.

"Misjonarze miłosierdzia" są w każdej diecezji na świecie.

Magdalena Gronek (PAP)

mgw/ js/

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hongkong: z powodu koronawirusa, brak możliwości spowiedzi w Wielkim Poście

[ TEMATY ]

spowiedź

Wielki Post

Hongkong

koronawirus

Magdalena Pijewska

Bezterminowe zawieszenie sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych, możliwość odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej jedynie prywatnie a nawet brak możliwości przystępowania do Sakramentu Pojednania - tak diecezja Hongkongu będzie przeżywać Wielki Post. Wszystko w związku zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa, mającymi na celu zapobieganie dalszym zarażeniom koronawirusem Covid-19.

Radykalne decyzje zostały podjęte przez administratora apostolskiego diecezji Hongkongu kard. Jonha Tonga, w związku z obowiązującymi w tym rejonie nadzwyczajnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i rosnącą wciąż liczbą zakażeń koronawirusem Covid-19. "Nasza lokalna wspólnota robi, co może, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa" / napisał hierarcha w komunikacie, przedstawiającym najnowsze decyzje dotyczące sprawowania sakramentów i dostępności kościołów dla wiernych.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Rzym opłakuje swojego biskupa, narodem, razem z innymi stoi w kolejce, by płakać i modlić się, jak owce bez pasterza, mówił wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Wskazał, że w dzisiejszych czasach, „gdy świat płonie, a niewielu ma odwagę głosić Ewangelię, tłumacząc ją na wizję możliwej i realnej przyszłości, ludzkość wygląda jak owce bez pasterza”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję