W rozmowie z KAI bp Wojciech Osial podkreślił, że dyskusja o katechezie parafialnej "absolutnie nie oznacza rezygnacji z lekcji religii w szkole".
- Musimy nauczyć się odróżniać lekcję religii od katechezy parafialnej. Lekcja religii powinna być i o nią walczymy. Nie jest prawdą, że teraz wychodzi się ze szkoły i wraca do salek katechetycznych, jak niektórzy zaczynają to komentować. Często tytuły prasowe wprowadzają w błędne rozumienie. Jest katecheza parafialna i jest lekcja religii w szkole. Obydwie rzeczy są ważne - wyjaśnił przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Bp Osial przypomniał, że od czasów powstania polskiego dyrektorium katechetycznego z 2001 r. wypracowany został model zróżnicowania i komplementarności pomiędzy lekcją religii w szkole a działaniami katechetycznymi w parafii. - Te dwie rzeczywistości muszą się uzupełniać. Jakkolwiek mocno się łączą, to jednak są różne - zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Katecheza w parafii jest szczególnie ważna, gdyż daje doświadczenie wiary, spotkanie i osobistą relację z żywym Bogiem - mówi w rozmowie z KAI bp Osial. - Bez budowania tej więzi z Bogiem na próżno się trudzimy. W szkole nigdy takiej głębokiej relacji nie zbudujemy".
Biskup wyjaśnia, że lekcja religii w szkole służy dostarczeniu wiedzy religijnej i jest elementem wychowania do wartości. Katecheza parafialna nie jest natomiast nowością, od lat istnieją w parafii różne jej formy. - Mamy przecież katechezę dla dzieci i młodzieży w ramach przygotowania do sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Trzeba ją ciągle ulepszać. Mamy katechezy przedmałżeńskie i katechezy dla rodziców przed chrztem świętym. Trzeba wspomnieć też o katechezie w ruchach religijnych i katechezie dorosłych - wylicza bp Osial.
Reklama
Jego zdaniem, katecheza osób dorosłych potrzebuje odnowy, "bo mamy nowe czasy, wyzwania kulturowe, religijne, społeczne, ewangelizacyjne, wychowawcze". - Potrzebny jest więc nowy dokument kierunkowy. Będzie on zbudowany na zasadach formacji katechumenalnej z wiodącą rolą słuchania Słowa Bożego, modlitwy, wspólnoty - poinformował KAI bp Osial, nawiązując do prac nad nowymi zasadami prowadzenia katechezy parafialnej.
Jak dodał, katecheza parafialna skierowana jest do wszystkich: dzieci, młodzieży, rodziców, różnych grup dorosłych. - Każdy jest jej adresatem - podkreślił.
Opracowaniem tych zasad zajmuje się powołany na 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski specjalny zespół ekspertów pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego.
Na pytanie czy przyspieszenie tych prac jest związane z bezkompromisowymi działaniami MEN, które dąży do zmniejszenia wymiary lekcji religii w szkole, bp Osial odpowiedział: "Katecheza parafialna to oddzielna przestrzeń działania Kościoła. Chociaż dyskusje nad nią wznowiły się w kontekście zmian w lekcjach religii, to jednak mówi się o niej od dawna i od dawna ona jest. Nie jest tak, że skoro teraz MEN wprowadza krzywdzące zmiany, to Kościół reaguje. Kościół ma na uwadze wiarę i dobro człowieka. To jest pierwszy motyw działania - zaznaczył przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Wyjaśnił, że katechezę parafialną może prowadzić każdy, kto ma do tego kompetencje, a więc nie tylko księża lub siostry zakonne, ale też osoby świeckie.
- Ważne jest, aby rozumieć jej istotę, ducha, zasady, kierunki. Mogą to być księża, nauczyciele religii, animatorzy i katechiści. W wielu diecezjach powstają szkoły katechistów i animatorów. To jest kierunek dla naszych działań. Trzeba przygotowywać osoby, które mając doświadczenie wiary, będą formować innych w parafii - powiedział bp Wojciech Osial.