- Chcemy wejść w Bożą radość, otwierając się na Boże przebaczenie i pojednanie z braćmi w sakramencie pokuty - mówił kard. Grzegorz Ryś na rozpoczęcie „24 godzin dla Pana".
W katedrze łódzkiej kard. Grzegorz Ryś rozpoczął 12. wielkopostną inicjatywę „24 godziny dla Pana", która w tym roku odbywa się pod hasłem „Jesteś moją nadzieją" (Ps 71,5), nawiązującym do Roku Jubileuszowego 2025.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Znak sakramentu pokuty przeżywany indywidualnie, z indywidualnym wyznaniem grzechów, rozgrzeszeniem. Tak, jak Ojciec Święty przedstawia to wydarzenie sakramentu pokuty, pokazuje, że jest ono drogą do pełnej radości, do niedzieli radości, którą jest IV Niedziela Wielkiego Postu. Chcemy wejść w Bożą radość, otwierając się na Boże przebaczenie i pojednanie z braćmi w sakramencie pokuty – powiedział kard. Ryś.
Reklama
Metropolita łódzki, odnosząc się do liturgii słowa, wskazał na istotę zachowania pokoju z Bogiem. – Czy my zachowujemy pokój z Bogiem? Odpowiedź nie jest prosta, bo w relacji z Bogiem jest jak w relacji z ludźmi, że pokój nie jest tylko brakiem wojny. To jest jedno z najpiękniejszych, najważniejszych stwierdzeń Soboru Watykańskiego II. Zachowujemy pokój między sobą i Bogiem nie przez to, że nie bijemy się, nie walczymy. Pokój nie jest tylko brakiem wojny – powiedział duchowny i dodał: - W rachunku sumienia mogę pytać nie o to, co złego zrobiłem przeciwko Panu, tylko o jakość pokoju, który jest między mną i Bogiem. Zachowuję go, bo jest we mnie pragnienie, uważność, dbałość o to, żebym z Bogiem żył w pokoju.
Rozważając słowa Ewangelii, kard. Ryś powiedział o szczęściu człowieka żyjącego w harmonii z Bogiem. – Ważne jest to słowo, które nam dzisiaj podpowiada liturgia. „Zachowujcie pokój z Bogiem”, to znaczy, myślcie na jego sposób, patrzcie, postrzegajcie świat tak, jak On, zachowajcie pokój z Nim – zakończył.
„24 godziny dla Pana" to inicjatywa papieża Franciszka w 2014 roku, polegająca na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. W archidiecezji łódzkiej odbywa się w czterech miejscach: bazylice archikatedralnej w Łodzi, bazylice pw. Św. Jakuba (Fara) w Piotrkowie Trybunalskim, kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim i kościele pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary w Bełchatowie.