Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Ideologia gender dla przedszkolaków

Diecezja rzymska wzywa rodziców, by publicznie zaprotestowali przeciwko indoktrynowaniu ich dzieci ideologią gender. Powodem do niepokoju jest program szkolenia dla 7 tys. rzymskich przedszkolanek, który ma je wdrożyć w ideologię gender. Organizatorzy szkolenia nie ukrywają swych zamiarów. Otwarcie przyznają, że chodzi im o dekonstrukcję stereotypów dotyczących płci i życia rodzinnego oraz wychowywanie do różnych wzorców rodziny i ról płciowych. Świadomie wybierają oni przedszkolanki, bo zaszczepianie tych idei od małego za ich pośrednictwem może przynieść trwałe zmiany kulturowe. Rzymska diecezja zachęca rodziców do buntu. Zdaniem ks. Filippa Morlacchiego, dyrektora diecezjalnego urzędu ds. duszpasterstwa szkolnego, rzymianie powinni brać przykład z Francuzów, którzy w ubiegłym roku na ulicach bronili godności rodziny.

Belgia

Król Filip zgodził się na eutanazję dzieci

Król Belgii Filip I podpisał 2 marca br. ustawę zezwalającą na eutanazję osób niepełnoletnich. Parlament przyjął ją w lutym br. głosami lewicowej koalicji rządowej. Część jej posłów głosowała przeciw lub wstrzymała się od głosu, powołując się na wolność sumienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zgodnie z ustawą, lekarze mają prawo do dokonania eutanazji osób poniżej 18. roku życia, które są nieuleczalnie chore i cierpią z powodu silnego bólu, bez perspektyw na polepszenie stanu zdrowia. Nowe prawo stanowi, że taka decyzja musi być zatwierdzona przez rodziców i lekarza, a młody pacjent musi być świadomy sytuacji i rozumieć, co oznacza eutanazja.

Nowe prawo potępił belgijski Episkopat, skrytykowało je też wiele organizacji broniących życia na całym świecie. Petycję do króla Filipa, wzywającą go do niepodpisywania ustawy, przygotowała hiszpańska Fundacja CitizenGo. Podpisało ją ponad 200 tys. Europejczyków.

Eutanazja dorosłych jest w Belgii legalna od 2002 r. i stanowi przyczynę 2 proc. zgonów w tym kraju.

Tygodnik poświęcony papieżowi

„Il mio papa” – Mój papież

Pierwszy na świecie tygodnik poświęcony papieżowi Franciszkowi będzie nosić tytuł „Il mio papa” (Mój papież) – zapowiedział włoski koncern wydawniczy Mondadori, należący do byłego premiera Silvio Berlusconiego. Pierwszy numer pisma, w cenie promocyjnej – pół euro, ukazał się z okazji 1. rocznicy wyboru kard. Jorge Mario Bergoglia na papieża. Edycja Paulińska natomiast wypuściła na rynek płytę DVD z filmem zatytułowanym „Francesco, un anno di pontificato” (Franciszek, rok pontyfikatu), wyprodukowanym przez Watykański Ośrodek Telewizyjny, wraz z albumem „Papa Francesco – La Chiesa della misericordia” (Papież Franciszek – Kościół miłosierdzia), które będą dołączone do dwóch tygodników tego wydawcy: „Famiglia Cristiana” i „Credere”.

USA

Na usługach homoseksualnego lobby?

Reklama

Słynny dziecięcy park Walt Disney World w Orlando na Florydzie wstrzymał finansowanie amerykańskiej organizacji skautów, gdyż – zdaniem zarządzających gigantycznym parkiem rozrywki – skauci są wciąż za mało otwarci na homoseksualistów. W ubiegłym roku pod wpływem coraz silniejszego nacisku ze strony lobby homoseksualnego Rada Krajowa Skautów Amerykańskich (BSA) zdecydowała, by dopuszczać do swych szeregów kandydatów otwarcie deklarujących homoseksualizm, jednak kierowniczych funkcji nadal nie mogą tam pełnić dorośli geje.

Jak zauważają obrońcy rodziny, w dziecięcym parku Disneya od co najmniej 10 lat odbywają się imprezy promujące homoseksualizm. Pod płaszczykiem walki z dyskryminacją odwiedzającym to miejsce dzieciom przedstawia się homoseksualizm jako pełnoprawną i atrakcyjną formę zachowań.

Ludzie

Kard. Oswald Gracias

Arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias zachęcił wiernych do ekologicznego przeżywania Wielkiego Postu. Wyjaśnił, że chodzi o uświadomienie sobie odpowiedzialności za ochronę dzieła stworzenia dzięki odkryciu na nowo więzi z Bogiem i z naturą. Propozycja indyjskiego hierarchy nawiązuje m.in. do faktu, że zanieczyszczenie środowiska w rejonie 17-milionowego Bombaju, będącego gospodarczą stolicą Indii, stanowi ogromny problem.

Miejscowy Kościół katolicki podchodzi do tej spawy bardzo poważnie. Utworzono nawet specjalne biuro zajmujące się ochroną środowiska. W czasie Wielkiego Postu proponowane są wiernym pewne praktyczne działania proekologiczne: od odzyskiwania surowców wtórnych, przez oszczędzanie wody i paliw, aż po uprawę przydomowych ogródków.

Myśli wciąż aktualne

Wiara i rozum są jak dwa skrzydła,
na których duch ludzki unosi się
ku kontemplacji prawdy.
Jan Paweł II, Encyklika „Fides et ratio”, Wstęp

Krótko

Korea Południowa będzie celem trzeciej zagranicznej pielgrzymki papieża Franciszka, która rozpocznie się 13 sierpnia br. Informację tę podał portal „Il Sismografo”, powołując się na prasę koreańską.

Na ulice Jerozolimy wyszło 300 tys. religijnych Żydów, w proteście przeciw ograniczeniu ich przywilejów. Chodzi przede wszystkim o projektowane objęcie uczniów szkół talmudycznych powszechnym poborem do służby wojskowej.

„Jeden z Nas” – Europejska Inicjatywa Obywatelska, która chce zapobiec wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie, zebrała ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. Organizatorzy inicjatywy dopełnili wszystkich formalności w Komisji Europejskiej.

Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy. Stany Zjednoczone zagwarantują miliard dolarów pomocy. USA nałożyły też sankcje na Rosję, które mają na celu ukaranie osób odpowiedzialnych „za pogwałcenie suwerenności i integralności Ukrainy oraz za kradzież aktywów ukraińskiego narodu”.

Władze Ukrainy wystąpiły o wydanie listu gończego za byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

W walce z talibami zginęło w ostatniej dekadzie prawie 14 tys. afgańskich żołnierzy i policjantów, a 16,5 tys. zostało rannych.

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał z wizytą w Turcji, gdzie rozpoczęto świętowanie 600-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji.

Rosyjska giełda w wyniku wydarzeń na Krymie straciła 12 proc. wartości. Osłabł też rubel. Na jego ratowanie bank centralny Rosji przeznaczył 10 mld dolarów.

Bułgarska Caritas alarmuje w sprawie dramatycznych skutków cięć w sferze socjalnej w tym najuboższym kraju Unii Europejskiej. W celu zaradzenia nierównowadze finansowej wprowadzono tam budżetowe cięcia. Nie przynoszą one jednak ożywienia w gospodarce, natomiast utrwalają biedę.

2014-03-10 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ideały są nadal żywe

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję