Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świadkowie historii z Podkarpacia

Niedziela rzeszowska 48/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

historia

Tadeusz Poźniak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego 5 listopada br. miało miejsce podniosłe wydarzenie – uroczystość wręczenia Nagrody Honorowej „Świadek historii”. Ten zaszczytny tytuł jest przyznawany przez Kapitułę, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone w upamiętnianiu historii Narodu polskiego. Wiele osób, które cierpiało za wolność Ojczyzny są szczególnie honorowane, aby ich czynów nie pokrył kurz niepamięci. Inni, którzy w różny sposób przyczyniają się do upamiętniania historii również otrzymują to patriotyczne odznaczenie. Dlatego wśród laureatów są różne osoby, jak też instytucje. W Rzeszowie odbyła się druga edycja „Świadka Historii”, którą zaszczycił swą obecnością bp Kazimierz Górny wraz z kapłanami. Przez tę obecność na uroczystości złożyli cześć ks. inf. Józefowi Sondejowi, który wśród innych osób otrzymał Nagrodę „Świadka Historii”. Gościem, a zarazem gospodarzem był prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. On też wraz z dyrektorem IPN Oddział Rzeszów Ewą Leniart, wręczył nagrody uhonorowanym. Wśród licznie zgromadzonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, rodziny odznaczonych, ich przyjaciele i znajomi oraz wielu miłośników historii Polski. Nie zabrakło młodzieży i to zarówno z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie – laureaci Nagrody, jak również z Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Najważniejsi na uroczystości byli sami świadkowie historii:

Lidia Teresa Argasińska – systematycznie spotyka się z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jest autorką książki o zesłaniu pt. „Szara opowieść: (wspomnienia z sześcioletniego pobytu na zesłaniu w Północnym Kazachstanie w latach 1940 – 1946)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Henryk Atemborski – urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi. Był uczestnikiem obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Organizator i uczestnik setek spotkań z młodzieżą. Jest inicjatorem odsłonięcia w Nowej Sarzynie pomnika poświęconego mieszkańcom regionu poległym w walce o niepodległość Polski.

Józef Dalecki – urodził się 25 września 1925 r. w Brasławiu w woj. wileńskim. W 1944 r. jako żołnierz AK internowany przez władze sowieckie i wywieziony do katorżniczej pracy w leśnych obozach pracy w ZSRS, w końcu 1945 r. przyjechał na teren obecnej Polski. Na szczególną uwagę zasługują starania zmierzające do ocalenia pamięci o Ziemi Wileńskiej i wywodzących się stamtąd bohaterach. Chętnie spotykał się z młodzieżą i dzielił się z nią swoimi doświadczeniami świadka historii. Wspierał działania edukacyjne rzeszowskiego Oddziału IPN-u.

Reklama

Marian Irzyk – urodził się 3 lipca 1940 r. w Markuszowej. Aktywnie działał w podziemnych strukturach „Solidarności”. Jest członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. Chętnie spotyka się z młodzieżą szkół, gdzie przekazuje wiedzę z najnowszej historii Polski. Był inicjatorem i koordynatorem budowy Pomnika Polaków Pomordowanym przez Niemców w Kozłówku w 1943 r., jako represji za pomoc udzieloną Żydom.

Anatolia Gazda – urodziła się 19 stycznia 1926 r. w Różance. Jest siostrą funkcjonariusza Policji Państwowej II RP asp. Kazimierza Ogorzałka zamordowanego w Kalininie. Od ponad 20 lat działa aktywnie w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna 1939 r.”. Aktywnie współpracuje z innymi organizacjami z terenu Podkarpacia, zwłaszcza ze Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich, oraz z placówkami oświatowymi.

Alojzy Maliszewski – urodził się 15 kwietnia 1930 r. w Lidzie, woj. nowogródzkie, zmarł 27 sierpnia 2013 r. w Rzeszowie. Jako jedenastoletni chłopiec wraz z trzema braćmi i matką został wywieziony 21 czerwca 1941 r. na Syberię. Do Polski wrócił w maju 1946 r. Przekazywał prawdę o tamtych czasach, wpływając na kształtowanie świadomości patriotycznej młodzieży, poprzez wygłaszanie prelekcji w szkołach o losach i warunkach katorżniczej pracy w sowieckich łagrach. Jest autorem książki „Historia łzami i potem pisana”.

Reklama

Tadeusz Kazimierz Orłowski – urodził się 16 marca 1920 r. w Jaryczowie koło Lwowa. Żołnierz AK, był jednym ze współzałożycieli Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Dla upamiętnienia czynu zbrojnego żołnierzy Armii Krajowej, podjął inicjatywę budowy pomnika poświęconego ich pamięci, który został odsłonięty 11 listopada 1993 r. w Mielcu, przy ul. Sienkiewicza. Tadeusz Orłowski brał czynny udział w przygotowaniach do nadania Zespołowi Szkół Budowlanych w Mielcu imienia Żołnierzy Armii Krajowej.

Ks. inf. Józef Sondej – urodził się 1 marca 1914 r. w Mazurach. Aktywnie wspierał NSZZ „Solidarność” oraz rodzący się niezależny ruch chłopski. Wyrazem tego była posługa duszpasterska ks. Sondeja podczas strajku chłopskiego w Rzeszowie w 1981 r. Zaangażował się także w upamiętnienie żołnierzy AK zamordowanych przez Sowietów w Turzy oraz działaczy IV Zarządu Głównego WIN.

Aleksander Szymański – urodził się 12 grudnia 1927 r. w Przemyślu. Jako młody chłopiec związał się z AK w Obwodzie Przemyskim We wrześniu 1943 r. został aresztowany i przetransportowany do obozu KL Auschwitz, następnie KL Mauthausen-Gusen. Od 1995 r. jest prezesem Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Rzeszowie. Zainicjował i koordynował wiele prac związanych z poprawą bytu kombatantów oraz czynił starania, aby upamiętnić żołnierzy Podokręgu Rzeszów AK.

Janina Wierzbicka-Kopeć – urodziła się 9 stycznia 1924 r. w Wilkowyji (obecnie część Rzeszowa). Była żołnierzem AK (ps. „Roza”, „Osa”), łączniczką inspektora rzeszowskiego kpt. Łukasza Cieplińskiego. Od 1980 r. była przewodniczącą koła NSZZ „Solidarność” w Oddziale PTTK w Rzeszowie. Współpracowała z byłymi żołnierzami Armii Krajowej i członkami Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 1990 r. jest aktywną działaczką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bierze udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną i studentami, z którymi dzieli się swoją wiedzą na temat Armii Krajowej i konspiracji antykomunistycznej.

Zespół Szkół nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, którego dyrektorem jest Bogusław Blajer, od 2004 r. zajmuje się opieką nad polskim cmentarzem rzymskokatolickim w Zbarażu na Ukrainie. Uczniowie szkoły corocznie wyjeżdżają na Ukrainę, aby tam zajmować się porządkowaniem zabytkowego cmentarza. Co roku do pracy wyjeżdża około 80 osób i pracuje tam przez prawie dwa tygodnie. Opieka nad cmentarzem w Zbarażu prowadzona przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie jest działaniem zmierzającym do uratowania części dziedzictwa kulturowego Narodu polskiego.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek Historia zaprasza na cykl Polskie sierpnie

[ TEMATY ]

historia

film

Warszawa

Przystanek Historia zaprasza na cykl Polskie sierpnie - pokazy filmów o wydarzeniach z najnowszej historii Polski, których rocznice obchodzimy w sierpniu. W historii Polski to wyjątkowy miesiąc: zaczyna się rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, kończy rocznicą narodzin Solidarności i podpisania Porozumień Sierpniowych. W połowie miesiąca wypada rocznica zwycięstwa nad bolszewikami, czyli Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą.

Każdy dzień sierpnia kryje w sobie historię, której konsekwencją stawała się wolność Polski i Polaków. Sierpnie pełne bólu, łez i krwi, sierpnie pełne nadziei, szczęścia i wiary w nastanie lepszych dni – polskie sierpnie, którym zawdzięczamy naszą tożsamość.
CZYTAJ DALEJ

Polichna. Rekolekcje - czas Bożej miłości

2025-04-06 06:56

Małgorzata Kowalik

W dn. 30 marca – 1 kwietnia w parafii św. Jana Marii Vianneya w Polichnie odbyły się rekolekcje wielkopostne. Czas wchodzenia w tajemnice Bożej miłości parafianie przeżyli pod kierunkiem o. Ryszarda Koczwary z Niepokalanowa.

Chcąc przygotować wiernych do głębokiego przeżycia Wielkiego Tygodnia, rekolekcjonista umacniał ich w cnotach teologalnych, eksponując, że fundamentem duchowości chrześcijańskiej jest wiara, a w jej skład wchodzi poznanie, doświadczenie emocjonalno-wartościujące i moralne działanie. Ukazując wartość Wielkiego Tygodnia, mobilizował do rozwoju wiary, mężnego jej wyznawania w każdych okolicznościach życia. – Trzeba pokazać, że jestem katolikiem, chrześcijaninem i nie wstydzę ani nie boję się wiary – powiedział. Przypomniał, że progresja wiary i wytrwałość w niej, bez względu na różnorodność doświadczeń życia, pozostaje nadrzędnym obowiązkiem chrześcijan, rodziców wobec dzieci i Kościoła wobec wiernych. Pytał więc: - „Co zrobiliśmy z dzieciństwem dzieci, czy mają one jeszcze dzieciństwo? Czy te, które wyjechały za granicę z braku miłości do ziemi, będą miały do kogo/czego wracać?”. Rekolekcjonista uwypuklił, że centrum wiary chrześcijańskiej stanowi Jezus Chrystus. Podkreślił, że „Jezus - centrum, kierownik i wyznacznik mojego życia, może uzdrowić mnie i moich najbliższych”.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję