Reklama

Niedziela Łódzka

Obłóczyny kleryków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 29 września ośmiu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przywdziało sutannę, zaś jeden złożył swoją kandydaturę przed święceniami diakonatu. Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia przewodniczył bp Ireneusz Pękalski. Tuż przed uroczystością kościół św. Wojciecha wypełnił się rodziną, przyjaciółmi i delegacjami parafii, z których pochodziło ośmiu kleryków i kandydat na diakona. Eucharystii przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, a koncelebrowali: rektor WSD ks. dr Marek Marczak, były rektor ks. dr Janusz Lewandowicz, księża prefekci oraz kapłani z parafii kleryków.

Reklama

Klerycy przygotowywali się do uroczystości poprzez czterodniowe rekolekcje, w których uczestniczyła cała wspólnota łódzkiego seminarium. Rekolekcje poprowadził o. Artur Godnarski ze wspólnoty „Tymoteusz”, który podczas Mszy św. obłóczyn wygłosił także homilię. Odniósł się w niej do modlitwy nad kandydatami do przyjęcia stroju duchownego, którą po homilii wypowiedział bp Pękalski: „Niech Pan zwlecze z ciebie starego człowieka i przyoblecze cię w nowego człowieka, stworzonego według wzoru Boga, w sprawiedliwości i świętości, polegającej na prawdzie”. Rekolekcjonista zwrócił uwagę przyszłych kapłanów, że pewnie niejednokrotnie ludzie będą szydzić z obranej przez nich drogi życiowej. - Ważne, by być wiernym obranej posłudze i wypełniać ją jak najlepiej, dla Chrystusa - mówił o. Godnarski. Nawiązując do słów Ewangelii, zachęcił kleryków, jak i wszystkich zgromadzonych, by czuli się bogaci, dzięki temu, że mają życie, przyjaciół, znajomych i powinni być Bogu wdzięczni za to, co od niego otrzymali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii bp Ireneusz Pękalski poświęcił sutanny, które klerycy przywdziali na siebie. Na zakończenie Eucharystii podziękowali oni przede wszystkim swoim rodzicom za wychowanie i dar wiary, a także przełożonym seminarium za wysiłek, jaki wkładają w codzienną ich formację jako przyszłych kapłanów.

- Byłem bardzo wzruszony i wdzięczny Bogu za ten moment. Długo szukałem swojej drogi życiowej i teraz wiem, że to jest moje miejsce, tu czuję się spełniony. Cieszę się, że w tym szczególnym dniu towarzyszyła mi moja rodzina, przyjaciele i znajomi, którzy wspierają mnie słowem, a przede wszystkim modlitwą - powiedział nowo obłóczony kleryk Piotr Niedzielski.

2013-10-09 14:44

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obłóczyny w Świdnicy: Zrezygnowali z błyskotek i kolorów

[ TEMATY ]

obłóczyny

bp Marek Mendyk

wsd świdnica

/ ks. Mirosław Benedyk

: Obłóczeni alumni, mimo, że jeszcze nie są kapłanami, to dla świata i dla ludzi są już przypisani do stanu duchownego

: Obłóczeni alumni, mimo, że jeszcze nie są kapłanami, to dla świata i dla ludzi są już przypisani do stanu duchownego

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w katedrze świdnickiej pięciu alumnów przyjęło strój duchowny.

Uroczystemu obrzędowi obłóczyn przewodniczył bp Marek Mendyk. Obecny był również bp senior Ignacy Dec. Wraz z biskupami Mszę św. sprawowali przełożeni, wychowawcy, profesorowie seminaryjni oraz kapłani z parafii, z których pochodzą alumni. We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie przybyłe rodziny, bliscy i przyjaciele nowo obłóczonych alumnów.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża
CZYTAJ DALEJ

Określenie płci utraconego dziecka nie będzie wymogiem do skorzystania ze świadczeń

2025-08-06 20:16

[ TEMATY ]

poronienie

Anna Bandura

Skorzystanie ze skróconego urlopu oraz zasiłku pogrzebowego od środy nie będzie wymagało dokumentowania płci nienarodzonego dziecka. Podstawą do wypłacenia zasiłku macierzyńskiego lub pogrzebowego będzie m.in. zaświadczenie o martwym urodzeniu.

W środę weszły w życie dwa rozporządzenia MRPiPS dotyczące uprawnień dla kobiet po poronieniu i martwym urodzeniu. Do tej pory kobiety po stracie ciąży nie mogły skorzystać ani z prawa do skróconego urlopu, ani zasiłku pogrzebowego, jeśli w dokumentacji medycznej nie była określona płeć. Wymóg ten zgodnie z nowymi przepisami przestanie obowiązywać.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję