Reklama

Głos z Torunia

Matko, uczyń cud przemiany

Maryjo, dziś Kościół toruński zawierzamy Tobie na nowo, jako Pomoc Nieustająca jesteś naszą patronką. Dlatego prosimy: Bądź z nami w każdy czas, wspieraj i ratuj nas, Matko - wołał biskup toruński Andrzej Suski w czasie uroczystej Mszy św. celebrowanej 15 września na placu przy klasztorze Ojców Paulinów w Toruniu na zakończenie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji toruńskiej. Eucharystia była sprawowana w intencji dziękczynnej za dar nawiedzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez rok - od 26 sierpnia 2012 r. do 15 września 2013 r. - jedna parafia w diecezji toruńskiej na dobę stawała się Jasną Górą, ponieważ gościła kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszędzie Wizerunek był przyjmowany uroczyście i radośnie, z miłością i oddaniem, z najwyższymi honorami i czcią przez rzesze wiernych. Przed obliczem Matki danej ku pomocy i obronie, która kocha, jednoczy i służy, czuwali biskupi, duszpasterze, osoby konsekrowane i świeccy, dzieci i rodzice, więźniowie i odrzuceni, chorzy i bezrobotni. Wszyscy pragnęli uczyć się od Niej ufności, służby Bogu i drugiemu człowiekowi, a także prosić Ją jako Przewodniczkę o światło na ścieżkach życia.

Wspólna modlitwa

Tę wędrówkę zakończyła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem prymasa seniora, w latach 1992 - 2010 arcybiskupa archidiecezji gnieźnieńskiej Henryka Muszyńskiego sprawowana na błoniach przy klasztorze Ojców Paulinów w Toruniu w intencji dziękczynnej za dar nawiedzenia i wszystkie łaski, które stały się udziałem całej diecezji i każdego jej mieszkańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

We wspólnej modlitwie zjednoczyli się arcybiskupi, biskupi, wyżsi przełożeni zakonni, kapłani diecezjalni i zakonni, bracia zakonni i siostry zakonne, delegacje wszystkich parafii, przedstawiciele instytucji życia publicznego i władz samorządowych wszystkich szczebli, m.in. Urząd Marszałkowski reprezentował członek zarządu Sławomir Kopyść, Urząd Miasta Torunia - prezydent Michał Zaleski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, Urząd Miasta Grudziądza - prezydent Robert Malinowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika - kanclerz Justyna Morzy, posłanka Anna Sobecka, Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu IV kadencji w latach 1997 - 2001 oraz liczni wierni, także ci zgromadzeni przy odbiornikach czy telewizorach dzięki transmisjom prowadzonym przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Zawierzenie Maryi

W homilii bp Andrzej Suski, nawiązując do Ewangelii, przypomniał, że w Kanie Galilejskiej na prośbę swojej Matki Jezus przemienił wodę w wino. - Obfitość dobrego wina w świetle mesjańskich zapowiedzi Starego Testamentu wskazuje na to, że czasy mesjańskie już nadeszły - Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem - mówił Biskup Andrzej. Na początku swojej działalności uczestniczy On w radości i trosce małżeństwa i rodziny. Tym samym dotyka życia ludzkiego w punkcie podstawowym. - Nie ma więzi, która by ściślej wiązała niż więź małżeńska czy rodzinna - pokreślił kaznodzieja i dalej wyjaśniał, że cywilizacja i trwałość narodu zależą od stanu rodzin. - Kościół świadomy tego, że małżeństwo i rodzina są jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości, pragnie nieść swoją naukę, zaoferować pomoc i przekazać jej ducha Chrystusowego. Dlatego jest przy rodzinie we wszystkich momentach jej życia, od narodzenia do śmierci każdego członka rodziny, w chwilach radosnych i smutnych. Wspólnota kościelna również jako rodzina rodzin z rodziny właśnie czerpie ducha chrześcijańskiego braterstwa, miłości i wiary, wzajemnej troski i odpowiedzialności, uczciwości i patriotyzmu. Przykładem takiego życia jest Najświętsza Rodzina.

Reklama

Ksiądz Biskup przypomniał starą metodę, która najpierw nakazuje odrzucić Chrystusa, a potem człowieka. Tak było już w czasach króla Heroda, kiedy zabijano dzieci, a w XXI wieku nowoczesne społeczeństwo poszło jeszcze dalej: zabijanie dzieci przed urodzeniem uznało za wyraz wolności i demokracji wyrażone uchwałami parlamentu. We wszystkich czasach, we wszystkich wydarzeniach i dla wszystkich ludzi Maryja jest Matką, a stało się tak z woli samego Jezusa, który na krzyżu mówił do Jana: Oto Matka twoja. Przez stulecia więc Maryja prowadzi drogą wiary, umacnia w wierze, a także umacnia więzi rodzinne. - Dostrzega potrzeby rodzin i mówi o tym Jezusowi, jak to czyniła w Kanie Galilejskiej - mówił bp Andrzej Suski i w tym duchu modlił się: - Maryi zawierzyliśmy z ufnością nasze rodziny i parafie. Niech Jezus Chrystus na prośbę Maryi uczyni cud przemiany w nas i naszych rodzinach, a dobre wino z Kany Galilejskiej, zapowiedź czasów mesjańskich, niech staje się dla nas wezwaniem do dobrego życia z Chrystusem.

Stągwie, nawiązujące do wydarzenia z Kany Galilejskiej, napełnione zapisami podziękowań, próśb, zawierzeń i postanowień delegacje poszczególnych parafii, unosząc wysoko, złożyły obok ołtarza na znak prośby, by Jezus - tak jak wtedy w Kanie - dokonał cudu przemiany serc.

Pożegnanie

Reklama

Każdy uczestnik liturgii żegnał Maryję w swoim sercu, a publicznie uczynili to: bp Andrzej Suski, który powiedział: - Na pożegnanie pielgrzymującej Ikony Jasnogórskiej obmodlonej przez miliony rodaków, pragniemy wspólnie podziękować za wszelkie łaski tego nawiedzenia, dziękujemy za światło na drodze wiary, za Twoją matczyną troskę o stan naszych sumień i to przynaglające wezwanie: „Czyńcie wszystko, co powie wam Jezus”; o. Sebastian Matecki OSPPE, podprzeor Jasnej Góry: - Matka zostaje z nami, by porządkować życie, umacniać wiarę, prowadzić do Jezusa; w imieniu rodzin dr hab. Waldemar Rozynkowski: - Otwieraliśmy przed Tobą prawdę o naszym życiu, a Ty wskazywałaś drogę odrodzenia, zawierzamy Tobie wszystkie dzieci poczęte w czasie peregrynacji i nowo narodzone; prezydent Michał Zaleski: - Obiecaliśmy sobie przed rokiem, że przeżyjemy czas nawiedzenia w zgodzie, skupieniu, życzliwości dla innym oraz poprawie życia osobistego i rodzinnego. Dziś jesteśmy tu po to, by oświadczyć, że słowa dotrzymaliśmy, bo słowa danego Matce należy zawsze dotrzymywać; Sławomir Kopyść odczytał list Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego: - Wszyscy otrzymali łaskę spotkania. Przebogate są dary Twojego wstawiennictwa. Matko, przyszłaś do nas, zostań z nami.

Udzielając błogosławieństwa, prymas senior arcybiskup Henryk Muszyński prosił Boga, by utwierdziło ono to wszystko, co z łaski Bożej zrodziło się z dobra i miłości w sercach w czasie nawiedzenia.

Na zakończenie Pasterz diecezji toruńskiej podziękował wszystkim za modlitewny udział w spotkaniach z Maryją na szlaku peregrynacyjnym po diecezji, za piękne dekoracje, które stały się wyrazem modlitwy i wiary, kapłanom, kustoszom Obrazu, współpracownikom z Kurii Diecezjalnej Toruńskiej i Wyższego Seminarium Duchownego, osobom konsekrowanym, wspólnotom parafialnym, służbie liturgicznej, samorządom, władzom poszczególnych miast, burmistrzom, wójtom, policji, strażom miejskim, służbom przeciwpożarowym, odpowiedzialnym za porządek i bezpieczeństwo, chórom i orkiestrom. Następnie święty Wizerunek niesiony na ramionach przedstawicieli wszystkich stanów przeniesiono przez bramę, a potem umieszczono w samochodzie-kaplicy. Od 21 września Obraz Częstochowskiej Pani peregrynuje po diecezji ełckiej.

Matko, zostań z nami

Zakończenie nawiedzenia w diecezji objęła także wieczorna modlitwa Kościoła, Apel Jasnogórski w Cudownej Kaplicy Matki Bożej w Częstochowie. W tej intencji rozważano tajemnicę pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej, która streszcza się w słowach: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Zakończyła się zatem peregrynacja w diecezji toruńskiej. Już teraz wierni opowiadają o tym, co działo się wtedy w ich sercach. Te świadectwa można uznać za pierwsze owoce nawiedzenia, na kolejne przyjdzie właściwy czas, tym bardziej że wciąż trwa pielgrzymowanie Jasnogórskiego Wizerunku w parafiach, w poszczególnych domach i rodzinach.

Przedłuża się więc czas łaski, obecności Matki w domach Jej dzieci, czas miłosierdzia. Maryja puka do drzwi. Wystarczy tylko otworzyć je. I powiedzieć: Maryjo, witaj! Oto moje życie. Weź je w swoje dobre dłonie i przekaż Synowi.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.
CZYTAJ DALEJ

Im bliżej Jezusa jesteśmy, tym mniej musimy się bać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

s. Amata CSFN

Exodus, mozaika z Centrum JP2 w Krakowie

Exodus, mozaika z Centrum JP2 w Krakowie

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 5-11.

Wtorek, 26 listopada
CZYTAJ DALEJ

Chiński kontenerowiec celowo przeciął kable na Bałtyku?

2024-11-27 19:15

[ TEMATY ]

Niemcy

Finlandia

sabotaż

chiński kontenerowiec

kable na Bałtyku

Yi Peng 3

Adobe Stock

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Kontenerowiec, zdjęcie ilustracyjne

Śledczy, którzy badają sprawę przerwania kabli komunikacyjnych na dnie Bałtyku przypuszczają, że zatrzymany chiński kontenerowiec Yi Peng 3 celowo przeciął przewody - podał we środę dziennik "Wall Street Journal". Śledztwo koncentruje się na kwestii, czy sabotaż zleciły rosyjskie służby.

Według "Wall Street Journal" śledczy ustalili, że chiński kontenerowiec, który transportował rosyjskie nawozy, spuścił kotwicę w okolicach pierwszego przeciętego kabla między Szwecją i Litwą i przeciągnął ją po dnie przez ponad 100 mil (ok. 160 km). W efekcie przeciął drugi kabel między Niemcami i Finlandią, a spuszczona kotwica zauważalnie zmniejszyła jego prędkość, co zdaje się wykluczać możliwość przypadkowego zdarzenia. Statek wyłączył też wtedy transponder, a po przecięciu drugiego przewodu, podniósł kotwicę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję