Reklama

Niedziela Kielecka

Papieskie wątki w prastarej Wiślicy

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazujący parafii wiślickiej relikwie bł. Jana Pawła II, dzielący się wspomnieniami na temat polskiego Papieża i planami dotyczącymi kanonizacji oraz przygotowaniami do ŚDM, trzydniowe modlitwy, procesje, turyści i pielgrzymi - tak w Wiślicy obchodzono tzw. Wielki Odpust Wiślicki od 6 do 8 września

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na odpustach w Wiślicy bywali przed wiekami św. Jadwiga Królowa, Władysław Łokietek czy Kazimierz Wielki. Kto wie, może w ramach stacyjnych miejscowości ŚDM zawita tutaj Ojciec Święty Franciszek...? Kard. Dziwisz nie wykluczył takiej możliwości. - Wiślica jest skromna - mówił zaskoczony proboszcz ks. prał. Wiesław Stępień. - Papież Franciszek też jest skromny.

Relikwie i wspomnienia

Wydarzeniem uroczystości odpustowych było wprowadzenie przez kard. Dziwisza relikwii (kropli krwi) bł. Jana Pawła II oraz słowa wygłoszone przez dawnego sekretarza papieskiego. Homilia kard. Dziwisza była w większości poświęcona wspominaniu Jana Pawła II, jego związków z Wiślicą i Krakowem i zobowiązaniom, które dla wiśliczan wynikają z otrzymania relikwii. Kardynał przypomniał także ogromną spuściznę chrześcijańską w Wiślicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Padły ważne słowa. - Rozmawiałem z Ojcem Świętym Franciszkiem na temat daty kanonizacji. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być pierwsza niedziela po Wielkanocy 2014 r. - niedziela Miłosierdzia Bożego - mówił kard. Dziwisz. - Poprzez przekazanie relikwii krwi Jan Paweł II będzie jeszcze bardziej obecny wśród was, w wiślickiej świątyni (...). W jej dzieje wpisał się jako Karol Wojtyła - jako biskup krakowski, a potem jako biskup Rzymu - mówił kard. Dziwisz. Metropolita krakowski zwrócił także uwagę na współczesne zagrożenia, szczególnie „życie bez Boga, które staje się życiem bez fundamentów, budowaniem na piasku”. Sporo uwagi poświęcił także planowanej wizycie papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. - W jakiej krainie chcemy go przyjąć, czy to będzie kraina Jezusa i Jego Najświętszej Matki? Pytam o to głównie młodzież. Niech te pytania mobilizują nas do odpowiedzi, do pracy - mówił kard. Dziwisz. A mieszkańcom Wiślicy życzył, aby „pozostali wierni tradycji ojców, zaś Uśmiechniętej Wiślickiej Pani zawierzali troski i nadzieje”.

Reklama

- Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież podczas ŚDM w 2016 r. - mówił ks. prał. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy. Wówczas kard. Dziwisz zapytał: - A papieża nie zapraszacie? Wtedy ks. Stępień poprawił swoje zaproszenie: - Wiślica serdecznie zaprasza i oczekuje na młodzież, na Waszą Eminencję i na Papieża Franciszka podczas Światowy Dni Młodzieży w 2016 r.

Wiślica jest wyjątkowa

Ks. Stępień przypominał także historyczną wyjątkowość Wiślicy i nawiązał do 1050. rocznicy Chrztu Polski, która przypadnie w 2016 r.: - W roku 2016 Polska będzie wspominać kolejną rocznicę chrztu św. Jakie miejsce byłoby lepsze dla świętowania tego jubileuszu niż Wiślica, gdzie według historyków już w 880 r. św. Metody albo jego uczniowie udzielali chrztu - mówił. Proboszcz wiślicki podkreślał, że Karol Wojtyła - jako biskup i kardynał - gościł w Wiślicy dwukrotnie. Szczególnym wydarzeniem z jego udziałem była w 1966 r. koronacja Matki Bożej Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą, która znajduje się w ołtarzu głównym świątyni, a dokonali jej Prymas Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła. Przybyło wówczas ok. 40 tys. pielgrzymów. W 1974 r. kard. Wojtyła gościł w Wiślicy z okazji odnowienia kapituły wiślickiej. W 2004 r. jako Jan Paweł II uroczystym breve nadał wiślickiej kolegiacie tytuł bazyliki mniejszej, „nadając tej historycznej świątyni rys rzymski” - jak zauważył kard. Dziwisz. Dzieci z parafii przywoływały tamte wydarzenia w wierszykach, oficjalne przemówienia zostawiając dla gospodarzy gminy.

W uroczystej Eucharystii z udziałem kilkudziesięciu kapłanów - członków kapituły wiślickiej, kieleckiej, miechowskiej, uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, posłowie, władze samorządowe parafianie oraz pielgrzymi z Czarnocina i Chotla Czerwonego, którzy przyszli pieszo, zgodnie z tradycją dawnych kompanii pielgrzymkowych na odpust wiślicki. Wszyscy oddali cześć relikwiom bł. Jana Pawła II.

Reklama

Podczas trzydniowych uroczystości odpustowych, piątek 6 września był poświęcony nabożeństwu do Najświętszego Serca Jezusowego. Z kolei 8 września - w święto Matki Bożej Siewnej, słowo Boże głosił ks. Roman Grek - rektor Misyjnego Seminarium RM z Kijowa na Ukrainie. Podczas trzech dni odpustu wierni mogli się m.in. modlić Liturgią Godzin z Kapitułą Wiślicką, podczas Nieszporów o Narodzeniu NMP, Godzinek do Matki Bożej.

Od państwa Wiślan do dziś

Wiślica należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Najdawniejsze ślady osadnictwa pochodzą z IX wieku. Wówczas osada była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Tutaj Kazimierz Wielki ogłosił w 1347 r. statuty wiślickie. Od XVII wieku, w wyniku zniszczeń spowodowanych m.in. wojnami szwedzkimi, nastąpił powolny schyłek miasta. Po upadku powstania styczniowego Wiślica utraciła prawa miejskie.

Bazylika wiślicka pw. Narodzenia NMP to zarazem diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą. Gotycki, kamienny kościół budowano w latach 1350-1360 i 1370-1380 z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wybudowano go na pozostałościach dwu kolejnych kościołów romańskich: kościoła św. Mikołaja (XI/XII wiek) i kościoła z XIII wieku. Po uszkodzeniach w 1915 r. wywołanych działaniami wojennymi, kościół został częściowo zrekonstruowany w latach 1919-26. Od 2004 r. posiada tytuł bazyliki mniejszej.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi na Świętym Krzyżu

Niedziela sandomierska 24/2017, str. 8

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Adam Stachowicz

Już szósty raz, 26 maja, uczniowie trzecich klas gimnazjum przybyli, aby przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego podziękować za lata nauki w gimnazjum. Jak podają organizatorzy, w tym roku przybyło ponad siedmiuset uczniów. Spotkanie jest również okazją do podziękowania za przyjęty sakrament bierzmowania. Młodzi pątnicy wraz z opiekunami, wychowawcami i katechetami, rozpoczęli pielgrzymkę od przejścia Drogą Krzyżową królewskim szlakiem ku sanktuarium. Tematem rozważań było wezwanie Chrystusa do głoszenia Ewangelii w życiu szkolnym i w środowisku rówieśników. Na świętokrzyskim szczycie na młodzież czekali członkowie zespołu Full Power Spirit. Po zawiązaniu wspólnoty gimnazjaliści wysłuchali osobistego świadectwa muzyków, którzy dzielili się swoją wiarą, pokazując, jaką rolę w ich życiu odgrywa modlitwa. Centralnym punktem spotkania była Msza św. Liturgii przewodniczył bp Edward Frankowski, a koncelebrowali ją duchowni, którzy przybyli z młodzieżą. Podczas homilii biskup przypomniał młodym o wielkim darze, jaki otrzymali w sakramencie bierzmowania. – Dary Ducha Świętego, które otrzymaliście podczas bierzmowania, niech w was trwają i rozwijają się. Pozwólcie, aby Duch Święty was nieustannie odnawiał, a wtedy mocni Jego mocą będziecie mogli stawać się świadkami Chrystusowej Ewangelii – mówił biskup. Wezwał także zebranych do rozwijania talentów i zdolności oraz zachęcał do osobistego rozwoju duchowego. – Młodość, którą przeżywacie, jest piękna, ale nie wystarczy tylko pięknie wyglądać. Trzeba pięknie żyć, pięknie myśleć i pięknie mówić. Chrystus liczy na wasz młodzieńczy entuzjazm wiary w dzisiejszym świecie. To właśnie od waszej wiary i waszego osobistego świadectwa zależy kształt naszej ojczyzny i diecezji – wskazywał bp Frankowski. Zachęcał też młodych do zaangażowania się w wolontariat i przywoływał postać Heleny Kmieć, która oddała życie podczas misji w Boliwii. Po Mszy św. młodzi uczcili relikwie Drzewa Krzyża Świętego poprzez ich ucałowanie i osobistą adorację. Spotkanie zakończyła modlitwa do Jezusa Miłosiernego. Absolwenci gimnazjum zawierzyli siebie i swoją przyszłości Chrystusowi. Prosili też o dobre i mądre życiowe wybory na dalszy czas nauki w szkołach średnich.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

-Zdrada Judasza zaczęła się od zakwestionowania realnej obecności Jezusa w Eucharystii (mowa eucharystyczna Pana Jezusa wg Ewangelii św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję