Uroczystość zapalenia świateł na ważącej pięć ton choince oraz inauguracja szopki bożonarodzeniowej odbędzie się o zmierzchu 7 grudnia. Na ceremonię przybędzie delegacja ofiarodawców z gminy Ledro wraz z jej władzami.
W obronie liczącej około 200 lat jodły, nazwanej przez mieszkańców Trydentu "Zielonym Olbrzymem", zorganizowano nocne czuwanie na kilka dni przed jej wycinką. Pomimo protestów, drzewo zostało ścięte bez przeszkód.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do tak głośnych protestów przeciwko wysłaniu drzewa do Watykanu doszło po raz pierwszy w ponad 40-letniej tradycji ustawiania choinki na placu Świętego Piotra. Zwyczaj ten wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 r.
Giuseppe Puglisi-Alibrandi, Gubernatorat Państwa Watykańskiego, w wydanym komunikacie oświadczył, że wybór tego drzewa był podyktowany nie tylko walorami estetycznymi, ale był także "odpowiedzialny z ekologicznego punktu widzenia".
Watykan wyjaśnił, że wycięcie tego drzewa "zapewni naturalną wymianę drzewostanu na następne dekady". Jak zaznaczono, lasy z tego terytorium uprawiane są "zgodnie z najbardziej surowymi wymogami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi".
Jodła ta, zapewnił Watykan, pochodzi z terenów przeznaczonych pod wycinkę w celu zapewnienia "prawidłowej uprawy lasu".
To zaś oznacza - zauważył gubernatorat - że drzewo i tak zostałoby wycięte.