Spektakl słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II, bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i ks. Jerzemu Popiełuszko zaprezentowało Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”.
Przedstawienie w wykonaniu Zespołu Twierdza Pamięć zatytułowane „Non possumus – świadkowie wiary” odbyło się w sali konferencyjnej parafii Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkiej Retkini. Zespół Twierdza Pamięć, który tworzą: Urszula Paczyńska, Tomasz Bieszczad oraz Jarosław Paczyński ukazał postaci św. Jana Pawła II, bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego i kandydata na ołtarze – niezłomnego ks. Jerzego Popiełuszko poprzez pryzmat słów, którymi kierowali się w swoim życiu. - Jesteśmy przekonani, że wciąż są dla nas świadkami prawdy i nadziei. I że na ich obecność – jako Polacy – wciąż zasługujemy. Wierzymy, że fakt, iż urodzili się na tej ziemi, nie był przypadkowy. Tak jak państwo, wierzymy, że przypadków nie ma. Bóg posługuje się przypadkami, kiedy chce zachować dyskrecję. Na początek spojrzymy w głąb historii, na polski nieprzypadkowy Orszak, kroczący z ufnością przez historię Europy i świata – mówili autorzy i wykonawcy, rozpoczynając widowisko.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poszczególne cytaty trzech wielkich Polaków przeplatane były pieśniami w wykonaniu artystów, autorstwa Tomasza Bieszczada do muzyki i akompaniamentu Jarosława Paczyńskiego. „Pieśń powstańców 1793-1794”, wyjaśniła do czego prowadził brak szacunku, odrzucenie a nawet nienawiść w ówczesnej Polsce. Z kolei diagnoza prymasa Wyszyńskiego zawierała przyczyny polskich zaborów i upadku Rzeczypospolitej. Zamach na papieża Polaka został przybliżony w poezji Ernesa Brylla, zaś objawienia w Fatimie w piosence „Pocztówka z Fatimy". - Bohaterowie naszego spektaklu dokładnie tacy byli, patriotyzmu uczyli się od najznamienitszych postaci naszych dziejów. A my uczymy się od nich! – śpiewał Jarosław Paczyński w piosence „Moja Flaga”. - Patriotyzm nas umacnia, ale nie wiadomo czemu często jest zwalczany przez uczucia negatywne. Wielkim znawcą ludzkiej duszy był kardynał Wyszyński. Ten kto zamknął się w nienawiści, już się skończył". Aby nie popaść w niepotrzebny pesymizm, zacytujmy: „Przebaczyć, gdy inni tego nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą. Jednym słowem: Zło dobrem zwyciężać!”. Nasi obrońcy: papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko to świadkowie nadziei, wiary i miłości – mówili artyści podczas spektaklu.
Zespół „Twierdza Pamięć” podejmuje tematy związane z polską tradycją
niepodległościową: walka pokoleń o suwerenność i pomyślność narodu, szacunek
dla tradycji, troska o historyczną uczciwość przeciw relatywizowaniu świata wartości
– od początku znajdują odbicie w autorskich widowiskach, takich jak: „Nóż w plecy”,
„Orszak”, „Dzieci z obozu na Przemysłowej”, „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament”,
„Rodzina Niepodległa”, „Dni rozpaczy, dni chwały”. Obok nich powstały też:
wielkopostne misterium „Drzewo Przenajszlachetniejsze”, spektakl edukacyjny „Teatr
w ogniu pytań” (prezentowany w szkołach, w Polsce i na Litwie) oraz widowiska
jasełkowe. Szereg autorskich piosenek „Twierdzy” stało się przebojami w
środowiskach patriotycznych Łodzi („Epitafium dla patriotów”, „Gdzie są Wasze
groby?”, „Kosodrzewina”, „You know”, „Ballada o Międzymorzu”). Zespół
współpracuje z Oddziałem Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.