Fundacja Christian Heritage i Muzeum Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie zaprezentowały nowe odcinki serii VR „The Way". Zebranych na premierze powitała Katarzyna Korzeniowska – pełnomocnik zarządu ds. muzealnych.
- Chcieliśmy państwu zaprezentować kolejne dwa odcinki cyklu, który fundacja przygotowuje. Zakładamy, że odbiór będzie nie gorszy niż w przypadku dwóch pierwszych odcinków, które prezentowaliśmy właśnie tutaj dzięki uprzejmości księdza kustosza. Zapraszamy do delektowania się tym, co państwo zobaczycie – powiedział Sławomir Kaczała, prezes Fundacja Christian Heritage.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei ks. Tomasz Szopa podkreślił dobrą współpracę z Fundacją Christian Heritage i zaangażowanie osób pracujących w muzeum. Docenił nową inicjatywę – prezentację kolejnych odcinków The Way w ramach zwiedzania muzeum. - Cieszę się, że te nowoczesne formy, narzędzia wzbudzają zainteresowanie zwiedzających – powiedział ks. Szopa. Wyraził nadzieję, na powstanie kolejnych filmów:- Ufam, że w roku jubileuszowym 2025, w Wielkim Poście będziemy mieli już wszystkie stacje Drogi Krzyżowej, że poprzez kontakt z pięknem, ze sztuką, będziemy mogli też odkrywać misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.
Reklama
Zaproszeni do udziału w premierze obejrzeli dwa odcinki. W ramach filmu poświęconego stacji V widzowie poznali interpretację tematu „Szymon pomaga nieść krzyż Chrystusowi”. Twórcy odwołali się w filmie do dzieł: „Szymon z Cyreny niesie krzyż” Jurija Selana (2008 r.), „Chrystus niosący krzyż – Sebastiano del Piombo ( ok. 1516 r.) i kapliczki kolumnowej „ Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Chrystusowi” – anonim (XIX w.) Z kolei odcinek poświęcony stacji XIV przybliża widzom scenę złożenia ciała Pana Jezusa do grobu, ukazaną przez mistrzów sztuki. Wśród dzieł, na które powołują się twórcy filmu, znajdują się: „Złożenie do grobu” - Michelangelo Merisi da Caravaggio, (XVII w.) „Złożenie do grobu - Luisa Ignacia Roldána (La Roldana) (1701 r.), i ikona „Złożenie do grobu” anonimowego twórcy z ok. 1660 r.
Uczestniczący w projekcji nowych odcinków nie kryli słów uznania dla sposobu prezentacji tematów i dla doświadczonych przeżyć. Jak podkreślają twórcy, „The Way” to nowatorski projekt, który nie tylko przybliża sztukę, ale także zapewnia głębokie doświadczenie duchowe. Poszczególne odcinki prezentują kluczowe momenty z życia Jezusa przez pryzmat dzieł sztuki. Dzięki technologii VR widzowie mogą podziwiać te dzieła z niespotykaną dotąd bliskością, łącząc wrażenia wizualne z historią i duchowością. Na stronie: www.chfundacja.com więcej szczegółów o projekcie.
W Muzeum Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie, na Białych Morzach w ramach zwiedzania można oglądać cztery odcinki The Way.