Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacje z wartościami

Turnusy kolonijne dla niemal 1900 dzieci zorganizują w wakacje Caritas archidiecezji warszawskiej i Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Także prowadzący świetlice przygotują specjalne programy dla swoich podopiecznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ochota, Wola i Ursynów, m.in. w tych warszawskich dzielnicach są świetlice prowadzone przez Caritas AW. W sumie po lewej stronie Wisły jest pięć takich placówek, w których w ciągu roku czas po szkole spędza ponad 120 dzieci. - W diecezji warszawsko-praskiej mamy 9 takich świetlic, z których korzysta ponad 300 dzieci - mówi Paulina Rozynek z Caritas diecezji warszawsko-praskiej (CDW-P).

W okresie wakacyjnym świetlice będą otwarte przez 6 godzin dziennie. Rodzice posyłający tam dzieci, mogą liczyć, że ich pociechy zjedzą w świetlicy ciepły posiłek, a pozostały czas tam spędzony będzie wypełniony szeregiem atrakcji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W stolicy dzieci będą chodziły na basen i do kina, zwiedzały muzea, jeździły na wycieczki rowerowe i pikniki. - Nasi podopieczni wezmą także udział w zabawach przygotowanych przez władze Warszawy w ramach akcji „Lato w mieście” - mówi Elżbieta Jackiewicz, koordynatorka akcji na rzecz dzieci w Caritas AW.

Pobyt dzieci w świetlicach, posiłki jakie otrzymają oraz zabawy, w których będą uczestniczyły jest bezpłatny.

Święty przyjaciel

Główny wysiłek pracowników Caritas na rzecz dzieci w czasie wakacji skupia się na przygotowaniu wyjazdów kolonijnych.

- Organizowane przez nas turnusy mają uznaną markę. Rodzice wiedzą, że dla młodych będą to wakacje z wartościami, dlatego mamy bardzo dużo zgłoszeń - mówi Agata Eldring, rzecznik Caritas DW-P.

W ramach akcji wakacyjnej praskiej Caritas na 11 turnusach, będzie wypoczywało w sumie 750 dzieci. W tym roku podczas kolonii realizowany będzie program pt. „Święty - mój szczęśliwy Przyjaciel”. Ma on na celu pokazanie dzieciom, na przykładzie życiorysów różnych świętych oraz błogosławieństw ewangelicznych, że szczęścia nie dają pieniądze, bogactwo, wyuzdanie czy przemoc.

- Wyjazd jednego dziecka na turnus kosztuje 950 zł. Większości naszych podopiecznych nie stać na opłacenie całej kwoty. A wpływy z dotacji jakie otrzymujemy, zmniejszają się z roku na rok - mówi Eldring.

Reklama

Aby jak najwięcej dzieci mogło spędzić wakacje poza domem, na koloniach opiekować się nimi będą wolontariusze. Do bezpłatnej pracy zgłosiło się ok. 70 osób. Dzięki temu z turnusów praskiej Caritas w tym roku skorzysta o 50 dzieci więcej niż w roku ubiegłym.

Mazury, morze i góry

Caritas archidiecezji warszawskiej (CAW) przygotowała kolonie dla 1100 dzieci. Pojadą one m.in. do Mikoszewa nad morzem, Bocheńca w Górach Świętokrzyskich. A także do Murzasichla k. Zakopanego i Nowej Kaletki na Mazurach.

Rodzice partycypują w kosztach kolonii proporcjonalnie do swoich możliwości. - Niektórzy pokrywają całość kosztów ale większość tylko część lub wcale - mówi Elżbieta Jackiewicz i podkreśla. - Wiadomo, że od pewnego wieku dzieci uczą się bardzo wiele poprzez naśladowanie swoich rówieśników. Dlatego nasze turnusy mają charakter integracyjny, co oznacza, że na każdym są dzieci mające różną sytuację rodzinną. Dzięki temu, ci którzy mają pewne trudności mogą nauczyć się pozytywnych wzorów.

Każdy turnus organizowany przez CAW jest profilowany. Oznacza to, że poza stałymi punktami programu, takimi jak wycieczki, spacery czy kąpiele są także zajęcia dodatkowe. I tak np. na jednym z turnusów ratownicy medyczni będą uczyć dzieci pierwszej pomocy, na innym odbędzie się kurs turystyki krajoznawczej. Natomiast w Nowej Kaletce spotkają się po raz 7 dzieci uzdolnione muzycznie. Będą one miały zajęcia w czterech sekcjach instrumentalnych: gitara, instrumenty dente, smyczkowe i klawiszowe. Na koniec dwutygodniowego pobytu dzieci zagrają koncert finałowy m.in. dla rodziców i opiekunów.

W tym roku po raz pierwszy podczas wakacji z Caritas AW na jednym z turnusów realizowany będzie program socjoterapeutyczny w oparciu o teksty wierszy Juliana Tuwima, (jest patronem 2013 roku - przyp. at). - Podczas pracy z dziećmi skupimy się na poznawaniu, nazywaniu i odczytywaniu emocji zawartych w utworach Tuwima - mówi Jackiewicz.

Wyprawka dla małych Polonusów

Z tegorocznej oferty CAW skorzystają również dzieci polonijne. Do ojczyzny swoich przodków przyjedzie 200 dzieci z Ukrainy i Białorusi.- Na pobyt 120 dzieci uzyskaliśmy środki z Caritas Polska i Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówi Elżbieta Jackiewicz. - Wiemy jednak, że dzieci te żyją w bardzo trudnych warunkach, dlatego zdecydowaliśmy zaprosić się jeszcze 80 dzieci na koszt naszej Caritas. Podczas pobytu planujemy doposażyć je w niezbędne ubrania, kosmetyki, itd. A przed wyjazdem zamierzamy podarować im przybory na nowy rok szkolny. Jeśli ktoś z Czytelników „Niedzieli” mógłby nam w tym pomóc, to z góry serdecznie dziękujemy za okazane dzieciom wsparcie.

* * *

Możesz? Pomóż!

Darowizny dla Caritas archidiecezji warszawskiej można wpłacać na numer konta: PEKAO SA 11 1240 1066 1111 0000 0006 0961. Natomiast dary rzeczowe po wcześniejszej konsultacji telefonicznej z nr tel (22) 8281815 można przynosić do siedziby CAW, która mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 62.

Wpłaty dla Caritas diecezji warszawsko-praskiej można dokonywać na konto nr 57 1240 6074 1111 0000 4991 2023 z dopiskiem - „Radosne wakacje z Caritas”. Kontakt bezpośredni z biurem CDW-P ul. Kawęczyńska 49, tel. 22 619 44 76.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy może naśladować

Niedziela warszawska 11/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Hubert Czajkowski/Archiwum parafii

Po uroczystościach 19 marca w sanktuarium św. Józefa będzie ponad 300 relikwii

Po uroczystościach 19 marca w sanktuarium św. Józefa będzie ponad 300 relikwii

Ponad 50 nowych relikwii zasili relikwiarium świętych i błogosławionych w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na Kole.

Nowe relikwie zostaną wprowadzone do świątyni przy ul. Deotymy 41 w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, która jest parafialnym odpustem. Będą to m.in. relikwie: św. Stanisława Papczyńskiego, św. Jadwigi Śląskiej, św. Jadwigi Królowej, św. Kingi, św. Wojciecha, św. Stanisława Męczennika, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, bł. Wincentego Kadłubka i bł. Rafała Chylińskiego, bł. Wincentego Frelichowskiego, bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję