Reklama

Niedziela w Warszawie

Jubileuszowa inauguracja na UKSW

– Chciałbym, abyśmy w 25-lecie utworzenia uczelni nade wszystko przypominali sobie w sposób szczególny, że marką UKSW jest zarówno tradycja jak i nowoczesność, wiara i rozum – mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2024/2025 na UKSW, która zgromadziła wspólnotę akademicką i zaproszonych gości, odbyła się na kampusie przy ul. Wóycickiego.

Inaugurację w auli im. Roberta Schumana poprzedziła Msza św. w kościele akademickim św. Józefa Oblubieńca NMP. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW. Mszę św. koncelebrowali ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW wraz z licznymi kapłanami uczelni. Rektor UKSW podkreślił, że dzisiejsza inauguracja jest czasem świętowania i dziękczynienia za istnienie żywego pomnika Prymasa Tysiąclecia, którym jest UKSW.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wygłoszonej homilii kard. Kazimierz Nycz postawił, w związku z początkiem jubileuszowego roku akademickiego, ważne pytania dotyczące przeszłości i przyszłości uniwersytetu. Za kluczową uznał kwestię otwartości na wyzwania współczesności przy jednoczesnym ocaleniu imponderabiliów, tego co w tradycji najcenniejsze.

Reklama

– Jak wykorzystaliście czas tych 25 lat misji uniwersytetu? – pytał zebranych kard. Kazimierz Nycz – Czy katolickość, nie ta formalna, ale katolickość ducha uczelni, jest obecna w formacji i praktykowanych normach etycznych? Czy jest widoczna w świadectwie życia, w podejściu do nauki i pracy? Czy jest, poza dobrą nauką i dydaktyką – mówiąc współczesnym językiem – wartością dodaną? Dlatego tak ważna jest wytrwałość w modlitwie, abyśmy wypełniając wolę Bożą, potrafili zmieniać siebie. Ten wymiar wytrwałości i starania jest szczególnie ważny dla tych, którzy pracują na uczelni – zakończył metropolita warszawski.

W przemówieniu inauguracyjnym ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW przypomniał zebranym, że uniwersytet obchodzi w tym roku srebrny jubileusz, zaś jego poprzedniczka – Akademia Teologii Katolickiej – 70-lecie istnienia. W swoim wystąpieniu powrócił do historii związanej z początkami UKSW. „Symbolicznym sięgnięciem do korzeni” nazwał rektor UKSW wygłoszenie wykładu inauguracyjnego przez prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego. To bowiem właśnie zlikwidowane przez komunistów wydziały teologii na Uniwersytecie Warszawskim, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim dały początek Akademii Teologii Katolickiej, traktowanej, jak mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, początkowo z rezerwą, z czasem zaś otoczonej „ogromną troską” przez kard. Stefana Wyszyńskiego, który rozumiał „jak wielka jest rola uczelni wyższych w kształtowaniu świadomych pokoleń obywateli”.

– To w starym gmachu przy ul. Dewajtis kard. Stefan Wyszyński wielokrotnie przemawiał do kadry akademickiej i studentów, dzielił się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat Soboru Watykańskiego II, w którym uczestniczył – wspominał rektor UKSW. – To kard. Stefan Wyszyński kreślił katolickie fundamenty naszej uczelni, za jego sprawą uczelnia nabierała coraz większej autonomii i stawała się mniej zależna od komunistycznych władz.

Reklama

Ks. prof. Ryszard Czekalski zwrócił się do obecnego podczas inauguracji ks. prof. Romana Bartnickiego, ostatniego rektora ATK i zarazem pierwszego rektora UKSW, dziękując mu za odegranie kluczowej roli w przekształceniu uczelni w pełnoprofilowy uniwersytet posiadający status państwowy, a przy tym „chrześcijańskie fundamenty”.

Rektor UKSW dokonując pewnego podsumowania minionego ćwierćwiecza przypomniał, że w 1999 r. uniwersytet mieścił się w niewielkim gmachu przy ul. Dewajtis, dziś posiada trzy kampusy i „ziemię czekającą pod zabudowę nowych gmachów”. UKSW kształcił studentów początkowo na 4 wydziałach i sześciu kierunkach, obecnie – na 12 wydziałach i ponad 90. kierunkach kształcenia – wliczając w to studia I i II stopnia stacjonarne i niestacjonarne. Wszystkie ewaluowane dyscypliny, pozytywnie ocenione przez odpowiednie komisje, posiadają, jak zaznaczył rektor UKSW, uprawnienia do doktoryzowania i habilitacji. W tegorocznej rekrutacji chęć studiowania na UKSW zadeklarowało blisko 18 tysięcy maturzystów, przyjętych zostało ponad 4500 nowych studentów, zaś najbardziej obleganymi kierunkami były: kierunek lekarski z 20 osobami na jedno miejsce i psychologia z blisko 19 osobami na jedno miejsce, a także komunikacja medialno-kulturalno-kulturowa, biotechnologia i pielęgniarstwo z 8 osobami na miejsce.

– Chciałbym, abyśmy w 25-lecie utworzenia uczelni nade wszystko przypominali sobie w sposób szczególny, że marką UKSW jest zarówno tradycja jak i nowoczesność, wiara i rozum – mówił ks. prof. Ryszard Czekalski, wspominając tych wszystkich, którzy współtworzyli UKSW.

Reklama

Z nadzieją mówił o przyszłości uczelni, na której pracuje „z pasją i oddaniem” prawie 800 wykładowców i naukowców, ponad 400 pracowników administracji, studiuje zaś ponad 11 tysięcy studentów i doktorantów, a wśród nich studenci kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Collegium Medicum, których pierwszy rocznik opuści w końcu tego roku akademickiego mury uczelni.

Rektor UKSW podkreślił, że misją uniwersytetu pozostaje służba państwu i społeczeństwu. Zaapelował do władz publicznych o wsparcie uczelni w jej ambitnych „planach i nadziejach”, które umożliwi stworzenie zaplecza administracyjno-dydaktycznego, naukowego i laboratoryjnego na miarę potrzeb, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych, nauk prawnych, psychologii i pedagogiki, jak również innych dziedzin i dyscyplin.

– Jesteśmy dumni, że wybraliście UKSW, że to właśnie nam, naszym wykładowcom, powierzyliście doniosłe zadanie kształcenia. Wykorzystajcie dobrze i mądrze czas studiowania, stając się lepszymi ludźmi, odpowiedzialnymi obywatelami i oddanymi poszukiwaczami prawdy – zakończył rektor UKSW.

List z życzeniami do społeczności UKSW skierował prezydent RP Andrzej Duda. W przesłaniu odczytanym przez Dyrektora Generalnego w Kancelarii Prezydenta RP Barbarę Brodowską-Mączkę, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że jubileusz 25-lecia, czas pełen „dumy i satysfakcji z dotychczasowych dokonań”, powinien być zarazem czasem refleksji nad wyzwaniami przyszłości.

Reklama

„Dorobek badawczy i intelektualny, duchowy i etyczny UKSW zajmuje ważne miejsce w skarbnicy nauki i kultury polskiej” – napisał prezydent Andrzej Duda. „Gratuluję owocnego i bogatego w osiągnięcia ćwierćwiecza. Udowadniają Państwo, że podążanie drogą nakreśloną przez Prymasa Tysiąclecia jest niezmiennym zobowiązaniem, aby pielęgnować i rozwijać w realiach XXI wieku najcenniejsze składniki narodowego dziedzictwa” – zakończył prezydent dodając, że nie zmienia się sens misji uniwersytetu, jaką jest dobro człowieka.

Wicemarszałek senatu Michał Kamiński, podkreślił, że władza publiczna powinna pomagać w pomnażaniu talentów, które jest z powodzeniem praktykowane na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wojewoda Warszawski Mariusz Frankowski, w liście odczytanym przez I wicewojewodę Roberta Sitnika wyraził uznanie dla dotychczasowego rozwoju uczelni i życzenie urzeczywistnienia nadziei na dalszy, pomyślny rozwój.

Immatrykulację nowo przyjętych studentów i doktorantów uniwersytetu przeprowadziła dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia.

Ślubowanie złożyli studenci reprezentujący wszystkie kierunki kształcenia na UKSW oraz doktoranci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w rekrutacji do Szkoły Doktorskiej UKSW.

Po ślubowaniu głos zabrali: przewodnicząca Samorządu Studentów Aleksandra Radwańska i przewodnicząca Samorządu Doktorantów mgr Mariola Pirek.

O przyszłości uniwersytetów mówił w wykładzie inauguracyjnym prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Alojzy Z. Nowak, gratulując Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego krzewienia ducha otwartości, tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, jako najważniejszych wartości akademickich, mówił, że główną misją uniwersytetu pozostaje, także w dzisiejszym świecie, dążenie do prawdy.

Reklama

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że wykształcenie jest ważne, ale niewystarczające, jeśli nie towarzyszy mu rozwój moralny, dlatego też na uniwersytetach powinna być nauczana i praktykowana etyka.

– Czym powinny być dziś uczelnie? – pytał prof. Alojzy Z. Nowak.- Czy sztuczna inteligencja zastąpi wykładowców? Jestem spokojny o przyszłość uniwersytetów, bo czat GPT nie zastąpi mądrości, która kształtuje się w toku spotkań i dyskusji. Środowiska akademickie to nadal najsilniejsze ośrodki naukowe, skupiające ludzi poszukujących prawdy. Najwięcej innowacji powstaje wciąż na uniwersytetach. Polskie uczelnie potrafią dostosować się do zmieniającego się świata, a zarazem ten świat współtworzyć. Ważne natomiast, by wszyscy, także zrozumieli, że warto finansować działalność uniwersytetów, bo to nie koszt, lecz inwestycja – zakończył rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawiązując do przesłania zawartego w wykładzie prof. Alojzego Z. Nowaka, udzielając zebranym błogosławieństwa, kard. Kazimierz Nycz, podkreślił, że pytanie o sens istnienia uniwersytetu, o istnienie, obok wymiaru naukowego, wymiaru etycznego i duchowego, pozostaje szczególnie zasadne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2024-10-10 19:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek lekarski na UKSW!

[ TEMATY ]

UKSW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał pozytywną decyzję dot. wniosku UKSW o nadanie Wydziałowi Medycznemu Collegium Medicum uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim.

Kierunek ruszy w październiku 2019 r. Przewidywany termin rozpoczęcia rekrutacji to 7 czerwca. Postępowaniem kwalifikacyjnym będą objęte trzy przedmioty: biologia, chemia i matematyka. Na kandydatów czeka sto miejsc. Zgoda MNiSzW wydana na podstawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczy kształcenia na poziomie studiów jednolitych magisterskich o profilu ogólnoakademickim i otwiera również możliwość prowadzenia studiów na kierunku lekarskim w języku angielskim. Obecnie na Wydziale Medycznym UKSW prowadzony jest kierunek pielęgniarstwo I stopnia o profilu praktycznym – po polsku i po angielsku zarówno dla obywateli Polski, jak i obcokrajowców. Absolwenci uzyskują tytułu licencjata pielęgniarstwa.
CZYTAJ DALEJ

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

[ TEMATY ]

Watykan

dekret

dyscyplina intencji

Mszy Święte

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Publikujemy robocze tłumaczenie fragmentu zawierającego przepisy zawarte w Dekrecie Dykasterii ds. Duchowieństwa ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Oficjalne tłumaczenie całego dekretu zostanie wkrótce opublikowane w polskim wydaniu L’Osservatore Romano:
CZYTAJ DALEJ

„Monarchia polska” – monumentalne dzieło prof. Grzegorza Kucharczyka na Millennium Królestwa Polskiego!

2025-04-14 12:29

[ TEMATY ]

historia

książka

Polska

Polska

Biały Kruk

monarchia

mat. prasowy

„Nic tak nie wyraża wolności Polski jak monarchia i korona” – pisze znakomity historyk i poczytny autor prof. Grzegorz Kucharczyk w swojej najnowszej książce pt. „Monarchia polska” (wyd. Biały Kruk). Starannie wydana, bogato ilustrowana lektura – pamiątka wielkiego millennium Korony Polskiej, stanowi nieocenione źródło wiedzy, siły i inspiracji dla narodu polskiego, by w czasach wszechogarniającego zamętu odnaleźć determinację, wzmocnić ducha walki i przypomnieć nam o tym, co najcenniejsze.

Nie byłoby królestwa w Polsce, gdyby nie chrzest Mieszka I oraz ustanowienie w 1000 roku hierarchicznego ładu polskiego Kościoła – pisze prof. Grzegorz Kucharczyk. Zjednoczenie ziem polskich pod berłem królewskim przez Bolesława Chrobrego w roku 1025 było dowodem wielkości państwa oraz jego suwerenności. Od początków nasi władcy, tak samo jak ich poddani, zorientowani byli na współpracę z papieskim Rzymem, a rola Kościoła jako gwaranta nie tylko szerzenia i pogłębiania nauki ewangelicznej, ale także jedności narodowej nigdy nie była podważana. Aż do czasów komunistycznych i do dnia dzisiejszego, kiedy władza oświadcza wprost, że będzie katolików „opiłowywać”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję