Reklama

Kościół

Jasna Góra: 43. pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej

Na Jasnej Górze trwa 43. Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku towarzyszy im dziękczynienie za nawiedzenie Obrazu Matki Bożej w archidiecezji, prośba o piękne owoce peregrynacji i o nowe powołania kapłańskie. Dla duchownych to czas umocnienia wiary, wymiany doświadczeń i przypomnienia o ich tożsamości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z uczestnikami modli się abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreślił, że pielgrzymki na Jasną Górę mają dla niego charakter prośby o wierność łasce. - Każdy z kapłanów otrzymał łaskę na swoją miarę, czyli pewną oryginalność, która zależy od każdego z nas i żeby być wiernym łasce potrzeba przebyć drogę i potwierdzić swoją gotowość, bo kiedyś staniemy przed Bogiem i będziemy musieli się usprawiedliwić, że była łaska nam udzielona, a my ją zmarnowaliśmy - powiedział metropolita.

Zauważył, że peregrynacja Obrazu Matki Bożej, która trwa w archidiecezji częstochowskiej wyznacza każdemu z nas szlaki codziennego zawierzenia, a przyjmując Maryję Częstochowską, w parafiach, wspólnotach pielgrzymujemy z Nią do Jezusa i w głąb Jego tajemnicy szczególnie Eucharystii. Dodał, że Maryja jest naszą orędowniczką w drodze do pokoju. - Królowa Polski jest Tą, która zbiera intencje ludzi i kiedy widzimy zagrożenia wojenne, które mają bardzo tragiczne oblicza to musimy wierzyć, że Ona jest przy tych, którzy cierpią i jest Tą, która prosi o pokój. Pokój jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego, a poza Bogiem nie będzie prawdziwego pokoju - podkreślił abp Depo.

Podziel się cytatem

Dla kapłanów pielgrzymka jest tradycją, która pokazuje łączność księży we wspólnocie i w wędrówce do Matki Bożej. - W tym roku nasza pielgrzymka przesiąknięta jest maryjnością, bo Matka Boża w Kopii Cudownego Obrazu nawiedza nasze parafie i bardzo ważne w tym czasie powinno być dla nas dziękczynienie za otrzymane łaski, bo kto dziękuje to sto razy więcej otrzymuje. Dziękujmy Maryi za wszystko, co dla nas wyprasza - powiedział ks. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi do spraw stałej formacji kapłanów arch. częstochowskiej. Dodał, że podczas pielgrzymki szczególną modlitwą otaczają sprawę powołań, bo „żniwo wielkie, ale robotników mało” i dziękują za każdą osobę, która rozeznała głos i idzie za Nim. Wyraził nadzieję, że kapłani po pielgrzymce będą umocnieni w wierze, nadziei, miłości i swoim powołaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Dzisiaj trudno jest kapłonom i dostrzegamy wiele aktów nienawiści, ale z drugiej strony dzisiaj jak szedłem na Jasną Górę i wielu ludzi pozdrawiało Jezusa widząc moją sutannę to uświadomiłem sobie, że ta sutanna musi być bardziej obecna w życiu duchownych, nie możemy się wstydzić tego znaku swojego kapłaństwa. Dla ludzi to ważne świadectwo, że kapłan nie ukrywa swojej tożsamości - mówił ks. Sylwester Kubik, proboszcz sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

Podkreślił, że częstochowskie parafie kończą peregrynację Obrazu Matki Bożej i choć wierni mają tak, blisko na Jasną Górę to należy pamiętać, że to nie my przychodzimy do Maryi, ale Ona przychodzi do nas, dlatego ważne jest to duchowe przygotowanie, żeby Ją godnie powitać.

Podziel się cytatem

Ks. Ryszard Selejdak Rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie zauważył, że w archidiecezji najbardziej liczne są pierwsze roczniki kapłanów, a w tym roku do seminarium wstąpiło ośmiu kandydatów.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia w Bazylice, której przewodniczył abp Wacław Depo. Na początku Mszy św. o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry zauważył, że peregrynująca po parafiach Maryja przynosi poruszenie wielu ludzkich serc. Wierni odnajdują dzięki Niej sens życia, powołania i przyczyniają się do odnowy życia moralnego w parafiach i rodzinach. - Jesteśmy przekonani, że Ona przychodzi także, przede wszystkim do prezbiterów i biskupów, bo do pełni kapłańskiego życia dojrzewa się przez Jej ducha budując szczerą wieź z Bogarodzicą, to Ona jest wzorem dzielenia się z innymi Ewangelią - mówił. Dodał, że dzięki Maryi uczymy się cierpliwie przyjmować samotność, ból cierpienie i niesprawiedliwe osądy, to Ona jest przewodniczką i wzorem w przyjmowaniu charyzmatu kapłaństwa.

Pielgrzymka kapłanów arch. częstochowskiej po raz pierwszy odbyła się w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II, była też wtedy wpisana w przygotowania do obchodów 600-lecia Jasnej Góry.

W programie kapłańskiej pielgrzymki znalazły się: Droga Krzyżowa, Msza św. i zawierzenie Jasnogórskiej Maryi. Druga część spotkania odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym. Tam uczestnicy wysłuchają konferencji pt. „Posłuszeństwo wiary na wzór Maryi nawiedzającej nasze parafie”, którą wygłosi ks. dr Grzegorz Zieliński.

2024-09-28 12:51

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Starsi bracia

[ TEMATY ]

Częstochowa

WMSD

animatorzy LSO

Mateusz Kijas

– Pierwszym powołaniem animatorów jest towarzyszenie Bogu. Z tego wypływa potrzeba towarzyszenia młodszemu bratu, którego Bóg stawia na ich drodze – podkreśla ks. Sebastian Kosecki.

Znany katolicki twórca internetowy, tiktoker, autor książek i wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu poprowadził w pierwszym tygodniu ferii zimowych w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie kurs animatora służby liturgicznej. Ukończyło go 25 osób, które następnie z rąk abp. Wacława Depo przyjęły błogosławieństwo do pełnienia tej funkcji.
CZYTAJ DALEJ

Dusze czyśćcowe zawsze pomogą

Od wielu lat praktykuję modlitwę za dusze czyśćcowe i jestem przekonana o jej niezwykłej skuteczności – mówi s. Agnieszka, franciszkanka

Jak to się zaczęło? Byłam młodą zakonnicą, rozpoczęłam naukę w szkole pielęgniarskiej. Mieszkałam w klasztorze. Pewnej nocy poczułam, że ktoś wszedł do pokoju, ale nikogo nie widziałam. Na pytanie, kim jest, nie otrzymałam od przybysza żadnej odpowiedzi. Wówczas poczułam paraliżujący strach. Gdy zjawa zniknęła, zerwałam się z łóżka, padłam na kolana i zaczęłam się żarliwie modlić. Prosiłam Boga, by nigdy więcej nikt z tamtego świata do mnie nie przychodził, bo zwyczajnie po ludzku się boję. W zamian obiecałam stałą modlitwę za dusze czyśćcowe. Podobnej sytuacji doświadczyłam kilka lat później. Szłam na Mszę św. za zmarłe siostry z naszego zgromadzenia i w pewnej chwili dostrzegłam postać ubraną w stary strój zakonny (sprzed reformy strojów), jak zmierza do kaplicy. Pomyślałam, że przyszła prosić o modlitwę i trzeba jej tę modlitwę dać.
CZYTAJ DALEJ

Listopad odwrócony: umarli niosą nam ratunek. A jak my możemy im pomóc?

2025-11-02 18:51

[ TEMATY ]

felieton

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red

Kto wie? Może i za nami kiedyś półprzezroczyste postacie duchów wyłonią się z zaświatów, szepcząc: „Dziękuję”. I poprowadzą dalej.

Lwów, katedra ormiańska, na jednej ze ścian widnieje malowidło Jana Rosena – "Pogrzeb św. Odilona". To nie jest zwykły obraz. To listopadowa parabola w barwach złota i cienia. Widzimy Odilona, opata z Cluny, czyli XI-wiecznego wizjonera, który wprowadził dzień modlitw za zmarłych 2 listopada.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję