- To jest wasza misja – pokazać model życia kapłańskiego, braterskiego, który jest czytelnym znakiem mocy Słowa gromadzącego ludzi we wspólnotę – mówił kard. Ryś do łódzkich zakonników.
Na zaproszenie kard. Grzegorza Rysia do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przybyli przedstawiciele męskich zgromadzeń zakonnych archidiecezji łódzkiej. - Święta Teresa od Dzieciątka Jezus mówiła, że w rajskim ogrodzie są przeróżne kwiaty i każdy z nich jest potrzebny. Spotykamy się tu dzisiaj po raz pierwszy, w tak różnorodnym gronie męskich zgromadzeń, wraz ze swoim biskupem. Dziękujemy za to zaproszenie! - powiedział o. Ernest Zielonka OCD, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Spotkanie rozpoczęło się wspólną Eucharystią, której przewodniczył metropolita łódzki. Wśród obecnych był również bp Ireneusz Pękalski, łódzki biskup pomocniczy.
Reklama
W homilii kard. Ryś odniósł się do sumarium ewangelizacji prowadzonej przez Jezusa, wskazując na trzy istotne momenty. Jako pierwsze metropolita łódzki wskazał na wędrowanie Jezusa przez miasta i wsie. – To oznacza, że Jezus wychodzi z Ewangelią, nie czeka aż do Niego przyjdą. (…) Nie jest sensowne siedzieć i czekać aż ktoś przyjdzie, bo można się nie doczekać. Inicjatywa jest po stronie Jezusa. On wychodzi, jest w drodze. To jest Kościół wychodzący, którego się ciągle uczymy, teraz szczególnie od papieża Franciszka – wyjaśnił duchowny. Drugi element ewangelizacji, przytoczony przez kard. Rysia, to nauczanie Jezusa, w którym fundamentem jest kerygmat. – Ile w waszym przepowiadaniu jest kerygmatu? Kerygmat to jest ewangelia o Królestwie Bożym. To nie jest nauczanie o wszystkim, ale fundamentalne nauczanie o tym, że Jezus Chrystus jest Królem w moim życiu, we wspólnotach – podkreślił homileta. Trzecim istotnym aspektem ewangelicznego sumarium jest doświadczenie wspólnoty. - Gdzie się dzieje Królestwo Boże? To jest uderzające, że Jezus Chrystus, żeby głosić Ewangelie, potrzebował wspólnoty. Nie był pojedynczym wędrownym kaznodzieją. Jest tym, z którym wędruje wspólnota dwunastu i kilka kobiet – podsumował metropolita łódzki.
Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś, zwracając się do zakonników, powiedział o ich istotnej roli we współczesnym Kościele. - To jest wasza misja – pokazać model życia kapłańskiego, braterskiego, który jest czytelnym znakiem mocy słowa gromadzącego ludzi we wspólnotę – zakończył kard. Ryś.
Po wspólnej modlitwie odbyło się braterskie spotkanie, a następnie agapa.
Na terenie archidiecezji łódzkiej działa 18 męskich instytutów życia konsekrowanego. Wśród nich są bonifratrzy, dominikanie, filipini, franciszkanie, franciszkanie konwentualni, jezuici, karmelici bosi, misjonarze, misjonarze klaretyni, misjonarze oblaci, pallotyni, pasjoniści, paulini, redemptoryści, salezjanie, sercanie, Chemin Neuf, Słudzy Ducha Pocieszyciela.