Oficjalnie pielgrzymka rozpoczęła się wczoraj, 15 lipca od spotkania ekipy rowerzystów i ludzi zapewniających wsparcie modlitewne z tzw. PrayBusa z biskupem Piotrem Gregerem. Na dziedzińcu kurii diecezjalnej wspólnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a bielsko-żywiecki sufragan pobłogosławił uczestnikom na drogę.
„Dziś chcemy w sposób szczególny polecić Panu Bogu w modlitwie wasze pielgrzymowanie, to wszystko, co was czeka po drodze. Prosimy o bezpieczeństwo, o liczne duchowe owoce tego pielgrzymowania, oby to, co przed wami, na trwałe wpisało się w wasze serca i było inspiracją do kolejnych pielgrzymowań nie tylko tej grupy, ale i innych ludzi” – mówił bp Greger.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Żywiecki wikariusz, ks. Grzegorz Kierpiec, twórca projektu „Rozkręć Wiarę”, wyjaśnia KAI, że pielgrzymka ta jest formą ewangelizowania w nowy sposób. „Wiem, że to nie zrzesza wielkiej liczby ludzi, ale inspiruje wielu, bo dużo o nas słychać w mediach. W trakcie pielgrzymki wiele osób będzie czytało nasze posty, w których nie zabraknie przede wszystkim Słowa Bożego” – dodaje.
Reklama
Duchowny zwraca uwagę na wyjątkowy skład ekipy. Jest w niej m.in. zawodowy żołnierz, osoba wyzwolona z nałogów, ksiądz pracujący w jednym z zakładów karnych dla młodzieży, dwie studentki- uczestniczki poprzednich wypraw „Rozkręć Wiarę”, student i najmłodszy w ekipie, osiemnastolatek z pokaźnym już doświadczeniem uczestnictwa w podobnych wyprawach.
Ks. Kierpiec przyznaje, że najbardziej boi się o sprzęt. „Myślę, że kondycyjnie wytrzymamy wszyscy. Dosyć mocno ćwiczyliśmy i mamy w głowie zakodowane, że jesteśmy w stanie przejechać te kilka tysięcy kilometrów. Boimy się też o atmosferę w grupie, bo przy tak długiej trasie, ekstremalnych sytuacjach, może się ona popsuć” – zaznacza.
We wtorek w żywieckiej konkatedrze uczestnicy wyprawy modlili się przed Najświętszym Sakramentem. Następnie odbyła się Msza św. koncelebrowana przez kapłanów biorących udział w tegorocznej pielgrzymce. Kazanie wygłosił o. Tomasz Maniura – inicjator ogólnopolskiego programu „Niniwa, Team”, jaki powstał w ramach Ewangelizacyjnej Wspólnoty Młodzieżowej, działającej przy duszpasterstwie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W czasie procesji z darami uczestnicy pielgrzymki wnieśli uroczyście Księgę Intencji, którą zbiorą do świętych miejsc.
Główną intencją pielgrzymki jest modlitwa za agnostyków, ateistów i niewierzących w Boga. Dziewięcioosobowa grupa bez wsparcia samochodu technicznego zamierza dojechać na Saharę do miejscowości Merzouga w Maroku. Trasa będzie wiodła przez Czechy, Niemcy, Francję, Hiszpanię, Portugalię i Gibraltar. Za swoich patronów pielgrzymi obrali świętych: Teresę z Lisieux i Jana Pawła II.
Reklama
Każdego dnia na stronie internetowej www.rozkrecwiare.pl będą pojawiać się relacje z wyjazdu. Warto również śledzić profil na Facebook’u www.facebook.com/rozkrecwiare
W sumie w pielgrzymce wezmą dwie grupy rowerzystów: ekipa ks. Grzegorza Kierpca, która dziś wyruszyła z Żywca do Maroka oraz 14-osobowa ekipa ks. Piotra Niemczyka, która dojedzie w późniejszym terminie autokarem do Lourdes. Stamtąd 1 sierpnia rowerzyści szlakiem Camino de Norte przez Santiago de Compostela podążą do Fatimy. Tu ekipa ks. Niemczyka zakończy pielgrzymkę. W wyprawie udział weźmie także 12-osobowa ekipa z PrayBusów – dwóch samochodów modlitewnych. Wyjadą z Żywca na początku sierpnia.
Przedsięwzięcie opieką duchową wspiera biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger. Pielgrzymkę rowerową do Fatimy patronatem honorowym objął także m.in. Czesław Lang, były kolarz i organizator Tour de Pologne oraz Lang Team Grand Prix MTB.