Reklama

Niedziela Kielecka

Ratownicy nienarodzonych

Przez 40 dni Wielkiego Postu, przez 960 godzin bez przerwy, trwa wielka modlitwa za życie. Patronat honorowy nad akcją pełni bp Kazimierz Gurda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KATARZYNA DOBROWOLSKA: - Jakie znaczenie ma ta jedna godzina modlitwy, do której przyłącza się tylu ludzi? Co mówią światu jej uczestnicy?

KS. KAROL STARCZEWSKI: - Ta jedna godzina modlitwy to czas duchowej walki o życie dzieci nienarodzonych. 40 dni to 960 godzin nieustannej walki. Jeśli pomnożymy to przez liczbę osób zaangażowanych w tę modlitwę, to mamy już kilka tysięcy godzin bezustannej walki o życie człowieka. Uczestnicy tej akcji chcą powiedzieć światu, że życie nienarodzonych jest dla nich ogromną wartością, że to nie tylko embrion, płód, ale że mówimy i walczymy tu o człowieka, który ma takie samo prawo do życia, jak i my je mamy.

- Wierzy Ksiądz, że dzięki tej modlitwie Bóg uratuje te dzieci? Ktoś mógłby zapytać, a jakie Ksiądz ma na to dowody?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jestem przekonany, że ta modlitwa ratuje życie dzieci. Wiemy z przekazów medialnych, że jej sukcesem jest zamknięcie dziewięciu ośrodków aborcyjnych oraz odejście z przemysłu aborcyjnego co najmniej 43 pracowników. Jednak najlepszą informacją dla nas były dane z 2011 r., z których dowiedzieliśmy się, że od aborcji uratowano 3599 dzieci. Poza tym uważam, że wiara nie potrzebuje dowodów, choć rzeczywiście argumenty świadczące o sile modlitwy dodają skrzydeł. Wiara natomiast potrzebuje przede wszystkim ufności i wytrwałości w modlitwie, zgodnie z tym, co napisał św. Jakub: „Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego”.

- To już kolejna tego typu krucjata w naszej diecezji. Dotychczas zaangażowało się w nią 2500 osób. Ile osób włączyło się na chwilę obecną w modlitwę w Wielkim Poście i kto was wspiera?

- Pierwsza taka modlitwa poprzez naszą stronę duchowej adopcji dziecka miała miejsce w czasie zeszłorocznego Wielkiego Postu i była odpowiedzią na ogólnoświatową akcje 40 Dni dla Życia. Druga odbyła się w okresie Adwentu 2012 r. i była związana z modlitwą w intencji dzieci niepełnosprawnych i z wadami genetycznymi, którym groziło zabicie w łonach ich mam. Ta, trzecia z kolei akcja, znów jest połączona ze światową modlitwą 40 dni w obronie życia nienarodzonych. W chwili, w której to mówię, w dzieło zaangażowanych jest już ponad 3600 osób. Są to ludzie z różnych stron świata. Największą grupę stanowią oczywiście osoby mieszkające w Polsce, ale dużo zgłasza się również z prawie całej Europy, Stanów Zjednoczonych, a nawet Izraela czy Tajwanu. Modlą się ludzie w różnym wieku i zajmujący się różnymi profesjami. Zgłaszają się też wspólnoty świeckie i zakonne. Bardzo się cieszę, że zaangażowali się w tę modlitwę także kapłani diecezji kieleckiej, katecheci, a za ich pośrednictwem parafie i grupy tam działające, w tym dzieci i młodzież. W całym dziele wspiera nas bardzo mocno biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda, który jest patronem honorowym prowadzonej przez studentów strony duchowej adopcji dziecka poczętego. Zawsze możemy liczyć na jego wsparcie, wyrażające się w modlitwie i konsultacjach, a przede wszystkim na błogosławieństwo, którego nam udziela. Oprócz niego patronat honorowy nad stroną zgodził się objąć abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. To dla nas bardzo ważne, że mamy wsparcie ze strony Kościoła, bo wtedy czujemy, że naprawdę realizujemy Boże Dzieło.

Reklama

- Kiedy Ksiądz po raz pierwszy zetknął się z tym projektem?

- Inicjatywa takiej modlitwy wyszła od studentów KUL. Jakieś półtora roku temu zaczęliśmy wspólnie rozmawiać o tym, że na świecie organizowana jest akcja 40 Dni dla Życia i że może byśmy też spróbowali podjąć takie dzieło. W tym czasie jedna ze studentek założyła stronę duchowaadopcjadziecka.wordpress.com, a później profil tej strony na Facebooku. Zgodziłem się pomagać i propagować tę modlitwę w diecezji kieleckiej. Nie wiedzieliśmy, czy to w ogóle zostanie zauważone. W zeszłym roku drogą internetową zaproponowaliśmy rozpoczęcie akcji wielkopostnej. Obawialiśmy się, czy uda się zebrać 960 osób do nieustannej, czterdziestodniowej modlitwy. Rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Jak już zostało to wspomniane, zgłosiło się wtedy ponad 2400 ludzi, a świadectwa, które otrzymywaliśmy, utwierdzały nas tylko w przekonaniu, że Pan Bóg naprawdę chce tej modlitwy. Poza tym wiele osób zgłaszało się z chęcią niesienia pomocy, np. przy projektowaniu plakatów akcji czy jej promocji. Dużo dobra otrzymaliśmy również od wydawnictwa Jedność, dzięki któremu mamy wydrukowane plakaty. Trafiły one do wszystkich dekanatów diecezji kieleckiej, ale także na teren Polski i w niektóre zakątki świata.

- Ta jedna godzina modlitwy może być wstępem do włączenia się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Czytam świadectwa i cały czas się dziwię, jak wiele zyskują ratownicy nienarodzonych dzieci.

- Życie jest wartością najcenniejszą. Dziecko poczęte jest bezbronne i w swym istnieniu zdane tak naprawdę na łaskę Bożą i wolną wolę człowieka. Pan Bóg pragnie chronić ludzkie życie, niestety człowiek czasami chce się go pozbyć. Z różnych powodów, nierzadko dramatycznych, ale też często bardzo egoistycznych. Modlitwa, którą otaczamy nienarodzonych, może skutkować ochroną ich życia i jednocześnie pomóc rodzicom dzieci w przyjęciu daru, jakim jest nowe życie. Uważam, że każdy, kto choć trochę zaufa Panu Bogu, nie zostanie przez Niego zawiedziony. Dotyczy to również wielu rodziców, których czasem informacja o nowym życiu po prostu przerasta. Pamiętam świadectwo Roberta Friedricha (Akra Noego, Luxtorpeda), ojca kilkorga dzieci, który mówił o ufności w Boże prowadzenie i o tym, że dzięki miłości i wzajemnemu wsparciu zawsze sobie radzili. Kto wie, czy nasza modlitwa nie pomaga rodzicom w budowaniu miłości, ufności i wzajemnego wsparcia, a przez to również w otaczaniu opieką maleństwa, które rozwija się pod sercem mamy. Poza tym modlitwa zanoszona za innych, zawsze obfituje błogosławieństwem dla modlącego się. Taki już jest ten nasz Bóg.

- Jak można przyłączyć się do akcji „40 Dni dla Życia”?

- Wystarczy wejść na stronę duchowaadopcjadziecka.wordpress.com, wpisać swoje imię, adres mailowy i przesłać do nas. Wtedy administratorzy odeślą wiadomość o dacie i godzinie modlitwy. Wszystkie informacje, w tym również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się trudności związane z akcją, umieszczone są na stronie. Choć Wielki Post trwa już jakiś czas, nadal zapraszamy wszystkich chętnych do modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisza, która umacnia

W ogromie codziennych obowiązków, podążaniu za dobrami, realizacją kariery, adoracja Najświętszego Sakramentu staje się istotnym czasem, by choć na chwilę zatrzymać się, usiąść lub uklęknąć przed Jezusem obecnym w białej Hostii i powierzyć Mu swoje troski, zmartwienia, ale także by podziękować Mu za Jego dobroć i wierność. Jest to także czas, który pozwala umocnić i pogłębić naszą relację z Chrystusem. Potrzeba poszukiwania ciszy i otwarcia się na Bożą obecność jest coraz bardziej dostrzegalna, dlatego działa wiele miejsc, gdzie właściwie w każdej chwili można uczestniczyć choć w krótkiej adoracji

Jednym z takich miejsc jest Ognisko Miłości w Olszy. Wspólnota Ogniska codziennie uczestniczy w adoracji Najświętszego Sakramentu. Do adoracji zachęcani są także uczestnicy trwających tam rekolekcji. Co tydzień z czwartku na piątek jest też adoracja nocna. Ognisko skupia osoby, które żyją ze sobą przez wspólną pracę, modlitwę. Poprzez umiejętność przeżywania codzienności w zjednoczeniu z Bogiem mieszkańcy mogą czerpać od Niego siły i na Jego chwałę wszystko przeżywać. „Potrzebne jest takie odejście od zajęć, pracy, by stanąć – najczęściej w milczeniu przed Panem. To jest takie trwanie w obecności. Gdy jesteśmy przed Najświętszym Sakramentem, to pamiętamy słowa, wypowiadane w czasie każdej Eucharystii – To jest Ciało za nas wydane. To jest obecność wydana, ofiarująca siebie. Adoracja jest przyjmowaniem Tego, który siebie ofiarował; wychodzenie naprzeciw tego, kto się ofiarowuje” – wyjaśnia ks. Sławomir Sosnowski, ojciec Ogniska Miłości. W adoracji ważne jest uczenie się tej obecności, trwania przy Jezusie. Marlena, animatorka młodzieży, wielokrotnie uczestniczy w adoracji we wspólnocie Ogniska, dla niej jest to czas, który pomaga jej odnaleźć spokój. „Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ognisku Miłości daje mi pokój serca. Wiem, że jest to miejsce, do którego zawsze mogę wrócić. Codzienna adoracja i modlitwa przeplatane pracą dają równowagę wewnętrzną. Wszystko, cokolwiek robisz w swoim życiu, jest ukierunkowane na dobrego Boga i Największy Sakrament. Gdy w czwartek od 21 zaczyna się adoracja, która trwa aż do 7 rano, siadam jedną godzinę ze swoim chłopakiem, oddając wszystko, co jest w moim sercu... Oddając nasze wspólne sprawy i naszą przyszłość, wiem, że z Bogiem nie ma rzeczy niemożliwych i wiem, że buduję swoje życie na Nim. Jest to piękny dialog, który zapisuję na kartach notesu. Wszystko to, co chcę Mu powiedzieć, choć czasem nie potrafię... wtedy właśnie piszę”. 28-letni Sebastian na co dzień pracuje w dystrybucji, żyje dosyć aktywnie, uprawia sport, włącza się w wolontariat. Mimo licznych obowiązków znajduje czas, by choć przez chwilę w Łodzi zatrzymać się przed Najświętszym Sakramentem. „Adoracja jest dla mnie spotkaniem z Jezusem, tak jak z przyjacielem. I różnie to bywa, czasem mówię, czasem słucham, czasem po prostu jestem w ciszy, tak jak z przyjacielem, i to bycie jest fajne. Bardzo lubię ciszę, cisza jest dobra, bo łatwiej jest mi usłyszeć siebie i Boga. Mam doświadczenie kilkudniowej ciszy podczas rekolekcji ignacjańskich i wiem, że cisza zbliża, bardzo zbliża do Boga i ludzi do siebie. Polecam spotkania z Jezusem, również te w ciszy, bez mówienia”.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

-Zdrada Judasza zaczęła się od zakwestionowania realnej obecności Jezusa w Eucharystii (mowa eucharystyczna Pana Jezusa wg Ewangelii św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję