Reklama

II Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej

Niedziela legnicka 51/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kontynuacją diecezjalnych obchodów dnia św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej - był drugi już Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej, który miał miejsce 23 listopada br. w legnickiej katedrze. Spotkanie to rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.
Ks. Piotr Dębski, któremu Biskup Legnicki powierzył szczególną troskę o muzykę kościelną w naszej diecezji, uważa, że "Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, jest doskonałą okazją do spotkania się osób, które w naszych parafiach odpowiedzialne są za muzykę liturgiczną. Wśród wielu funkcji i posług związanych ze sprawowanym kultem nie sposób pominąć działalność zespołów chóralnych. Celem zjazdu jest szeroko rozumiana integracja chórów parafii naszej diecezji. Wyraża się ona przez wzajemne poznanie się, rozmowy, prezentację swojej działalności w formie przesłuchań oraz dzielenie się własnym doświadczeniem. Organizatorom przyświecała również idea promocji tych chórów i tych wspólnot parafialnych, które wypracowały tradycje dobrego śpiewu i poprawnie przygotowanej muzyki liturgicznej. Jest to szczególnie ważne zadanie, jeżeli uświadomimy sobie fakt istnienia, a wręcz rozpowszechniania muzyki w liturgii o poziomie daleko odbiegającym od wystarczającego".
Pierwszy taki zjazd odbył się w ubiegłym roku. Wówczas do legnickiej katedry przybyło sześć chórów z terenu naszej diecezji. W tym roku w zjeździe wzięło udział 11 chórów, czyli przeszło czterysta osób.
Rozpoczynając celebrację, Ksiądz Biskup serdecznie powitał zgromadzonych w świątyni chórzystów z Zaręby, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Legnicy, "Millenium" z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Wałbrzycha, z Sulikowa, z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego z Lubina, młodzież z Żarowa i z parafii św. Erazma i Pankracego z Jeleniej Góry. Podczas Mszy św. śpiewał Chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, pod kierownictwem prefekta ks. Piotra Dębskiego.
W homilii kaznodzieja podkreślał, że w Kościele Chrystusowym muzyka odgrywa bardzo wielką rolę. Cytując fragment konstytucji o Świętej Liturgii II Soboru Watykańskiego, w której Kościół zastanawia się nad tym, jak postępować, by jeszcze ściślej zachować wierność Bożemu powołaniu i prowadzić ludzi do Boga, bp Rybak szczególnie akcentował słowa dotyczące muzyki kościelnej. Tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wybijający się nad inne sztuki przez to, że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej Liturgii. Śpiewowi kościelnemu nie szczędzili pochwał Doktorzy Kościoła i Papieże, którzy w naszych czasach, począwszy od św. Piusa X, bardzo jasno określili służebną funkcję muzyki w liturgii. Toteż muzyka kościelna jest tym świętsza, im ściślej wiąże się z czynnością liturgiczną, serdeczniej wyrażając modlitwę, przyczyniając się do jednomyślności i nadając uroczysty charakter obrzędom liturgicznym. Czynność liturgiczna przybiera godniejszą postać, gdy służba Boża odbywa się ze śpiewem. (...) Z największą troskliwością należy zachowywać i otaczać opieką skarbiec muzyki kościelnej. Należy starannie popierać zespoły śpiewacze. Biskupi i inni duszpasterze niechaj gorliwie dbają o to, by w każdej śpiewanej czynności liturgicznej wszyscy wierni mogli czynnie uczestniczyć w sposób im właściwy.
Ksiądz Biskup akcentował także znaczenie i piękno śpiewu gregoriańskiego, które Kościół też podkreśla w wyżej wspomnianym dokumencie. "Nie wykluczając współczesnych utworów, Kościół troszczy się, by i ten śpiew miał charakter zgodny z liturgią - by pomagał wiernym godnie uczestniczyć w świętych misteriach, które uobecniają się w czasie liturgii, a zwłaszcza w czasie Eucharystii".
"(...) Moi Drodzy, mówił Biskup Legnicki, chcę wyrazić radość, że z okazji dnia św. Cecylii - patronki śpiewu kościelnego i muzyki kościelnej, możemy dziękować Panu Bogu za to, iż w naszych parafiach, w naszych kościołach rozbrzmiewa piękny śpiew ludu i zespołów chóralnych, które Wy tu reprezentujecie. W okresie posoborowym niektórzy zaczęli głosić poglądy, że chóry są już niepotrzebne, że trzeba je rozwiązać, bo wszyscy ludzie muszą śpiewać. To prawda, że wszyscy ludzie powinni uczestniczyć w liturgii przez śpiew, jednak niezastąpiona jest rola zespołów chóralnych, które przez swój piękny śpiew nadają szczególny wymiar uroczystościom kościelnym i pomagają ludziom uczestniczyć w świętych tajemnicach uobecnianych w liturgii. (...) W każdym okresie liturgicznym śpiewamy pieśni pomagające nam odkrywać Boże tajemnice".
"(...) Chcę wyrazić uznanie wszystkim zespołom, wszystkim chórom - kontynuował Legnicki Arcypasterz. Chcę to uznanie wyrazić Wam, drodzy chórzyści, którzy - czasami mimo trudności - ćwiczycie, przychodzicie do świątyń i śpiewacie, by pochwalna melodia dźwięcznie płynęła ku Bogu... Cieszę się, że wśród nas jest także młodzież, która pięknie potrafi się angażować w śpiew. Wiem, że w wielu parafiach zespoły młodzieżowe w każdą niedzielę pięknie śpiewają, pomagając w modlitwie wiernym. Chcę także podziękować naszym klerykom, którzy wiele wysiłku wkładają w to, by dobrze przygotować się do swojej misji kapłańskiej także przez promocję śpiewu, przez troskę o śpiew w parafiach i przez promowanie chórów... Swe podziękowania kieruję także do wszystkich kapłanów i składam je na ręce ks. Piotra, który wiele serca wkłada w organizowanie tego spotkania".
"(...) Dziś dziękujemy Panu Bogu - mówił bp Rybak - że poprzez śpiew pozwala nam uczestniczyć w pięknie liturgii świętej. Możemy bowiem pomagać innym ludziom w zbliżaniu się do Pana Boga, wychwalaniu Jego wielkości i miłosierdzia, przepraszaniu za grzechy i wyjednywaniu Jego łaski, w tym dzisiejszym, trudny życiu... Wiedzcie o tym, że wasz wysiłek, wasz śpiew, stanowi wielką wartość życia religijnego w waszych parafiach, w naszej diecezji... Będziemy starać się o to, żeby zrozumienie dla roli śpiewu i chóru wciąż wzrastało. Niech informacja, że śpiew jest na chwałę Boga i dla dobra ludzi, będzie dla was satysfakcją wynagradzającą trudy przygotowania śpiewu oraz wasze długotrwałe i trudne próby".
Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup złożył zgromadzonym życzenia, "by Matka Najświętsza - Ta, która podczas nawiedzenia domu św. Elżbiety wyśpiewała Magnifikat, pomagała w wypełnianiu tej pięknej misji, która stała się ich udziałem. Niech św. Cecylia wyprasza Wam wiele chęci do dalszej Waszej służby Kościołowi św. i Ludowi Bożemu poprzez Wasz śpiew, poprzez muzykę kościelną".
Dziękując zgromadzonym, Biskup Legnicki pobłogosławił pracy muzyków i zaprosił wszystkie chóry naszej diecezji na przyszłoroczny taki zjazd.
Po Eucharystii w katedrze odbyła się prezentacja chóru z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego z Lubina, a następnie uczestnicy Zjazdu przeszli do auli Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych. Tam miały miejsce prezentacje poszczególnych chórów oraz prelekcja dotycząca muzyki chóralnej.
Drugi Zjazd Chórów Diecezji Legnickiej zakończył koncert cecyliański w katedrze w wykonaniu Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Benedykta Ksiądzyny oraz legnickiego Chóru "Madrygał" pod kierownictwem Cezarego Radczaka.
"Myślę, że za rok chórzystów będzie więcej - podsumowuje ten zjazd ks. Dębski. Planujemy zorganizować podobny Zjazd w sobotę 22 listopada 2003 r. Zapraszamy także inne chóry, które dotąd nie brały udziału w spotkaniu, chóry, do których jeszcze nie dotarliśmy i o których jeszcze nie wiemy. Z tą inicjatywą zwracamy się zarówno do zespołów, które już działają, jak i te, które być może jeszcze powstaną i będą służyły Bogu muzyką i swym wysiłkiem (...) Formuła trzeciego Zjazdu będzie rozszerzona o pewne warsztatowe wykłady i ćwiczenia, mające na celu zwrócenie uwagi na technikę i repertuar, jaki należy dobrać do liturgii. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję