Prefekt Dykasterii Nauki Wiary zaznaczył, że w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się kilku kolejnych orzeczeń, ale są też przypadki, które nadal wymagają dłuższej oceny. Kardynał nie powiedział, o które konkretnie przypadki chodzi. Przypomnijmy, że w szczególności oczekuje się na decyzję w sprawie domniemanych objawień maryjnych w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.
Kard. Fernández uzasadnił liczbę decyzji nowymi zasadami oceny domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych, które obowiązują od połowy maja. „Niektóre sprawy zostały praktycznie zamrożone, ponieważ oczekiwano potwierdzenia ich nadprzyrodzonego lub boskiego pochodzenia” - zaznaczył. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami nadprzyrodzone pochodzenie zjawiska nie jest już potwierdzane, a jedynie określana jest dopuszczalność i warunki kultu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prefekt Dykasterii Nauki Wiary ponownie wyjaśnił również kryteria oceny. Decydującymi czynnikami są „owoce duchowe i duszpasterskie, a także brak elementów krytycznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na lud Boży”. W przypadku orędzi, treść jest dokładnie analizowana w celu podkreślenia w nich dobra i odzwierciedlenia Ewangelii. „A jeśli niektóre przesłania - nawet jeśli nie naruszają wiary i moralności - mogą powodować zamieszanie, oferowane będą wyjaśnienia” - dodał. Chociaż nowe przepisy nie przewidują już potwierdzenia nadprzyrodzonego pochodzenia, papież mógłby nadal dokonywać takich osądów. „Nie wydaje mi się to jednak konieczne, ponieważ od dawna było jasne, że nawet deklaracja nadprzyrodzoności nie zobowiązuje wiernych do zaakceptowania takich zjawisk jako mających boskie pochodzenie” - podkreślił kard. Fernández.
W ostatnich tygodniach Dykasteria Nauki Wiary opublikowała cztery decyzje dotyczące objawień maryjnych. W środę zatwierdziła „Nihil obstat” dla kultu „Madonna dello Scoglio” w Kalabrii. W zeszłym tygodniu dykasteria ogłosiła decyzję podjętą już przez papieża Pawła VI, że domniemane objawienie „Pani Wszystkich Narodów” w Amsterdamie nie może być uznawane za nadprzyrodzone. Pierwsza decyzja zgodna z nowymi normami została opublikowana pod koniec czerwca. Domniemane objawienie maryjne w parafii Trevignano niedaleko Rzymu zostało uznane za wyraźnie nie mające pochodzenia nadprzyrodzonego. Na początku ubiegłego tygodnia dykasteria opublikowała pozytywną ocenę objawienia „Maria Rosa Mistica”, na podstawie której odpowiedzialny biskup Brescii może teraz podjąć kolejne kroki w kierunku jego uznania.
PRZECZYTAJ NT. OSTATNICH DECYZJI DOTYCZĄCYCH OBJAWIEŃ MARYJNYCH:
Objawienia Matki Bożej ze Scoglio: pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary
Pozytywna opinia Dykasterii Nauki Wiary ws. objawień Pieriny Gilli