Delegacja dzieła pod przewodnictwem pani prezes Reginy Lynch, w skład której wchodzili przedstawiciele Brazylii, Chile oraz Niemiec, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Boliwii i Holandii, miała okazję bliżej poznać sytuację i wyzwania, jakie wojna stawia przed Kościołem i całą Ukrainą. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki mówił o posłudze księży i sióstr zakonnych w czasie wojny, o procesie formacyjnym w seminarium duchownym, a także opowiedział o specjalnej posłudze wśród uchodźców, posłudze kapelanów wojskowych i służbie społecznej w czasie wojny.
„Wasza obecność wśród nas stwarza okazję do wyrażenia naszej wdzięczności za troskę o trudne sprawy Kościoła na Ukrainie, za pomoc w realizacji wielu projektów, które przywracają ludziom nadzieję i radość… Cieszę się, że znów możemy spotkać się osobiście z osobami, dzięki którym powstają sanktuaria, domy parafialne, przedszkola, powstają liczne dzieła miłosierdzia” - powiedział metropolita.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie dobroczyńcy odwiedzili Dom Miłosierdzia dla osób starszych i chorych w Brzuchowicach, którym opiekują się Siostry św. Józefa, i mogli porozmawiać z podopiecznymi domu, wśród których są także uchodźcy.
Reklama
Na zakończenie spotkania abp Mieczysław Mokrzycki wyraził szczerą wdzięczność dziełu „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” za wieloletnie wsparcie archidiecezji lwowskiej. Od ponad 30 lat wspiera ona projekty i inicjatywy duszpasterskie na poziomie parafialnym i diecezjalnym, pomagając finansowo zgromadzeniom zakonnym i seminariom w procesie formacji i nauki. Przedstawiciele organizacji zapewnili o dalszej pomocy i modlitewnej pamięci.
Ponadto delegacja dzieła „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” spotkała się z koordynatorem i kierownikiem pomocy psychologicznej w archidiecezji lwowskiej, ks. Olegiem Salamonem, który podsumował rok pomocy i współpracy z Międzynarodową Fundacją Katolicką:
„Jestem wdzięczny za ten projekt wsparcia dla naszych psychologów, którzy pracują przy naszym duszpasterstwie generalnym w ośrodku wsparcia duchowego, psychologicznego i psychoterapeutycznego. Ten projekt finansowy ma na celu wsparcie pracy naszych psychologów i psychoterapeutów” zaznaczył. Podkreślił znaczenie zapewnienia wsparcia osobom, które doświadczyły stresu, traumy, strat w wyniku trwającej wojny na Ukrainie.
Następnego dnia delegacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” odwiedziła klasztor sióstr benedyktynek w Sołonce oraz Ekumeniczne Centrum Miłosierdzia im. Błogosławionej Siostry Bernardyny Jabłońskiej, gdzie siostry Albertynki służą bezdomnym kobietom i ofiarom wojny.