Reklama

U Patronki Rodzin w Leśniowie

Mówi się o nim - sanktuarium rodzin, bo tutaj szczególnej opieki, pomocy i łask doznaje rodzina. W sposób szczególny nad charyzmatem tego miejsca zaczęto zastanawiać się przed uroczystością koronacji cudownej figury w roku 1967. Ojcowie odpowiedzialni za przygotowania koronacyjne, zadali sobie pytanie, co odróżnia to miejsce kultu maryjnego od innych? Stare kroniki, opisy cudów, rozmowy z pielgrzymami przyniosły odpowiedź. Stało się jasne, że w leśniowskim sanktuarium - o którym mowa - szczególne Boże łaski przygotował Stwórca właśnie dla rodzin. Podczas koronacji oficjalnie nadano Pani Leśniowskiej tytuł Patronki Rodzin

Niedziela sosnowiecka 29/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Domeną sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej od stuleci jest służba, umacnianie w wierze i miłości polskich rodzin. Tu, przed figurkę Patronki Rodzin przychodzą pary narzeczonych, które w niedługim czasie utworzą rodzinę, matki w stanie błogosławionym oraz całe, wielopokoleniowe rodziny. W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przypadają główne uroczystości odpustowe w Leśniowie połączone z doroczną pielgrzymką rodzin. Tegoroczne, podczas których dziękowano też Bogu za 627 lat obecności Matki Najświętszej w tym miejscu odbyły się w niedzielę, 5 lipca. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił Pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak. Wydaje się, że w miejscu poświęconym rodzinie nie można było wyobrazić sobie odpowiedniejszej osoby, wszak bp Kaszak przed objęciem biskupiego urzędu w Sosnowcu pracował w Papieskiej Komisji ds. Rodziny w Watykanie.

Nie bój się przyjąć Dzieciątka

W słowie Bożym Kaznodzieja nawiązał do Ewangelii, w której św. Łukasz opisuje Nawiedzenie św. Elżbiety przez Matkę Jezusa. „Było to spotkanie rodzinne, ponieważ uczestniczyły w niej nie tylko Pani Przenajświętsza i Jej krewna Elżbieta, ale również ich dzieci, choć jeszcze nienarodzone. W tym miejscu warto zastanowić się nad współczesnymi spotkaniami w rodzinnym gronie, nad radościami i smutkami, które towarzyszą naszym rodzinom i nad współuczestniczeniu w nich bez nuty zazdrości i zawiści” - zaznaczył. Ksiądz Biskup zwrócił też uwagę na bolączki człowieka, który często cierpi na samotność, bo nie ma komu się zwierzyć, nie ma z kim podzielić się swoimi problemami, a nawet nie ma z kim uradować i nacieszyć. Na taki stan rzeczy najbardziej narażeni są ludzie w podeszłym wieku oraz dzieci. I jedni, i drudzy nie znajdują osoby, która poświęciłaby dla nich swój czas. Wydaje się, że te osoby w naszym społeczeństwie najbardziej cierpią” - mówił Kaznodzieja.
W słowie Bożym skierowanym do rodzin bp Kaszak wiele miejsca poświęcił sprawie dzieci nienarodzonych, które w mediach nazywane są embrionami, a nawet preembrionami. „Robi się wszystko, by tej maleńkiej, dopiero co poczętej istoty, nie nazwać człowiekiem. Tymczasem my wiemy, że od chwili poczęcia jest to osoba ludzka, ktoś, kto nie zawsze pojawia się w odpowiednim czasie, ktoś, kto krzyżuje plany rodzicom, ale jednoczenie jest to ktoś niezwykle ważny, drogi i kochany przez Boga, Jego Stwórcę. Ksiądz Biskup pojawienie się nowego życia we współczesnej rodzinie porównał do sytuacji, jaką przeżyła Święta Rodzina. Było wiele niepewności, wątpliwości, lęku, zawaliły się plany na przyszłość. Sytuacja ta była szczególnie trudna dla św. Józefa - młodego małżonka. Jednak Anioł powiedział mu: Józefie, nie bój się, nie bój się przyjąć Dzieciątka”. Zachęcam wszystkich, którzy znaleźli się w sytuacji, kiedy pojawiło się może nie do końca planowane i chciane dziecko, do osobistej lektury tej Ewangelii, której słowa powinny dodać wiary, otuchy i odwagi do przyjęcia nowego, nienarodzonego jeszcze życia” - podkreślał Biskup Ordynariusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bogactwo przeżyć

Po Mszy św. tradycyjnie wierni udali się w procesji z Najświętszym Sakramentem. Potem wysłuchali wzruszającego świadectwa rodziców Glorii Marii - dziewczynki, która cudownie została uzdrowiona, a historia jej przyjścia na świat i cudu życia jest jednym z dowodów świętości w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego Jana Pawła II. Wielka wiara jej matki we wstawiennictwo Czarnej Madonny i „niebieską” pomoc Papieża Polaka spowodowała, że Gloria Maria żyje i wspaniale się rozwija. Na ten dzień przewidziano też czas na spotkanie z autorami leśniowskich książek, którzy podpisywali swoje publikacje. W dniu odpustu przypadło też kolejne „Leśniowskie Popołudnie”. Tym razem w sanktuarium gościł o. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin z Łodzi, twórca najbardziej znanej strony chrześcijańskiej w internecie „Mateusz” i autor wielu znakomitych książek. Po popołudniowej Eucharystii Ojciec Wojciech wygłosił konferencję nt. „Boże uchroń nas przed rutyną w małżeństwie”. Bogaty w treści i przeżycia odpustu zakończył się wspólnym Apelem Jasnogórskim przed cudowną figurką Leśniowskiej Pani.

Reklama

Przy źródle Leśniówki

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin, jest częścią zespołu klasztornego ojców paulinów, położonego w Leśniowie - na przedmieściu Żarek. Jest ono ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę. Położenie sanktuarium na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - regionie o wybitnych walorach środowiska przyrodniczego, w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, przy szlaku turystycznym o tej samej nazwie sprawia, że jest to szczególne miejsce modlitwy i spotkania z Matką Bożą. Zespół klasztorny ojców paulinów położony jest w parku k. źródła Leśniówki. W jego skład wchodzi świątynia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ołtarz polowy, kaplica nad źródłem, klasztor, dzwonnica oraz dom pielgrzyma.
Przypuszcza się, że w Leśniowie istniał już kościółek drewniany. Istnieją zapisy świadczące, iż w 1325 r. rezydował tu pleban imieniem Mikołaj. Nieznana jest jednak dokładna data wzniesienia pierwszej murowanej świątyni. Prawdopodobnie ok. 1610 r. Jan z Pilicy Koryciński herbu Topór, kasztelan oświęcimski, w nowym kościele umieścił cudowną figurę. Pierwotnie w bocznym ołtarzu św. Józefa, później zaś przeniesiono Madonnę do ołtarza głównego. Kroniki odnotowują, iż fundator „doświadczył na sobie licznych łask od Matki Bożej Leśniowskiej” - tak głosi napis na jego portrecie trumiennym.

W dowód wdzięczności

Według bardzo dawnej tradycji kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi na Śląsk w 1382 r. śląski książę Władysław Opolczyk (prawnuk Władysława Łokietka), wiózł ze sobą dwa bezcenne skarby: Cudowny Obraz Czarnej Madonny oraz drewnianą figurkę Maryi z Dzieciątkiem. W nieznośnym upale bezskutecznie poszukiwał wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa. Zwrócił się wtedy w pokornej modlitwie do Matki Bożej i uzyskał niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło, dające początek istnieniu do dziś potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny.
W roku 1559 kasztelan oświęcimski Jan Koryciński w dowód wdzięczności za liczne łaski umieścił cudowną figurę w specjalnie dla niej wybudowanym kościele. Na początku XVIII wieku nowy właściciel Leśniowa - Józef Męciński, przebudował istniejący kościół. W 1706 r. aktem fundacyjnym przekazał go paulinom, których posługa w tym sanktuarium trwała do roku 1864, kiedy to na rozkaz cara Aleksandra II nastąpiła kasata zakonu. Paulini powrócili do Leśniowa dopiero w 1936 r. Rok później do Leśniowa zostaje przeniesiony z Leśnej Podlaskiej zakonny nowicjat. 13 sierpnia 1967 r. odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej, której dokonał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, kard. Karol Wojtyła, bp Stefan Bareła oraz generał Zakonu Paulinów o. Jerzy Tomziński.

Reklama

Przez stulecia - z Matką

Gotycka statua o wysokości 70 cm znajduje się dzisiaj w głównym ołtarzu sanktuarium i jest przedmiotem żywego kultu maryjnego. Figurka wykonana została w XIV stuleciu. Niestety, nie zachowały się żadne przekazy na temat jej pochodzenia ani jej twórcy. Od początku obecności figury w Leśniowie rozwija się kult Matki Bożej, czczonej szczególnie jako Patronki Rodzin. Mają tu miejsce liczne łaski uzdrowień fizycznych i duchowych. Nie były one systematycznie rejestrowane. Katalog łask, prowadzony przez ojców paulinów od 1706 r., wymienia ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym oraz miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów zmierzających do Jasnogórskiej Czarnej Madonny. Z kultem Matki Bożej, zgodnie z tradycją, związane jest też specjalnie obudowane wywierzysko krasowe, zwane źródłem Najświętszej Maryi Panny.

Leśniów - dla rodzin

Dziś nikt nie pamięta kiedy rozpoczęło się rodzinne pielgrzymowanie do Leśniowa. Po prostu - Leśniów był sanktuarium rodzinnym od zawsze. Główne rodzinne spotkanie odbywa się w niedzielę po święcie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jednak cały rok Leśniów obfituje w bogactwo rodzinnych przeżyć i rozmaitych spotkań. W każdą środę w sanktuarium leśniowskim jest odprawiana nowenna, połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań składanych przez wiernych. Dotyczą one różnych intencji, szczególnie zaś problemów życia rodzinnego, narażonego na liczne niebezpieczeństwa. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odprawiana jest Eucharystia połączona z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. W drugą niedzielę miesiąca ojcowie paulini zapraszają do sanktuarium najmłodszych. Po Komunii św. każde dziecko otrzymuje indywidualne błogosławieństwo oraz specjalną modlitwę do odmawiania przez cały miesiąc. Msza św. w trzecią niedzielę miesiąca połączona jest ze specjalnym błogosławieństwem dla rodzin. Czwarta niedziela miesiąca cieszy się ogromną popularnością. Do leśniowskiego sanktuarium przybywają matki oczekujące narodzin dziecka. „Gdyby posłużyć się językiem potocznym, moglibyśmy powiedzieć, że jest ono przebojem Leśniowa. Zapraszamy na nie matki oczekujące narodzin wraz z bliskimi. Podczas ofiarowania jedna z matek w darze przynosi do ołtarza to, co jest związane z oczekiwanym dzieckiem: butelki ze smoczkiem, zabawki, buciki. Wszystko to znajduje swoje miejsce na ołtarzu, blisko kielicha z Krwią Chrystusa i Hostii. Po Komunii św. matka czyta modlitwę zawierzenia siebie i innych matek Matce Bożej. Po Eucharystii zostaje wystawiony Najświętszy Sakrament i następuje zawierzenie kapłańskiego życia Jezusowi przez Maryję. Później podchodzą do ołtarza matki z bliskimi po indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Następnie od drugiego kapłana każda kobieta otrzymuje specjalną modlitwę do codziennego odmawiania za siebie i, oczywiście, za dziecko. Poza tym każda matka otrzymuje również bawełnianą tasiemkę z wydrukowanym logo sanktuarium i zdaniem: „Leśniowska Patronko Rodzin - ochraniaj moje dziecko”. Tasiemka została wcześniej potarta o cudowną figurę Matki Bożej, a niewiasty mają przepasać nią swą brzemienność. Na koniec kobiety okrążają ołtarz, zawierzając indywidualnie Maryi swoje życie i dziecko. „Pomysł z tasiemkami wzięliśmy z paulińskiego klasztoru w Rawennie. Ojcowie tam posługujący w średniowiecznych kronikach znaleźli zapiski o praktyce z tasiemkami. Zaadaptowaliśmy to do naszych celów i w ten sposób zrodziło się nabożeństwo, uważane za największy - przynajmniej do tej pory - sukces ojców” - wyjaśniają ojcowie paulini.
Eucharystia dla wszystkich wiernych z indywidualnym błogosławieństwem jest odprawiana natomiast w piątą niedzielę miesiąca. Codziennie w intencji rodzin odmawiany jest Różaniec. W sanktuarium odbywają się także rodzinne rekolekcje i czuwania.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największą wartością człowieka jest służba innym

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Wtorek, 21 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30

[ TEMATY ]

pielgrzymowanie

samobójstwo

Kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

W swoim kazaniu kardynał Müller odniósł się do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcę zobaczyć Boga” i porównał ludzkie życie i historię Kościoła do pielgrzymki: „Aby zobaczyć Boga, musimy podążać za Chrystusem na drodze naszego życia, aż dotrzemy do celu w naszym wiecznym domu” - zaznaczył. Przypomniał, że światłem na tej drodze jest Logos, Jezus Chrystus, który „prowadzi nas bezpiecznie do sensu i celu naszego życia, kiedy widzimy Boga twarzą w twarz”. Cytując konstytucję dogmatyczną Lumen gentium Soboru Watykańskiego II zaznaczył, że „Kościół wśród prześladowań świata i pociech Bożych podąża naprzód w pielgrzymce, głosząc krzyż i śmierć Pana, aż przyjdzie” (n.8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję