Reklama

Głos z Torunia

Naśladowanie Jezusa

Biskup Wiesław Śmigiel przewodniczył Liturgii Wielkiego Czwartku w toruńskiej katedrze.

2024-03-28 21:33

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


W homilii hierarcha zwrócił uwagę na powołanie kapłanów oraz gest obmycia nóg. Gorliwy kapłan prowadzi innych do Boga – to właśnie staje się jego drogą do świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że w świecie starożytnego Rzymu gest gościnności w kierunku strudzonego wędrowca należał do gospodarza, zasadniczo jednak wykonywali go niewolnicy. „Jezus pokazał nam wzór - miłość polega na pokorze i służbie. Jeśli chcemy być ważni, musimy służyć”.

Reklama

Służba jest często pojmowana jako przejaw słabości. Biskup Śmigiel przywołał postać sługi Bożego, biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej Konstantyna Dominika. Jego dobroć niektórzy odczytywali jako naiwność, tymczasem wiele osób wciąż pamięta o dobrym pasterzu, a młodzi przed maturą przychodzą pomodlić się przy jego grobie.

- Jezus zobowiązuje nas do naśladowania Go w miłości Ona jest znakiem rozpoznawczym chrześcijan. Bóg sam umiłował nas mimo naszych słabości – zachęcał hierarcha.

Gest obmycia nóg jest ważny nie tylko dla tego, kto go udziela, ale „także dla tych, którzy dają je sobie umyć. Mamy opory, gdy Chrystus przychodzi ze swoją miłością. A jednak trzeba pozwolić Bogu, żeby nam służył”.

Podczas Mszy św. bp Śmigiel obmył nogi mężczyznom. Byli to członkowie wspólnot Domowego Kościoła, Bractwa św. Jakuba, Bractwa św. Józefa oraz katedralnej służby liturgicznej.

Posługę muzyczną podczas uroczystości pełniła Schola Cathedralis Thorunensis pod dyrekcją Dawida Wesołowskiego.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymarsz toruńskiej pielgrzymki na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Toruń

Ewa Melerska

W tym roku idziemy po to, by po raz kolejny uświadomić sobie, że Eucharystia jest dla nas pokarmem i to ona umacnia nas w najtrudniejszych chwilach - mówił bp Wiesław Śmigiel do pątników, którzy 4 sierpnia wyruszyli z Torunia na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi

2024-04-20 20:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„Każdy biskup stara się być budowniczym mostów między Bogiem a ludźmi, przekazuje ludowi Boże błogosławieństwo, napomina niewdzięcznych, którzy zapomnieli o Bożym miłosierdziu, przypomina zatwardziałym nieuchronność Bożej sprawiedliwości” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. 20 kwietnia w Poznaniu. Metropolita poznański przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z okazji 22. rocznicy swojego ingresu do katedry poznańskiej.

W Mszy św. uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz poznaniacy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję