Reklama

Kościół

Konferencja prasowa: Jaką pomoc otrzymują od Kościoła osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

O tym, jaką pomoc otrzymują od Kościoła osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym i jakie działania w zakresie ochrony dzieci i młodzieży są prowadzone w środowisku kościelnym, mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś przez KAI. "To w kontakcie z tymi osobami uczymy się drogi pokuty i zadośćuczynienia" - powiedział ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli też: o. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka; Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa KEP, Monika Horna - Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Monika Sajkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 16 lutego obchodzony będzie Dzień modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Mateusz Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy Piątek Wielkiego Postu - 16 lutego br. - od tego roku pod nową nazwą "Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym". (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego).

- To, że przeżywamy taki dzień od 8 lat i że przeżywamy go pod nową nazwą - to wyraz zmiany, jaka się dokonuje w Kościele, dzięki spotkaniu z osobami skrzywdzonymi - powiedział ks. Piotr Studnicki, Kierownik Biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformował, że w diecezjach i zakonach już 150 osób zaangażowanych jest na stałe w pomoc i prewencję. Zwrócił też uwagę na dwie instytucje szczególnie zaangażowane na tym polu: Centrum Ochrony Dziecka, działające już od 10 lat przy Uniwersytecie Ignatianum oraz Fundację św. Józefa, od 4 lat wspierającą Kościół w działalności pomocowej.

Podkreślił, że zmiana w Kościele nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca, która wykracza poza Kościół. W tym kontekście wymienił m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. - Od początku możemy liczyć na życzliwe wsparcie - zaznaczył. Mówił również o współpracy z Państwową Komisją ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat. Poinformował, że w ostatnich dniach abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży skierował pismo do nowej przewodniczącej Komisji, mec. Karoliny Bućko z propozycją spotkania. Wyraził tez nadzieję, że współpraca zostanie nawiązana i będzie owocna.

Ks. Studnicki poinformował też, że na Dzień modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przygotowane zostały materiały duszpasterskie, które rozesłane już zostały do polskich diecezji i parafii.

Działalność Fundacji św. Józefa zaprezentowała jej prezes, Marta Titaniec. Poinformowała, że w 2023 r. na pomoc bezpośrednią i pośrednią Fundacja wydała 2 miliony 700 tys. zł. Wsparcie bezpośrednie obejmowało m.in. pomoc psychoterapeutyczną, medyczną, prawną, leki oraz pomoc edukacyjną i duchową dla ponad 100 osób skrzywdzonych, z którymi Fundacja jest w stałym kontakcie. Fundacja przekazała też 93 granty na dokształcanie osób, które pomagają skrzywdzonym. W 2023 r. 45 osób skorzystało ze studiów specjalistycznych. Wsparła również inicjatywy służące tej sprawie - inicjatywę „Zranieni w Kościele” oraz 6 punktów konsultacyjnych dla osób skrzywdzonych. Przekazała również środki na liczne szkolenia i spotkania organizowane przez diecezje czy zakony - szkolenia dla doradców życia rodzinnego, kleryków, katechetów, animatorów itd. Dzięki wsparciu Fundacji osoby skrzywdzone mogły również korzystać z bezpłatnych konsultacji i ekspertyz prawno - kanonicznych przeprowadzanych przez 8 prawników.

Reklama

Marta Titaniec mówiła również o działalności telefonu zaufania zorganizowanego z myślą o siostrach zakonnych „Siostry dla sióstr”, który zmienia formułę i będzie teraz działał jako telefon prowadzony przez siostry dla wszystkich osób skrzywdzonych. Wspomniała również o nowej odsłonie strony zgloskrzywde.pl, która obecnie ma charakter edukacyjny i wraz z nią działa również telefon zaufania.

Prezes Fundacji wspomniała także o działaniach podejmowanych przez Fundację zagranicą - m.in. o wsparciu Centrum Godności dziecka we Lwowie, czy poradniku dla spowiedników wydanym w języku ukraińskim i czeskim.

Podzieliła się też doświadczeniem spotkań odbytych z ponad 200 osobami w tym ponad 20 biskupami w 37 diecezjach w Polsce. - Były to bardzo dobre rozmowy, bardzo szczere, w wielkiej otwartości; rozmawialiśmy o trudnościach jakie napotykamy w systemie ochrony małoletnich i bezbronnych - powiedziała. Jak podkreśliła jest wiele owoców tych spotkań. - To przede wszystkim przekonanie, że chcemy działać razem - zaznaczyła. Zwróciła też uwagę, że m.in. w wyniku tych spotkań diecezje zaczęły sięgać po fundacyjne granty, co daje im możliwość wprowadzenia pewnych realnych zmian.

Reklama

Marta Titaniec podziękowała też wszystkim osobom skrzywdzonym za ich zaufanie i odwagę, podkreślając, że wszystkie pomysły i projekty Fundacji konsultowane są właśnie z tymi osobami.

O. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Żak podkreślił, że w kwestii ochrony małoletnich w Kościele możemy oczywiście mówić o historii pewnego sukcesu, gdyż sytuacja się zmieniła i wciąż zmienia. Nie możemy jednak zapominać o ogromie pracy, która wciąż jest przed nami. - Zjawisko wykorzystania seksualnego i przemocy wciąż się odnawia i ma swoje mroczne źródła w życiu instytucji, jednostek i rodzin - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Podkreślił, że problem wykorzystania seksualnego w Kościele w pewnym sensie narasta, tzn. w związku ze zwiększeniem się świadomości w tym względzie wzrasta liczba zgłaszanych przypadków. Dlatego, jak poinformował, w ciągu ostatnich 4 lat zgłoszono aż 130 przypadków, które miały miejsce właśnie w ostatnich latach.

Reklama

Podkreślił, że musimy bardzo mocno pracować na rzecz prewencji i zmiany świadomości, gdyż braki na tym polu wciąż się ujawniają, m.in. w związku z tym, że profesjonalizacja nie zawsze idzie w parze z empatią. Zwrócił uwagę, jak ważne jest, by osoby podejmujące odpowiedzialność w Kościele, np. biskupi ordynariusze, mieli za sobą szkolenia w zakresie problemu wykorzystania seksualnego oraz ochrony małoletnich.

Reklama

Mówił również o znaczeniu instytucji takich jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Rzecznik Praw Dziecka oraz o tym, jak istotna jest wzajemna współpraca.

Konferencja, w której uczestniczyła również Monika Horna - Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Monika Sajkowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę odbyła się w Warszawie w siedzibie Sekretariatu KEP. Spotkanie prowadził red. Tomasz Królak z KAI. Konferencja zorganizowana została przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją Świętego Józefa KEP, Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka.

2024-02-12 14:28

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: "Tyś naszą Hetmanką" Drogi do niepodległości

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

konferencja

Magda Nowak/Niedziela

„Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” – to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która trwać będzie od 6 do 8 grudnia br. na Uniwersytecie Humanistycznym w Częstochowie oraz na Jasnej Górze.

Celem konferencji jest przypomnienie, jak wielki wkład w odzyskanie niepodległości miała Jasna Góra – nasze narodowe sanktuarium. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało wielu wybitnych prelegentów świata nauki, zarówno świecki jak i duchownych, z kraju i z zagranicy. Konferencji towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne m.in. uroczysty koncert symfoniczny w wykonaniu Rafała Blechacza, wybitnego pianisty, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53

[ TEMATY ]

maturzyści

Bp Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Msza św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy dla zdających w tym roku egzamin dojrzałości. - Matura z pewnością jest jednym z tych momentów, o których mówimy, że są najważniejszymi w naszym życiu, ale czy na pewno? Powiem przekornie: Pan Jezus nie mówi o tym egzaminie nic - mówił ks. Henryk Stippa, który przewodniczył modlitwie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję