Reklama

Kościół

Intensywny rok Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z amb. Adamem Kwiatkowski.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie, na początku roku Papież Franciszek spotyka się z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej i wygłasza do dyplomatów doroczne przemówienie, w którym analizuje sytuację na świecie. Tegoroczne przemówienie wygłoszone 8 stycznia było dłuższe niż w roku ubiegłym, co odzwierciedla wagę i złożoność problemów dzisiejszego świata, gdyż „przeżywa on okres coraz większej liczby konfliktów, które powoli przekształcają to, co wielokrotnie nazywałem «trzecią wojną światową w kawałkach», w prawdziwy i w pełnym tego słowa znaczeniu konflikt globalny” – jak podkreślił Papież.

Wśród dyplomatów uczestniczących w spotkaniu z Franciszkiem był również ambasador Adam Kwiatkowski reprezentujący Polskę przy Stolicy Apostolskiej. Audiencja u Papieża stała się dla mnie okazją do rozmowy z ambasadorem o mijającym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ambasadorze, jak minął Panu rok 2023r.?

- Był to czas intensywnej pracy, właściwie od pierwszego dnia mijającego roku, który rozpoczął się od pogrzebu Papieża Benedykta XVI. Pielgrzymki Ojca Świętego, Jego działania na forum międzynarodowym, spotkania międzyreligijne i ekumeniczne, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, mianowanie nowych kardynałów i zmiany w Kurii Rzymskiej, wreszcie odbywający się w październiku synod o synodalności - to tylko niektóre wydarzenia, które skupiały naszą uwagę i w których braliśmy udział. W szczególny sposób koncentrowaliśmy się na polityce wschodniej Stolicy Apostolskiej, podejmując liczne działania i inicjatywy, by zaprezentować stanowisko Polski i jej działania podejmowane na rzecz wspierania Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem.

Włodzimierz Rędzioch

- Czy Ambasada zajmowała się także sytuacją u naszego drugiego sąsiada, na Białorusi?

-Oczywiście, w licznych rozmowach z przedstawicielami Sekretariatu Stanu dyplomaci polscy podnosili sprawę łamania praw człowieka na Białorusi, w tym prześladowania działaczy mniejszości polskiej. Wspólnie z ambasadą Litwy przy Stolicy Apostolskiej nasza placówka organizowała projekty na rzecz wspierania opozycji demokratycznej na Białorusi - m.in. w maju Mszę św. w intencji więźniów politycznych na Białorusi w dniu ich święta ustanowionego przez opozycję białoruską, a we wrześniu spotkanie dla korpusu dyplomatycznego i Kurii Watykańskiej z Natalią Pinczuk, żoną laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, aresztowanego i wiezionego przez reżim Łukaszenki.

Reklama

- Jakie są kontakty Ambasady ze Stolicą Apostolską?

- Mamy stałe kontakty ze Stolicą Apostolską. W Sekretariacie Stanu informowaliśmy o priorytetach polskiej polityki zagranicznej. Pytaliśmy o stanowisko Stolicy Apostolskiej w ważnych dla Polski kwestiach, w szczególności dotyczących kwestii wschodnich.

- Jest Pan nie tylko ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej, ale także przy Zakonie Maltańskim. Jakie są stosunki Polski z Zakonem?

- Zakon Maltański w maju ubiegłego roku wybrał na Wielkiego Mistrza: Fra’ John Dunlop. Tym samym można powiedzieć zakończył się etap wyboru władz i wdrożenia w życie nowych regulacji dotyczących Zakonu. Prowadzimy z Zakonem Maltańskim stały dialog. Cieszę się, że w tym roku w Krakowie odbędzie się zjazd szpitalników zakonnych z całego świata, w którym ma wziąć udział Wielki Mistrz. Ma on zostać przyjęty w Warszawie także przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. To wielkie wyróżnienie dla Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i dla Polski. To wyraz uznania dla działań podejmowanych w Polsce w niesieniu pomocy naszym ukraińskim sąsiadom.

- W mijającym roku do Włoch i Watykanu przyjechało wielu polskich polityków i przedstawicieli instytucji państwowych. Jaka jest rola Ambasady w czasie wizyt państwowych w Watykanie?

- Ambasada koordynuje i organizuje wizyty polskich delegacji w Watykanie. Wśród nich były trzy wizyty Prezydenta RP (styczeń – wz. z pogrzebem Benedykta XVI, kwiecień – wizyta w Bazylice św. Piotra wz. z rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, październik – rocznica wyboru św. Jana Pawła II: Msza św. w Bazylice św. Piotra, koncert zespołu Mazowsze w Bazylice Santa Maria Maggiore oraz ceremonia przekazania odznaczenia byłemu nuncjuszowi w Polsce abp. Pennacchio). Natomiast w styczniu placówka zorganizowała wizytę Małżonki Prezydenta RP, w trakcie której Pierwsza Dama spotkała się z polskim duchowieństwem na pierwszym historycznym spotkaniu noworocznym. Kobietom z Watykańskiego korpusu dyplomatycznego mówiła o podejmowanych w Polsce różnych formach wsparcia humanitarnego dla obywateli Ukrainy. We wrześniu, kilka dni po beatyfikacji rodziny Ulmów, współorganizowaliśmy wizytę marszałek Sejmu RP, E. Witek, w jej trakcie organizując pokaz filmu dokumentalnego „Przykazanie miłości. Historia rodziny Umów z Markowej” przeznaczony dla dyplomatów trzech korpusów dyplomatycznych akredytowanych w Rzymie. Ponadto Ambasada była aktywnie zaangażowana w przeprowadzenie wizyt Premiera RP Mateusza Morawieckiego, który brał udział w pogrzebie Papieża Benedykta XVI, oraz wielu ministrów, parlamentarzystów oraz delegacji przedstawicieli różnych instytucji państwowych i samorządowych.

Reklama

- Zauważyłem, że zależy Ambasadorowi na utrzymywaniu ścisłych kontaktów z Polakami mieszkającymi i pracującymi w Watykanie…

-To prawda. Podjąłem konkretne działania mające na celu identyfikację możliwie jak największej liczby Polaków pracujących w strukturach watykańskich m.in. - w kwietniu zorganizowałem spotkanie z Polakami, pracującymi w watykańskiej dyplomacji. Obecni byli Polacy pełniący funkcje dyplomatyczne (zastępców nuncjuszy) w nuncjaturach w ponad 10 państwach oraz ci, którzy pracują w I i II Sekcji Sekretariatu Stanu, łącznie ok. 20 osób. Było to pierwsze tego typu spotkanie w historii. Ambasadę RP odwiedzali Polacy nuncjusze apostolscy oraz pochodzący z Polski i ze wschodu hierarchowie kościelni pracujący na co dzień na całym świecie. Drzwi naszej placówki zawsze były i są otwarte dla Polaków zasiadający w zarządach Zgromadzeń Zakonnych - cieszę się ze jest ich tak wielu. Cieszę się, że w listopadzie polskie duchowieństwo zostało zaproszone na piknik jaki organizowaliśmy z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Domu Generalnym Sióstr Nazaretanek. W dniu 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową liczni polscy duchowni wzięli również udział w Mszy św. w Bazylice św. Piotra i koncercie zespołu Mazowsze - świętowaliśmy tą wielką rocznicę z udziałem Pana Prezydenta i Jego Małżonki. Chciałem też podkreślić kontakty Ambasady ze środowiskami akademickimi, w tym m.in. rektorami papieskich uniwersytetów: Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Uniwersytetu św. Krzyża.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch

- Dla polskiego Kościoła był to rok szczególny ze względu na beatyfikację rodziny Ulmów, która odbiła się szerokim echem w świecie. Jak ambasada włączyła się w „nagłośnienie” tego wielkiego wydarzenia?

- Nasza placówka podjęła szereg działań związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Sam brałem udział w uroczystościach beatyfikacyjnych rodziny Ulmów oraz w wydarzeniach związanych z beatyfikacją We wrześniu współorganizowaliśmy wizytę studyjną dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, której celem był ich udział w beatyfikacji, poznanie miejsc związanych z Ulmami a zatem zapoznanie dziennikarzy z historią i kulturą Polski oraz przybliżenie relacji polsko-żydowskich. W grudniu nasza placówka zorganizowała również prezentację wystawy i albumu Grzegorza Gałązki na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża poświęconej rodzinie Ulmów i ich beatyfikacji.

- Zdaję sobie sprawę, że w naszej krótkiej rozmowie nie mogliśmy wymienić wszystkich działań i przedsięwzięć Ambasady, ale już te, o których wspomnieliśmy świadczą jak intensywny dla Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej był miniony rok.

2024-01-15 13:00

Oceń: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej Piekarskiej

2024-05-26 16:40

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców

Adam Stano / Vatican News PL

Jak co roku, w ostatnią niedzielę maja, Kalwaryjskie Wzgórze w Piekarach Śląskich wypełniło się pielgrzymami. Mężczyźni i młodzieńcy przybyli do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, by zjednoczyć się na modlitwie pod hasłem „Jestem w Kościele”. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Kościół jest rodziną Bożą w świecie. Ty i ja, my wszyscy, na mocy chrztu udzielonego nam kiedyś, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, włączeni zostaliśmy w Chrystusa i w Kościół. Przychodzimy dziś, by Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu za to włączenie dziękować” - mówił podczas homilii abp Polak, nawiązując do obchodzonej uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Prymas podkreślił również, jak ważne jest odpowiedzialne ojcostwo:„Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, (…), ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: niemiecka droga synodalna jest błędna i zagraża Kościołowi

2024-05-28 08:22

[ TEMATY ]

Niemcy

kardynał Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Niemiecka droga synodalna jest błędna i jeśli w dalszym ciągu będzie trwała, to postrzegam ją jako zagrożenie wiodące do zniszczenia Kościoła katolickiego – powiedział emerytowany prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kard. Gerhard Müller.

Podczas poniedziałkowej konferencji promującej dwie książki kard. Gerharda Müllera "Na drodze Chrystusa" i "Katolicki – czyli jaki?" hierarcha został zapytany, jak przezwyciężyć kryzys współczesnego Kościoła katolickiego, zwłaszcza w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję