Reklama

Wiara

Płock

Wyczekiwane spotkanie

O miejscu pierwszego ukazania się Jezusa św. Faustynie, naocznym świadku jej pracy i przestrzeni do doświadczenia Bożego Miłosierdzia z s. Dianą Kuczek rozmawia Beata Pieczykura.

Niedziela Plus 14/2024, str. II

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Archiwum ISMM Płock

Największe uroczystości w sanktuarium obchodzone są m.in. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Największe uroczystości w sanktuarium obchodzone są m.in. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura: Jest w Płocku miejsce, gdzie ludzie doświadczają szczególnej obecności i łaski Jezusa Miłosiernego. Co wydarzyło się w tutejszym klasztorze, że tak się dzieje?

Siostra Diana Kuczek: Klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na płockiej Starówce stał się świadkiem wyjątkowego spotkania s. Marii Faustyny Kowalskiej z Jezusem, które zapoczątkowało jej wielką, proroczą misję głoszenia światu orędzia o miłosiernej miłości Boga do człowieka. 22 lutego 1931 r. w celi zakonnej zobaczyła Jezusa, który jej powiedział: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie!” (Dz. 47). Ten obraz, który stanowi wizualne streszczenie orędzia, bo przypomina o miłosierdziu Boga oraz o naszej odpowiedzi wyrażającej się w ufności wobec Niego i czynnej miłości bliźniego, dziś jest znany na całym świecie. Do płockiego sanktuarium, które od 24 lat istnieje na terenie klasztoru zgromadzenia, przybywają pielgrzymi z różnych zakątków świata, aby spotkać się z miłosiernym spojrzeniem Jezusa z tego obrazu, przyjąć Jego błogosławieństwo, ujrzeć światło, które z Niego promieniuje. To spotkanie, którego najbardziej wyczekuje ludzkie serce.

Kiedy s. Faustyna przebywała w płockim klasztorze i jakie miała obowiązki?

Siostra Faustyna przebywała tu od maja lub czerwca 1930 r. do listopada 1932 r. Zasadniczo pracowała w sklepie z pieczywem, ale posługiwała też w kuchni i jeśli trzeba było, pomagała w piekarni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy zachowały się pamiątki lub sprzęty, z których korzystała Apostołka Bożego Miłosierdzia? Co można zobaczyć w Muzeum św. Siostry Faustyny?

Sercem sanktuarium jest miejsce objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego, gdzie aktualnie stoi nowo wybudowany kościół, a dokładnie kaplica adoracji wraz z wieżą Miłosierdzia. Tam, na pierwszym piętrze, była cela naszej świętej, w której zobaczyła ona Jezusa Miłosiernego. W muzeum, w dolnej części kościoła, jest piec do wypiekania chleba z lat 30. XX wieku. To naoczny „świadek” pracy Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Muzeum jest w trakcie tworzenia. Zamierzamy w nim udostępnić pielgrzymom eksponaty z pracowni hafciarskiej, kuchni, magla, biblioteki oraz wystroju celi zakonnej z tamtych czasów.

Reklama

W jaki sposób siostry kontynuują misję św. Faustyny i szerzą kult Bożego Miłosierdzia?

Jako duchowe córki św. Siostry Faustyny chcemy uobecniać Boże Miłosierdzie we współczesnym świecie przez świadectwo życia, czyn, słowo i modlitwę. Tutaj, w Płocku, koncentrujemy się na głoszeniu orędzia Miłosierdzia pielgrzymom i wszystkim, którzy nas zapraszają do swoich środowisk. Prowadzimy formacyjną wspólnotę Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, do której mogą należeć wszyscy zafascynowani szkołą duchowości św. Faustyny, a więc podążaniem do zjednoczenia z Bogiem drogą ufności wobec Niego i miłosierdzia wobec braci i sióstr. Działamy też w przestrzeni medialnej, chcąc dotrzeć z przesłaniem miłości miłosiernej do każdego człowieka. W tym sanktuarium osoby indywidualne i grupy przeżywają swoje rekolekcje i dni skupienia, korzystając z zakwaterowania w Domu Siostry Faustyny. Czuwamy przy „oknie życia”, w którym do tej pory zostały uratowane dwie dziewczynki. Chętnie rozmawiamy z pielgrzymami o ich trudnościach i w przyszłości chcemy tu otworzyć poradnię duchową. Codziennie trwamy na modlitwie w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa Godziny Miłosierdzia o godz. 15 i Koronki do Bożego Miłosierdzia, polecając Bogu intencje małżeństw i rodzin w kryzysie, potrzeby osób, które proszą nas o modlitwę za Ojczyznę, Kościół i cały świat. Wszystkie sprawy zawierzamy Bogu za wstawiennictwem św. Faustyny, której relikwie są także w naszym sanktuarium.

Reklama

Największe uroczystości w tym sanktuarium obchodzone są: 22 lutego każdego roku, kiedy wspominamy kolejną rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy oraz w uroczystość św. Faustyny – 5 października. W tych dniach sanktuarium nawiedzają rzesze ludzi.

Dlaczego siostry rozpoczęły rozbudowę sanktuarium Bożego Miłosierdzia? Jakie prace już wykonano, a jakie są w planach? Co będzie najważniejszym elementem nowej świątyni?

Chcemy stworzyć pielgrzymom przestrzeń do doświadczenia Bożego Miłosierdzia w miejscu szczególnych spotkań Jezusa ze św. Faustyną. W tym miejscu kult Miłosierdzia Bożego w formach przez nią przekazanych zaczął się rozwijać już w 1939 r. W latach 50. ubiegłego stulecia siostry otrzymywały prośby o przesłanie obrazka z Jezusem Miłosiernym – nawet od osoby z Limy. Co roku gościmy tu pielgrzymów z siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Są świadectwa uzdrowień, nawróceń, których ludzie doświadczają w sanktuarium. Od 2015 r. budujemy nowy kościół wraz z zapleczem gospodarczym. Stoi już budynek wraz z elewacją. Teraz przed nami prace wykończeniowe, które są bardzo kosztowne: posadzka, ołtarze i muzeum. Najważniejszym elementem nowej świątyni jest i będzie zawsze miejsce pierwszego ukazania się Jezusa Miłosiernego s. Faustynie, czyli wieża Miłosierdzia. To miejsce jest od początku pełne sacrum – mimo niewykończonej posadzki ludzie klękają na betonie i z ufnością wpatrują się w oczy Miłosiernego.

Jakie wydarzenia odbywają się w Niedzielę Miłosierdzia?

W planie są trzy Eucharystie, w tym uroczysta o godz. 12 pod przewodnictwem biskupa diecezji płockiej Szymona Stułkowskiego, oraz uroczysta modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (godz. 15) i Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Praktycznie cały dzień wypełniają modlitwy uwielbienia, dziękczynienia i błagania o miłosierdzie dla nas i całego świata, bo jest to dzień, w którym można uprosić wszystko, jeśli to jest zgodne z wolą Bożą. Z tym dniem, a ściślej mówiąc: z Komunią św., Jezus związał wyjątkową obietnicę: zupełnego odpuszczenia win i kar, a więc jednej z łask chrztu. Oczywiście, pod pewnymi warunkami, którymi są: czyste serce, bez przywiązania nawet do lekkiego grzechu, spełnienie warunków nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, czyli troska o postawę ufności wobec Boga (pełnienie Jego woli) i pełnienie miłosierdzia względem bliźnich.

Reklama

W niedziele i święta Msze św. są odprawiane o godz. 8 i 17, a w dni powszednie – o godz. 6.30 i 17. Każdego dnia odbywają się: adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy – w godz. 7-16.45, modlitwa w Godzinie Miłosierdzia (pogotowie duchowe dla małżeństw w kryzysie: modlitwa o zgodę, pojednanie i miłość między małżonkami, którzy doświadczają różnego rodzaju trudności we wzajemnych relacjach) i Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo eucharystyczne – o godz. 16.45. W pierwszy czwartek miesiąca trwa adoracja Najświętszego Sakramentu – w godz. 18-21. W każdy 5. dzień miesiąca jest celebrowana Msza św. zbiorowa za wstawiennictwem św. Faustyny – o godz. 17. W każdy 22. dzień miesiąca sprawowana jest Msza św. ku czci Bożego Miłosierdzia o godz. 17. Spotkania wspólnoty „Faustinum” – w 1. niedzielę miesiąca od godz. 14.15 do 18 (od września do czerwca). Do sakramentu pokuty i pojednania można przystąpić od poniedziałku do piątku w godz. 9-12 i 15-17, w soboty – w godz. 9-10.15 i 16-17 oraz niedziele – w godz. 7.30-8 i 16-17.

Nocleg w Domu Siostry Faustyny można zamówić pod nr. tel.: 793 777 931 lub przez stronę: www.milosierdzieplock.pl/pl/kontakt.

2024-03-29 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierne społeczeństwo

[ TEMATY ]

komentarz

miłosierdzie

fotolia.com

Niedziela 8 kwietnia, zwana w Kościele katolickim Niedzielą Miłosierdzia, zainaugurowała w Polsce Tydzień Miłosierdzia zatytułowany „Miłosierdzie źródłem wolności”.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję